Ադրբեջանը հիմա ուղիղ պայքար է տանում Արցախի ինքնորոշման արդյունքների դեմ․ Պետնախարար
‎Արցախի ինքնորոշման իրավունը վարղուց արդեն իրացվել է եւ մենք ապրում ենք Արցախի ինքորոշման իրավունքի իրացման արդյունքների հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Alpha News-ի ուղիղ եթերի բացառիկ հարցազրույցում ասել է Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը՝ շեշտելով, որ Ադրբեջանն այսօր ուղիղ պայքար է տանում Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացման արդյուների դեմ։
Ներսիսյանի խոսքով, որքան էլ միջազգային տարբեր դերակատարներ խոսեն ինքնորոշման իրավունքի՝ հետագայում իրացման կամ դրանից հրաժարման մասին, մենք հասկանում ենք, որ երբ Ադրբեջանը խոսում է Արցախի պետական ինստիտուտների կազմաքանդման անհրաժեշտության, Արցախի պաշտպանական ուժերի չեզոքացման մասին, դրանք հենց այն ինտիտուտներն ու կառույցներ են, որոնք ծնվել են Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացման արդյունքում։
«‎Դրանք իննորոշման իրավունքի արտացոլման արդյունքներն են, հետեւաբար, պետք է լիարժեք հասկանալ, որ այն, ինչ ունենք, պետք է առավելագույն ջանքեր գործադրել պահպանելու ուղղությամբ»։
Ըստ պետնախարարի՝ իրավիճակային տարբեր խնդիրներ կարող են առաջանալ, որոնք պետք ձգտել լուծել համբերատար եւ համերաշխորեն՝ ցուցաբերելով առավելագույն խելամտություն ու ճկունություն, մշտակես գիտակցելով գործողություններից բխող վտանգները։
Գուրգեն Ներսիսյանը ընդգծեց՝ որպես ելակետ պետք է ունենալ այն հիմքը, որը Արցախի ժողովուրդը տասնամյակներ առաջ է դրել եւ որի հիամն վրա ձեւավորվել է Արցախի պետականությունը։
«‎Չլիներ ինքնորշման իրավունքի արդյունքը, չէինք ունենա այն , ինչ տասնամյակենրով կառուցել ենք եւ Ադրեբջանը գիտակցաբար է դրա դեմ պայքարում»,-շեշտեց պետնախարարը։
Գուրգեն Ներսիսյանն այս պնդումներն արեց, ի պատասխան հարցի, թե ո՞րն է Արցախի ակնկալիքը Հայաստանից, եթե 30 տարվա մեջ առաջի անգամ Արցախը մնացել է առանց Հայաստանի ուղիղ աջակցության, հատկապես, Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու մասին Փաշինյանի հայտարարությունից հետո։
Արցախի պետնախարարն ասաց, որ ոչ թե ակնկալիք ունի անձանցից, իշխանություններից, Սփյուռքից կամ միջազգային դերակատարներից, այլ որոշակի քայլերի հաջորդականություն է պատկերացնում, որտեղ առաջինը իրավիճակի հստակ վերհանումն ու գնահատականը պետք է լինի։ Ըստ այդմ էլ, պետք է որոշվի քայլերի հաջորդականությունը, որոնք պետք է իրականացվեն Արցախի Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության կողմից՝ իշխանությունների եւ քաղաքացիների, ինչպես նաեւ Սփյուռքի մեր հայրենակիցների կողմից։

Cейчас Азербайджан ведет борьбу против результатов самоопределения Арцаха: Госминистр
Право Арцаха на самоопределение уже давно реализовано, и сейчас мы живем с результатами реализации права Арцаха на самоопределение.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 июля,  АРЦАХПРЕСС- Сказал в эксклюзивном интервью Alpha News госминистр Арцаха Гурген Нерсисян, подчеркнув, что сегодня Азербайджан ведет прямую борьбу против результатов реализации права Арцаха на самоопределение.
По словам Нерсисяна, сколько бы различные международные игроки ни говорили о реализации права на самоопределение в будущем или об отказе от него, мы понимаем, что когда Азербайджан говорит о необходимости демонтажа государственных институтов Арцаха, нейтрализации сил обороны Арцаха, то это именно те институты и структуры, которые родились в результате реализации права Арцаха на самоопределение.
«Это результаты отражения права на самоопределение, следовательно, надо осознать в полной мере, что нужно приложить максимум усилий для сохранения того, что у нас есть».
По словам госминистра, могут возникнуть различные ситуационные проблемы, которые нужно решать терпеливо и дружно, проявляя максимум здравого смысла и гибкости, постоянно осознавая опасности, исходящие от непродуманных действий.
Гурген Нерсисян подчеркнул, что в качестве отправной точки нужно иметь ту основу, которую народ Арцаха заложил десятилетия назад и на основе которой сформировалась государственность Арцаха.
«Не будь результата права на самоопределение, не было бы того, что мы десятилетиями строили. А Азербайджан всегда осознанно боролся с этим», — подчеркнул госминистр.
Гурген Нерсисян сделал эти утверждения в ответ на вопрос, каковы ожидания Арцаха от Армении, если впервые за 30 лет Арцах остался без прямой поддержки Армении, особенно после заявления Пашиняна о признании Арцаха в составе Азербайджана.
Госминистр Арцаха сказал, что не имеет особых ожиданий от каких-либо лиц, властей, Диаспоры или международных акторов, а представляет последовательность определенных действий, в которых на первом месте должно быть четкое выявление и оценка ситуации. Исходя из этого должна быть определена последовательность шагов, которые будут предприняты Республикой Арцах, Республикой Армения — властями и гражданами, а также нашими соотечественниками в Диаспоре.