Բլինքենը հաջորդ շաբաթ կայցելի Չինաստան. POLITICO
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այցի մանրամասները դեռ հստակեցվում են Պետքարտուղարության կողմից: Այս մասին POLITICO-ին հայտնել են նրա ժամանակացույցին ծանոթ աղբյուրները:
Այս այցը կլինի ԱՄՆ ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյայի այցը Չինաստան 2018 թ.-ից ի վեր, երբ այնտեղ էր այցելել այն ժամանակվա պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն:
Ըստ աղբյուրներից մեկի՝ Բլինքենը Պեկին կմեկնի Մերձավոր Արևելքից. այժմ ԱՄՆ պետքարտուղարը Սաուդյան Արաբիայում է, որտեղ արդեն տարբեր հանդիպումներ է ունեցել:
Պետքարտուղարությունը և Վաշինգտոնում Չինաստանի դեսպանատունը չեն մեկնաբանել Բլինքենի այցի մասին տեղեկությունները:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը վերջին շրջանում փորձում էր վերսկսել Պեկինի հետ դիվանագիտական և ռազմական հաղորդակցությունը, որ խաթարվել էր փետրվարին, երբ ԱՄՆ-ն խոցեց  Չինաստանի՝ ենթադրաբար լրտեսական օդապարիկը: Այն ժամանակ պլանավորված էր Բլինքենի այցը Չինաստան, սակայն այցը հետաձգվել էր օդապարիկի հետ կապված լարվածության պատճառով:
ԱՄՆ-Չինաստան հարաբերությունները լարված են նաև Թայվանին ԱՄՆ-ի կողմից զենք տրամադրելու, կիսահաղորդիչների արտահանման սահմանափակումների պատճառով:
Պեկինը քանիցս մերժել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինի առաջարկը՝ հանդիպելու Չինաստանի պաշտպանության նախարար Լին Շանֆուի հետ:

Энтони Блинкен на следующей неделе посетит Китай: POLITICO
Госсекретарь США Энтони Блинкен планирует посетить Китай на следующей неделе. Подробности визита Госдепартамент пока уточняет.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 июня,  АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. POLITICO об этом сообщили источники, знакомые с  графиком госсекретаря.
После визита госсекретаря того времени Майка Помпео в 2018 году, других посещений высокопоставленных лиц США в Китай не было.
Согласно одному из источников, Блинкен отправится в Пекин с Ближнего Востока. Сейчас госсекретарь США находится в Саудовской Аравии, где уже провел различные встречи.
Госдепартамент и посольство Китая в Вашингтоне не прокомментировали сообщения о визите Блинкена.
Администрация президента США Джо Байдена в последнее время делает шаги для восстановления дипломатических и военных отношений с Пекином, которые были прерваны в феврале, когда США сбили предположительно китайский разведывательный аппарат. Тогда Блинкен должен был посетить Китай, но визит был отложен из-за возникшей напряженности.
Отношения США и Китая напряжены и из-за ограничений на экспорт американского оружия и полупроводников на Тайвань.
Пекин неоднократно отклонял предложение министра обороны США Ллойда Остина о встрече с министром обороны Китая Ли Шанфу.