Մենք հավատում ենք, որ միջազգային գործընկերների հասցեական հայտարարությունները և ճնշումը կարող են կանխել Ադրբեջանի հետագա ագրեսիան. Ալեն Սիմոնյան
Հայաստանի Հանրապետության ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միությունում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի պատվիրակության անդամներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ողջույնների փոխանակումից հետո ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ բազմիցս ականատես է եղել բրիտանական խմբի ակտիվ աշխատանքին, ինչը խորհրդարանականների համար լավ օրինակ է:
Ինչպես տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է հետպատերազմյան իրավիճակը եւ մանրամասնել տարածաշրջանի բարդ իրադրությանն առնչվող հարցեր: Նա նշել է, որ Հայաստանում հետեւում են Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում տեղի ունեցող զարգացումներին եւ բոլոր այն խորհրդարանականների գործունեությանը, որոնք ի ցույց դրեցին 2020 թվականի պատերազմից հետո այս տարածաշրջանում իրավիճակի ընկալման մակարդակը:
«Մենք հավատում ենք, որ մեր միջազգային գործընկերների հասցեական հայտարարությունները եւ ճնշումը կարող են կանխել Ադրբեջանի կողմից հետագա ագրեսիան, ինչպես նաեւ նպաստել անպատժելիության մթնոլորտի վերացմանը»,- հավելել է Ալեն Սիմոնյանը:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները բրիտանացի գործընկերներին հանգամանորեն իրազեկել են արցախահայության շրջափակման, Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի եւ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ ադրբեջանական զինուժի ոտնձգությունների մասին:
Կողմերը փաստել են, որ Հայաստանը եւ Միացյալ Թագավորությունը ձեւավորել են երկկողմ հարաբերությունների հավակնոտ օրակարգ՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների եւ սկզբունքների վրա, ինչպիսիք են՝ օրենքի գերակայությունը, մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանությունը, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդումը:
Հանդիպմանը քննարկվել է նաեւ Միջխորհրդարանական միության շրջանակում միասնական օրակարգ ունենալու անհրաժեշտությունը՝ հաջակցություն մեր երկրների ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման:

Целенаправленные заявления и давление международных партнеров могут предотвратить дальнейшую агрессию Азербайджана
Делегация во главе с Председателем Национального Собрания РА Аленом Симоняном встретилась в Межпарламентском Союзе с членами делегации Парламента Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 июня,  АРЦАХПРЕСС- После обмена приветствиями Председатель НС отметил, что неоднократно был свидетелем активной работы британской группы, что является хорошим примером для парламентариев.
Как стало известно из послания Национального Собрания РА, Ален Симонян представил послевоенную ситуацию и подробно рассмотрел вопросы, связанные со сложной ситуацией в регионе. Он отметил, что Армения следит за событиями, происходящими в британском парламенте, и деятельностью всех тех парламентариев, которые продемонстрировали уровень понимания ситуации в этом регионе после войны 2020 года."Мы считаем, что целенаправленные заявления и давление наших международных партнеров могут предотвратить дальнейшую агрессию со стороны Азербайджана, а также способствовать устранению атмосферы безнаказанности", - добавил Ален Симонян.Члены делегации НС подробно проинформировали своих британских коллег об осаде арцахских армян, кризисе Лачинского коридора и посягательствах азербайджанских военных на территориальную целостность Армении.Стороны констатировали, что Армения и Великобритания сформировали амбициозную повестку двусторонних отношений, основанную на общих ценностях и принципах, таких как верховенство права, защита прав человека и основных свобод, укрепление демократических институтов.На встрече также обсуждалась необходимость наличия общей повестки дня в рамках Межпарламентского союза для поддержки укрепления демократических институтов наших стран.