Փաշինյանը մասնակցել է ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նախ տեղի է ունեցել տեսալուսանկարահանման արարողությունը, այնուհետև կայացել են նեղ ու լայն կազմերով նիստերը:
Նեղ կազմով նիստում վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես նշել է.
«Պատվիրակությունների հարգելի ղեկավարներ,
Հարգելի Սերգեյ Նիկոլայի,
Ուրախ եմ ողջունել գործընկերներին ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում։ Առաջին հերթին ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր ռուս ընկերներին և անձամբ Միխայիլ Վլադիմիրիին՝ ավանդաբար ջերմ ընդունելության և այսօրվա հանդիպումը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։
Այսօրվա մեր հանդիպումը տեղի է ունենում Անկախ պետությունների համագործակցության Կանոնակարգի ընդունման 30-ամյակի տարում և այս համատեքստում ցանկանում եմ ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ԱՊՀ հիմնադրումից ի վեր հետևողականորեն հանդես է գալիս մեր միավորման շրջանակներում՝ ԱՊՀ կանոնադրությամբ ամրագրված նպատակներին և սկզբունքներին համապատասխան փոխշահավետ և հավասար համագործակցության համակարգված զարգացման, ինչպես նաև դրա գործունեության արդյունավետության և գործնական ազդեցության բարձրացման օգտին։
Ընդհանուր առմամբ, դրական եմ գնահատում Համագործակցության շրջանակներում այս տարի կատարված աշխատանքը համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերի համախմբման տեսանկյունից: Նաև գոհունակությամբ նշեմ, որ այսօրվա հանդիպման օրակարգում ընդգրկված փաստաթղթերի ցանկն ընդգրկում է մեր երկրների կենսագործունեության լայն շրջանակ, որոնց արդյունավետ իրականացումը, ի վերջո, ուղղված է փոխշահավետ համագործակցության հետագա զարգացմանը՝ ի շահ ԱՊՀ անդամ պետությունների քաղաքացիների բարեկեցության և կյանքի որակի բարելավման:
Հայաստանի Հանրապետությունը համարում է «Ծառայությունների ազատ առևտրի, ներդրումների հիմնադրման, գործունեության և իրականացման մասին» համաձայնագիրը մեծ հնարավորություն ԱՊՀ անդամ երկրներում ներդրումային գործունեության զարգացմանը նոր թափ հաղորդելու համար և իր պատրաստակամությունն է հայտնում սույն Համաձայնագրի դրույթների գործնական կիրառման առումով:
Մեր առջև ծառացած կարևոր խնդիրներից է մեր երկրների տնտեսվարող սուբյեկտների միջև արդյունաբերական կոոպերացիոն կապերի ակտիվացման և փոխգործակցության համար նպաստավոր պայմանների ստեղծումը՝ նորարարական արդյունաբերական կլաստերների և գիտաարտադրական գոտիների ձևավորման նպատակով։
Գիտելիքի ինտենսիվ նոր ճյուղերի ստեղծումը և բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերական ներուժի արդիականացումը հիմնական գործոնն է կայուն և նորարար տնտեսական զարգացման հասնելու համար, ինչպես նաև մեր տնտեսությունների մրցունակության բարձրացման համար անհրաժեշտ պայման: Այս համատեքստում, ուզում եմ նշել Արդյունաբերական համագործակցության զարգացման հայեցակարգի և միջոցառումների համալիրի ընդունման կարևորությունը։
Գիտելիքահեն ինտենսիվ նոր ճյուղերի ստեղծումը և բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերական ներուժի արդիականացումը կայուն և նորարար տնտեսական զարգացմանը հասնելու հիմնական գործոնն է, ինչպես նաև՝ մեր տնտեսությունների մրցունակության բարձրացման անհրաժեշտ պայմանը: Այս համատեքստում նշեմ Արդյունաբերական կոոպերացիայի զարգացման հայեցակարգի և Միջոցառումների համալիրի ընդունման կարևորությունը։
Գիտական և տեխնոլոգիական արագ առաջընթացի ֆոնին աստիճանաբար ավելի են սրվում բնապահպանական խնդիրները, և շրջակա միջավայրի համար ռիսկերը նվազեցնելու արդյունավետ մեխանիզմների ստեղծման պահանջարկը մեծանում է: Հետևաբար, խաղաղ նպատակներով էկոլոգիապես մաքուր միջուկային էներգիայի զարգացումը էական նշանակություն ունի կայուն զարգացում ապահովելու և շրջակա միջավայրի վրա բացասական ազդեցությունը նվազեցնելու համար:
