Կայացել է Վարդան Հակոբյանի 75-ամյակին նվիրված ասմունքի մրցույթի հանրապետական փուլը
Այսօր՝ հունիսի 8-ին, Ստեփանակերտի Գրիգոր Նարեկացի պետհավատարմագրված համալսարանում տեղի է ունեցել  գրող, ԱՀ պետական օրհներգի հեղինակ Վարդան Հակոբյանի 75-ամյակին նվիրված ասմունքի մրցույթի հանրապետական փուլը, որը նախաձեռնել է Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աշխատակազմի արտադպրոցական ծրագրերի բաժինը։
Կայացել է Վարդան Հակոբյանի  75-ամյակին նվիրված ասմունքի մրցույթի հանրապետական փուլը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Միջոցառման մեկնարկը տրվել է ԱՀ պետական օրհներգի հնչեցմամբ։
«Արցախպրես»֊ի  հետ զրույցում  ԿԳՄՍ նախարարության աշխատակազմի արտադպրոցական ծրագրերի բաժնի գլխավոր մասնագետ Նաիրա Ղահրամանյանն ասել է, որ   մրցույթին մասնակցում են Հանրապետության  շրջանների և մայրաքաղաքի 9֊ից մինչև 12 և 13-ից մինչև 16 տարեկան դպրոցականներ։
«Անց են կացվել մրցույթի  երկու՝ շրջանային և քաղաքային փուլերը։ Մասնակիցներն այսօր կներկայացնեն Վարդան Հակոբյանի հեղինակային չափածո ստեղծագործությունները։ Մրցույթի  նպատակն է նպաստել  աշակերտների հայրենասիրական դաստիարակությանը, մատաղ  սերնդի ուշադրությունը բևեռել հայոց անաղարտ գրականությանն ու պոեզիային, անդրադառնալ արցախցի բանաստեղծ Վարդան Հակոբյանի գրական ժառանգությանը, նպաստել ազգային ինքնագիտակցության ու արժանապատվության ամրապնդմանը,  բացահայտել շնորհալի երեխաներին և աջակցել նրանց»,-մանրամասնել է Ն. Ղահրամանյանը։

СТЕПАНАКЕРТ, 8 июня,  АРЦАХПРЕСС- Мероприятие началось с исполнения государственного гимна Республики Арцах.
В беседе с «Арцахпресс» главный специалист отдела внешкольных программ Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Наира Каграманян сообщила, что в конкурсе участвуют школьники из районов Республики и столицы в озрасте от 9 до 12 и от 13 до 16 лет.
«Проведено два этапа конкурса, районный и городской. Сегодня участники представят стихотворные произведения Вардана Акопяна. Цель конкурса – способствовать патриотическому воспитанию учащихся, привлечь внимание молодого поколения к чистой армянской литературе и поэзии, осмыслить литературное наследие арцахского поэта Вардана Акопяна, способствовать укреплению национального самосознания и достоинства, выявлять одаренных детей и поддерживать их», — пояснила Н. Каграманян.