Բլինքենը հաջորդ շաբաթ կայցելի Չինաստան. POLITICO
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այցի մանրամասները դեռ հստակեցվում են Պետքարտուղարության կողմից: Այս մասին POLITICO-ին հայտնել են նրա ժամանակացույցին ծանոթ աղբյուրները:
Այս այցը կլինի ԱՄՆ ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյայի այցը Չինաստան 2018 թ.-ից ի վեր, երբ այնտեղ էր այցելել այն ժամանակվա պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն:
Ըստ աղբյուրներից մեկի՝ Բլինքենը Պեկին կմեկնի Մերձավոր Արևելքից. այժմ ԱՄՆ պետքարտուղարը Սաուդյան Արաբիայում է, որտեղ արդեն տարբեր հանդիպումներ է ունեցել:
Պետքարտուղարությունը և Վաշինգտոնում Չինաստանի դեսպանատունը չեն մեկնաբանել Բլինքենի այցի մասին տեղեկությունները:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը վերջին շրջանում փորձում էր վերսկսել Պեկինի հետ դիվանագիտական և ռազմական հաղորդակցությունը, որ խաթարվել էր փետրվարին, երբ ԱՄՆ-ն խոցեց  Չինաստանի՝ ենթադրաբար լրտեսական օդապարիկը: Այն ժամանակ պլանավորված էր Բլինքենի այցը Չինաստան, սակայն այցը հետաձգվել էր օդապարիկի հետ կապված լարվածության պատճառով:
ԱՄՆ-Չինաստան հարաբերությունները լարված են նաև Թայվանին ԱՄՆ-ի կողմից զենք տրամադրելու, կիսահաղորդիչների արտահանման սահմանափակումների պատճառով:
Պեկինը քանիցս մերժել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինի առաջարկը՝ հանդիպելու Չինաստանի պաշտպանության նախարար Լին Շանֆուի հետ:

United States Secretary of State Antony Blinken is planning to travel to Beijing as soon as next week, POLITICO reported.
Antony Blinken plans to visit China next week – POLITICO
STEPANAKERT,  JUNE 9, ARTSAKHPRESS: The trip will mark the highest-level visit of a U.S. official to China since that of then-Secretary of State Mike Pompeo in 2018.
The Biden administration has been working to renew high-level diplomatic and military communication following a near breakdown over the Chinese spy balloon incident in February. Blinken had originally been scheduled to visit China few days later and postponed because of the rancor over the balloon.
Last month, U.S. President Joe Biden predicted a “thaw” in U.S.-China relations. Within days, Chinese Minister of Commerce Wang Wentao had flown to the U.S. for meetings with Secretary of Commerce Gina Raimondo and U.S. Trade Representative Katherine Tai. But Beijing’s denial of a request by Defense Secretary Lloyd Austin to meet with his counterpart Li Shangfu at the Shangri La Dialogue defense summit in Singapore suggested that bilateral ties remained tenuous, according to POLITICO.