Այս համատեքստում, հայկական կողմն աջակցում է Ռադիացիոն իրավիճակի մոնիտորինգի նպատակով տվյալների փոխանակման ոլորտում համագործակցության համաձայնագրի ստորագրմանը, որն ուղղված է ոչ էներգետիկ նպատակներով, մասնավորապես՝ գիտության, բժշկության և գյուղատնտեսության ոլորտներում միջուկային տեխնոլոգիաների օգտագործման մեխանիզմների օպտիմալ մոտեցումների մշակմանը։
Ժամանակակից իրողություններում արդիական է նաև հեռահաղորդակցական ցանցերում խարդախության դեմ պայքարը, և մենք պետք է համատեղ միջոցներ ձեռնարկենք տվյալների գաղտնիությունն ու անվտանգությունը պաշտպանելու համար, այդ թվում՝ գաղտնագրման ժամանակակից մեթոդների, բազմագործոն նույնականացման և կասկածելի գործունեությունը հայտնաբերելու նպատակով մոնիտորինգի համակարգերի կիրառմամբ:
Հեռահաղորդակցության ցանցերում խարդախության դեմ պայքարը պահանջում է ինտեգրված մոտեցում, որը միավորում է հեռահաղորդակցության օպերատորներին, իրավապահ մարմիններին, պետությանը և օգտատերերին: Իսկ համապատասխան հուշագրի ստորագրումը պայմաններ կստեղծի միջազգային հեռահաղորդակցության ծառայությունների շուկայի արդյունավետ գործունեության և զարգացման, ինչպես նաև հեռահաղորդակցության ցանցերում խարդախության տարածումը կանխելու համար։
Կարևորելով ԱՊՀ շրջանակներում համագործակցության հումանիտար բաղադրիչը՝ ցանկանում եմ նշել, որ Հայաստանի կառավարությունը մշտապես աջակցում է հաշմանդամություն ունեցող անձանց սոցիալական կյանքի տարբեր ոլորտներին ինտեգրելու, ինչպես նաև նոր սերնդի և երիտասարդների շրջանում առողջ ապրելակերպի խթանման ծրագրերին։
Հայկական կողմը ողջունում է հաշմանդամություն ունեցող երեխաների շրջանում ԱՊՀ երկրների Սպարտակիադայի ծրագրի իրականացումը, որի նպատակը նրանց ակտիվ ապրելակերպի մեջ ներգրավելն է։
Հատկապես կնշեմ «ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաք» միջպետական ծրագրի իրականացումը որպես երիտասարդների զարգացման, նրանց ստեղծագործական ներուժին աջակցելու և հասարակական կյանքում ակտիվ մասնակցության համար պայմաններ ապահովելու արդյունավետ գործիք։ Նման նախաձեռնությունները նպաստում են առաջնորդների նոր սերնդի ձևավորմանը, որոնք իվիճակի են դիմակայել մեր ժամանակի մարտահրավերներին և նպաստել մեր երկրների զարգացմանը։ Այս տեսանկյունից, ցանկանում եմ հաստատել պատրաստակամությունը, որ Կապան քաղաքը 2026 թ-ին ստանա այս պատվավոր կարգավիճակը։
Ամփոփելով ասվածը՝ ակնհայտ է, որ մեր Համագործակցության հնարավորությունները՝ որպես փոխգործակցության բազմապրոֆիլ հարթակ, դեռ լիովին չեն իրացվել։ Վստահ եմ, որ մեր համատեղ կառուցողական ջանքերը պետք է ուղղված լինեն համագործակցության ողջ ներուժն օգտագործելու գործում զգալի առաջընթացի հասնելուն։
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ հաստատել հայկական կողմի անփոփոխ կառուցողական մտադրությունը խորացնել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցությունը՝ Համագործակցությունում այս տարի Ղրղզստանի նախագահության առաջնահերթությունների իրականացման շրջանակներում։
Շնորհակալություն ուշադրության համար»։
Վարչապետ Փաշինյանը ԱՊՀ գործընկերների հետ շրջայց է կատարել նաև «Եվրասիա. մեր տուն» խորագրով ցուցահանդեսի տաղավարներով, ծանոթացել ԱՊՀ պետությունների ընկերությունների արտադրությանը` տարբեր ոլորտներում:

Пашинян принял участие в очередном заседании Совета глав правительств СНГ в Сочи
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян принял участие в очередном заседании Совета глав правительств СНГ в Сочи.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 июня,  АРЦАХПРЕСС- Как сообщает Аппарат премьер-министра РА, на заседании в узком составе Никол Пашинян выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
«Уважаемые главы делегаций,
Рад приветствовать коллег на встрече Совета глав правительств СНГ. Прежде всего, хотел бы поблагодарить наших российских друзей и лично Михаила Владимировича за традиционно радушный прием и организацию сегодняшнего заседания на высоком уровне.
