«Արարիչ» բարեգործական հիմնադրամն Արցախի երեխաների համար մշակութաժամանցային միջոցառում է կազմակերպել (լուսանկարներ)
Այսօր՝ հունիսի 9-ին, Ստեփանակերտի «Մենք ենք մեր սարերը» հուշակոթողի հարակից տարածքում «Արարիչ» բարեգործական հիմնադրամի կողմից Արցախի երեխաների համար կազմակերպվել է մշակութաժամանցային միջոցառում, որը կրում էր «Փոքրիկ արարողը» խորագիրը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանն օրհնանքի խոսք է ասել Տեր Ներսես քահանա Ասրյանը։
Մեզ հետ զրույցում «Արարիչ» բարեգործական հիմնադրամի ներկայացուցիչ Հունան Թադևոսյանն ասել է, որ ծրագրի նպատակը շրջափակված Արցախի փոքրիկներին խինդ ու ժպիտ պարգևելն է՝ մի պահ շեղելով երկրի շուրջ ծավալվող իրադարձություններից:
Нет описания.«Միջոցառումը պետք է իրականացնեինք հունիսի 1-ին, սակայն անբարենպաստ եղանակի պատճառով այն կայացավ այսօր։ Սա մեր փոքրիկների բերանով Արցախի ձայնն աշխարհին լսելի դարձնելու մի տարբերակ է, կոչ միջազգային հանրությանը, որպեսզի ապաշրջափակեն կյանքի ճանապարհը, որ աշխարհում այլևս պատերազմներ չլինեն, մի օր դադարեցվի զենքի արտադրությունը, և բոլորն ապրեն համերաշխ։ Արցախցի երեխաների ծնողներն իրենց փոքրիկների օրն այս գորշ իրականությունից փոքր-ինչ տարբերվող դարձնելու համար ջանք չեն խնայում: Այսօր այդ բեռն իր վրա է վերցրել «Արարիչ»-ը և հետաքրքիր նվերներով, տոնական ծրագրով փորձել երեխաներին տոն պարգևել»,-մանրամասնել է Հ. Թադևոսյանը։
Նա ընդգծել է, որ հունիսի 1-ին «Արարիչ» բարեգործական հիմնադրամը դիմել է միջազգային բոլոր կազմակերպություններին, այդ թվում՝ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի բարի կամքի բոլոր դեսպաններին, և սպասում են նրանց արձագանքին։
Нет описания.Փոքրիկ Ռուդոլֆ Օհանյանը մեզ հետ կիսվել է միջոցառումից ստացած իր տպավորություններով. գոհ է, ուզում է, որ Արցախում հաճախակի իրականացվեն նման ծրագրեր։
«Ես սիրում եմ իմ հայրենիքը։ Երազանքս է ապրել խաղաղ Արցախում։ Թող բացվի Մայր Հայաստանին կապող կյանքի ճանապարհը, և մենք կարողանանք գնալ Երևան, որովհետև այնտեղ են մեր հարազատներն ու բարեկամները»,-հավելել է Ռ. Օհանյանը։
Շուշան Սարգսյանը` որպես երկու երեխաների մայր, շրջափակված Արցախից իր կոչն է հղում համայն աշխարհին՝ չանտեսել ծանրագույն օրեր ապրող Արցախն ու նրա ժողովրդին։
«Աշխարհից պահանջում եմ խաղաղություն, որպեսզի մեր երեխաները խաղաղ երկնքի տակ վայելեն իրենց մանկությունը։ Մեր իրավունքն է ապրել մեր տանը, մեր հողում, մեր Արցախում»,-նշել է Շ. Սարգսյանը՝ ընդգծելով նախաձեռնության կարևորությունը։ Միջոցառման բոլոր մասնակիցները վեր են բարձրացրել բռունցքները և հնչեցրել «Ասենք ոչ պատերազմին», «Ասենք ոչ Արցախի շրջափակմանը», «Ասենք ոչ խախտված իրավունքներին» կոչերը։
Արցախի փոքրիկներն իրենց իրավունքների պաշտպանության օրվա շրջանակներում շրջափակված հայրենիքից ուղերձ էին պատրաստել` ուղղված ամբողջ աշխարհին, ավելի հասցեական՝ Միավորված ազգերի միջազգային մանկական ճգնաժամային հիմնադրամին՝ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ին: Կոչը մեկն էր՝ «Ապաշրջափակել կյանքի ճանապարհը, ապահովել արցախցիների անվտանգությունը, սեփական հայրենիքում ազատ ապրելու իրավունքը»: Եռալեզու կոչը ներկայացրել են Ստեփանակերտի Խաչատուր Աբովյանի անվան համար 1 հիմնական դպրոցի աշակերտներ Անի Պետրոսյանը, Վյաչեսլավ Համբարձումյանը և Անանիա Շիրակացու անվան ճեմարանի սան Արփի Ասմարյանը։
Այնուհետև մեկնարկել է ծրագրի ժամանցային հատվածը: Տարբեր տաղավարներում ներկայացվել են Ստեփանակերտի մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնի շնորհաշատ սաների աշխատանքները։ Ներկաները շրջել են տաղավարներով և ծանոթացել ցուցադրված նմուշներին։  Երեխաների ուրախ ժամանցն ապահովելու համար ներգրավված էին նաեւ մուլտհերոսներ։ Կազմակերպվել է հյուրասիրություն, իսկ ծրագրի ավարտին երեխաներին տրվել են նվերներ։
Միջոցառմանը ներկա էր Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը` տիկնոջ և դստեր հետ, «Արարիչ» բարեգործական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Կարեն Սարգսյանը, ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը, պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը, գերատեսչությունների ղեկավարներ։

Благотворительный фонд «Арарич» организовал культурно-развлекательное мероприятие для детей Арцаха (фото)
Сегодня, 9 июня, на территории, прилегающей к мемориалу «Мы – наши горы» в Степанакерте, благотворительный фонд «Арарич» организовал культурно-развлекательное мероприятие для детей Арцаха под названием «Маленький творец».
