Նոր Ղազանչիի վարելահողերի մեծ մասն անմշակ է մնացել
Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Նոր Ղազանչի գյուղում, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, վարելահողերի մեծ մասը մնացել է անմշակ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Նոր Ղազանչի համայնքի ղեկավար Ռուսլան Առուստամյանը։
«Պատերազմից հետո գյուղը հայտնվել է թշնամու ուղիղ նշանառության տակ։ Համայնքին պատկանող վարելահողերը նույնպես գտնվում են թշնամու մարտական դիրքերի թիրախում, և հնարավոր չէ մոտենալ այդ տարածքներին ու մշակել հողը։ Կարողացել ենք շատ քիչ քանակությամբ գարու, հաճարի ու կարտոֆիլի ցանքս կատարել։ Եվ ամբողջ խնդիրը կայանում է նրանում, որ ձմռան ընթացքում պաշարը չի բավարարելու գյուղացիներին»,-մանրամասնել է Ռ. Առուստամյանը։
Համայնքապետն իրազեկել է, որ շրջափակման պատճառով գյուղում դիզվառելիքի, ալյուրի, ձեթի ու շաքարավազի խնդիր է առաջացել։ Բայց խիստ անհրաժեշտության դեպքում կամ հիվանդներին շտապ Ստեփանակերտի բուժհաստատություններ հասցնելու համար շրջվարչակազմը տրամադրում է անհրաժեշտ դիզվառելիքը։
«Պատերազմից հետո խիստ նվազել է անասնագլխաքանը։ Բնակիչները նախկինի պես չեն զբաղվում հողագործությամբ։ Յուրաքանչյուրը միայն իր տնամերձ հողամասն է մշակում»,-նշել է մեր զրուցակիցը` կարեւորելով, որ պատուհասած մարտահրավերները չեն խանգարում, որպեսզի գյուղում նոր ընտանիքներ ձևավորվեն։
Նոր Ղազանչիի փոքրիկ բնակիչ 10-ամյա Թեմուր Առուստամյանը մեզ պատմեց իր երազանքների մասին։ Ուզում է, որ խաղաղություն լինի, կարողանա մաթեմատիկայի ուսուցիչ դառնալ ու դասավանդել հայրենի գյուղի կրթօջախում։ Լրացնելով թոռանը՝ Թեմուր պապն ընդգծեց, որ հազարամյակների պատմություն ունեցող գյուղում ամուր են կառչած հողին և երբևէ չեն մտածում թողնել իրենց օջախը։
Նշենք, որ Մարտակերտի շրջանի Ճանկաթաղ և հարևան Կիչան, Նոր Ղազանչի գյուղերի ուղղությամբ ադրբեջանական մարտական դիրքից օրերս հրաձգային զինատեսակներից անկանոն կրակահերթեր էին արձակվել, որի հետեւանքով բնակելի տներ են վնասվել:
«Արցախպրես»-ի թղթակիցն այցելել և տեղում ծանոթացել է դեպքից հետո բնակիչների շրջանում տիրող տրամադրություններին և գյուղերի առօրյային։

Большая часть пахотных земель в Нор Газанчи осталась необработанной
В селе Нор Газанчи Мартакертского района Республики Арцах из соображений безопасности большая часть пахотных земель осталась необработанной.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 июня,  АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Нор Газанчи Руслан Арустамян.
«После войны село попало под прямой огонь врага. Пахотные земли, принадлежащие общине, также находятся под прицелом боевых позиций противника, и подойти к этим участкам и возделывать землю невозможно. Удалось посеять очень небольшое количество ячменя, полбы и картофеля. А вся проблема в том, что запас не удовлетворит сельчан за зиму», — пояснил Р. Арустамян.
Глава общины сообщил, что из-за блокады в селе возникла проблема с дизтопливом, мукой, маслом и сахаром. Но в случае острой необходимости или срочной доставки больных в медицинские учреждения Степанакерта администрация района предоставляет необходимое дизельное топливо.
«После войны поголовье скота значительно сократилось. Жители не занимаются сельским хозяйством, как раньше. Каждый возделывает только участок земли возле своего дома», — отметил наш собеседник, подчеркнув, что нависшие испытания не мешают формированию новых семей в селе.
О своих мечтах нам рассказал 10-летний Техмур Арустамян, маленький житель Нор Газанчи. Он хочет, чтобы там был мир, чтобы иметь возможность стать учителем математики и преподавать в школе родного села. Дополняя слова внука, дед Техмур подчеркнул, что в селе с тысячелетней историей крепко привязаны к земле и даже не думают когда-либо расставаться со своим очагом.
Отметим, что несколько дней назад с азербайджанской боевой позиции велась беспорядочная стрельба в направлении Чанкатага и соседних сел Кичан, Нор Газанчи Мартакертского района, в результате чего были повреждены жилые дома.
Корреспондент «Арцахпресс» посетил и на месте ознакомился с настроениями жителей и повседневной жизнью сел после инцидента.