Наша сегодняшняя встреча проходит в год 30-летия принятия Устава Содружества Независимых Государств, и в этом контексте, хочу подчеркнуть, что Республика Армения, с момента основания СНГ, последовательно выступает за планомерное развитие взаимовыгодного и равноправного сотрудничества в рамках нашего объединения в соответствии с целями и принципами, заложенными в уставе СНГ, а также в пользу повышения эффективности его функционирования и практического воздействия.
В целом, в позитивном ключе расцениваю проделанную в текущем году работу по части консолидации усилий по наращиванию сотрудничества в рамках Содружества. Также, с удовлетворением отмечу, что перечень документов, включенных в повестку сегодняшнего заседания, охватывает широкий спектр направлений жизнедеятельности наших стран, эффективная реализация которых, в конечном итоге, нацелена на дальнейшее наращивание взаимовыгодного сотрудничества в интересах повышения уровня благосостояния и качества жизни граждан государств-участников СНГ.
Республика Армения рассматривает Соглашение о свободной торговле услугами, учреждении, деятельности и осуществлении инвестиций как большую возможность для придания нового импульса развитию инвестиционной деятельности в государствах-участниках СНГ и выражает готовность к практическому применению положений данного Соглашения.
Одной из важных задач, стоящих перед нами, является создание благоприятных условий для активизации промышленных кооперационных связей и взаимодействия между хозяйствующими субъектами наших стран в целях формирования инновационных промышленных кластеров и научно-производственных зон.
Создание новых наукоемких отраслей и модернизация высокотехнологичного промышленного потенциала - это ключевой фактор для достижения устойчивого и инновационного экономического развития, а также необходимое условие для повышения конкурентоспособности наших экономик.  В этом контексте отмечу важность принятия Концепции и Комплекса мер по развитию промышленной кооперации.
На фоне стремительного научно-технологического прогресса все больше обостряется экологическая проблематика, и растет востребованность выстраивания эффективных механизмов сокращения рисков для окружающей среды. Следовательно, развитие экологически чистой атомной энергетики в мирных целях имеет важное значение для обеспечения устойчивого развития и снижения негативного воздействия на окружающую среду.
В данном контексте, армянская сторона поддерживает подписание соглашения о сотрудничестве в области обмена данными мониторинга радиационной обстановки, ориентированное на выработку оптимальных подходов к механизмам использования ядерных технологий в неэнергетических целях, в частности в сферах науки, медицины и сельского хозяйства.
В современных реалиях актуальным является также противодействие мошенничеству в телекоммуникационных сетях, и мы должны принимать совместные меры для защиты конфиденциальности и безопасности данных, включая использование современных методов шифрования, многофакторной аутентификации и систем мониторинга для выявления подозрительной активности.
Противодействие мошенничеству в телекоммуникационных сетях требует комплексного подхода, объединяющего усилия операторов связи, правоохранительных органов, государства и пользователей. И подписание соответствующего меморандума позволит создать условия для эффективного функционирования и развития рынка услуг международной электросвязи и предотвращения распространения мошенничества в телекоммуникационных сетях.
Акцентируя важность гуманитарной составляющей сотрудничества в рамках СНГ, хотел бы отметить, что правительство Армении всегда поддерживает проекты по интеграции людей с инвалидностью во всевозможные сферы социальной жизни, а также по популяризации здорового образа жизни среди подрастающего поколения и молодежи.
Армянская сторона приветствует реализацию программы Спартакиады стран СНГ для детей с ограниченными возможностями, целью которой является их привлечение к активному образу жизни.
Особо отмечу значимость реализации Межгосударственной программы «Молодежная столица СНГ», как эффективного инструмента для развития молодежи, поддержки их творческого потенциала и обеспечения условий для их активного участия в общественной жизни. Такие инициативы способствуют формированию нового поколения лидеров, способных принимать вызовы современности и вносить свой вклад в развитие наших стран. С этой точки зрения хочу подтвердить готовность получения городом Капан этого почетного статуса в 2026 году.
Резюмируя сказанное, очевидно, что возможности нашего Содружества, как многопрофильной площадки взаимодействия еще не реализованы в полном объёме. Уверен, что наши совместные конструктивные усилия должны быть направлены на достижение существенного прогресса в задействовании всего потенциала нашего сотрудничества.
Пользуясь случаем, хочу подтвердить неизменный конструктивный настрой армянской стороны на углубление взаимовыгодного сотрудничества по всем представляющим взаимный интерес направлениям в рамках достижения приоритетов кыргызского председательства в Содружестве в текущем году».
Премьер-министр Пашинян вместе с коллегами из СНГ осмотрел экспонаты выставки «Евразии. Наш дом», ознакомился с производством компаний государств СНГ в различных сферах.