СТЕПАНАКЕРТ, 9 июня,  АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", на мероприятии с благословляющей речью выступил Отец Нерсес Асрян.
Унан Тадевосян, представитель благотворительного фонда «Арарич», рассказал нам, что цель программы – подарить радость и улыбку детям осажденного Арцаха, отвлекая их на время от событий, происходящих в стране.
«Мероприятие должно было состояться 1 июня, но из-за неблагоприятных погодных условий оно состоялось сегодня. Это способ сделать голос Арцаха услышанным миру устами наших детей, призыв к международному сообществу разблокировать дорогу жизни, чтобы в мире больше не было войн, и чтоб когда-нибудь производство оружия было прекращено и все жили в согласии. Родители арцахских детей не жалеют сил, чтобы день их детей хоть немного отличался от этой серой действительности. Сегодня "Арарич" взял это бремя на себя и постарался порадовать детей интересными подарками и праздничной программой", - пояснил У. Тадевосян.
Он подчеркнул, что 1 июня благотворительный фонд «Арарич» обратился ко всем международным организациям, в том числе ко всем послам доброй воли ЮНИСЕФ, и ждут их ответа.
Своими впечатлениями от мероприятия с нами поделился маленький Рудольф Оганян- он доволен, хочет, чтобы такие программы часто реализовывались в Арцахе.
"Я люблю свою Родину. Моя мечта – жить в мирном Арцахе. Пусть откроется дорога жизни, соединяющая Арцах с Матерью-Арменией, и мы сможем поехать в Ереван, потому что там наши родные и друзья", - добавил Р. Оганян.
Шушан Саргсян, как мать двоих детей, из осажденного Арцаха направляет всему миру призыв не игнорировать Арцах и его народ, переживающий трудные времена.
«Я требую мира от мира, чтобы наши дети могли наслаждаться своим детством под мирным небом. Это наше право жить в нашем доме, на нашей земле, в нашем Арцахе", - отметила Ш. Саргсян, подчеркнув важность инициативы. Все участники мероприятия подняли кулаки и выкрикивали «Нет войне», «Нет блокаде Арцаха», «Нет нарушенным правам».
Дети Арцаха подготовили послание с осажденной родины в рамках дня защиты своих прав, адресованное всему миру, а именно ЮНИСЕФ- Международному детскому фонду ООН. Призыв был один: «Заблокируйте дорогу жизни, обеспечьте безопасность народа Арцаха, право жить свободно на своей родине». Трехъязычное обращение представили  Ани Петросян, Вячеслав Амбарцумян, учащиеся Степанакертской основной школы № 1 им. Хачатура Абовяна и воспитанница лицея Анания Ширакаци Арпи Асмарян.
Затем началась развлекательная часть программы. На разных павильонах были представлены работы одаренных воспитанников Степанакертского центра детского и юношеского творчества. Посетители обошли павильоны и ознакомились с представленными образцами. Для развлечения детей также были задействованы мультяшные персонажи. Было организовано угощение, а по окончании программы вручены подарки детям.
В мероприятии приняли участие президент Республики Арцах Араик Арутюнян с супругой и дочерью, председатель Совета попечителей Благотворительного фонда «Арарич» Карен Саргсян, председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян, государственный министр Гурген Нерсисян, руководители ведомств.
Артур Арутюнян назначен государственным министром
Насильственно перемещенные из Арцаха могут подать заявку на единовременную помощь в размере 100.000 драмов с 3 октября