Այսօր ահազանգի կոչնակը հնչեցնելու հերթական պահն է. ՄԻՊ
Արցախի 7 ամիս շարունակվող ամբողջական շրջափակումը հասել է օրհասական կետի, երբ այլեւս լրջագույնս վտանգված է 120 հազար մարդու, այդ թվում 30 հազար երեխաների, 20 հազար տարեցների կյանքը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 14-ին, Ստեփանակերտում համաժողովրդական շարժման հանրահավաքում հայտարարեց Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը:
«Երբ այլեւս մի ողջ ժողովրդի գլխին կախված է գոյաբանական սպառնալիքներ, որոնք անհերքելի են եւ ընդգծված: : Գտնվելով շրջափակման մեջ եւ հունիսի 15-ից ամբողջությամբ կտրվելով հումանիտար հասանելիությունից, մեր ժողովուրդը կանգնել է թերսնուցման, սովի, Ադրբեջանի կողմից անթաքույց իրականացվող էթնիկ զտման, բռնի հպատակեցման  եւ ցեղասպանության իրականացման անհերքելի սպառնալիքի ներքո:
Այսօր ահազանգի կոչնակը հնչեցնելու հերթական պահն է: Դիմում եմ միջազգային հանրության բոլոր դերակատարներին. Մարդու իրավունքնե՞ր, ասում եք: Ուրեմն ասեք ինձ ես ինչպես նայեմ այս ժողովրդի աչքերին,  եւ ասեմ, որ իրենք էլ ունեն իրավունքներ: Ես ինչպես նայեմ թերսնուցման մեջ գտնվողն հղի կնոջ աչքերին, որի երեխան կարող է արատներով ծնվել: Ես ինչպե՞ս նայեմ այն մայրերի աչքերին, որոնց օրվա ամենամեծ  երազանքը իրենց երեխայի համար մի բուռ միրգ կամ քաղցրավենիք  հայթայթելն է:
Ես ինչպես նայեմ հերթերում կանգնած հազարավոր մարդկանց աչքերին, որոնք ժամերով հերթ են կանգնում մի բուռ շաքարավազ  կամ ձեթ ստանալու համար: Եվ վերջապես ես ինչպես նայեմ այս հողակտորի համար իր ամենաթանկը տված, զոհված մոր աչքերին, որը ահաբեկված աչքերով նայում է ինձ վախենալով, որ կկորցնի իրեն մնացած վերջին սրբությունը՝ որդու գերեզմանը:
Ես ուզում եմ, որ դուք նայեք նրանց աչքերին, դուք պատասխանեք նրանց, որովհետեւ ես այլեւս պատասխաններ չեմ գտնում:
Գեղեցիկ ու շքեղ դահլիճներում մարդու իրավունքներից խոսելը մի բան է,  այդ իրավունքների պաշտպանությունը գործնական քայլերով ապացուցելը մեկ այլ բան:
Մտահոգված ենք, խիստ մտահոգված ենք, խորապես մտահոգված ենք, կոչ ենք անում  եւ նմանատիպ այլ հայտարարություններ:
Բավ է, հերիք է: Մինչ դուք մերկապարանոց մտահոգություններ եք հայտնում, 120 հազար մարդ մատնվում է անմարդկային զրկանքների»,-ասաց Գեղամ Ստեփանյանը: Նա նաեւ դիմեց ռուս խաղաղապահներին, որոնց 2020 թվականի եռակողմ հայտարարությամբ վերապահվել է Արցախի ժողովրդի կյանքի իրավունքի  եւ ֆիզիկական գոյության հիմնական երաշխավորի դերը. «Մեզ խաղաղություն էր խոստացվել: Խաղաղությունը ամեն օր տեղեկագրերում հրադադարի ռեժիմի խախտումների արձանագրումը չէ: Խաղաղությունը ամենօրյա հաց հայթայթելով ֆիզիկական գոյություն քարշ տալը չէ, խաղաղությունը սեփական հայրենիքում պատանդառված եւ ամեն ինչից զրկված լինելը չէ: Խաղաղությունն ամեն օր հոգեբանական հարձակումների եւ մեզ վրա թափվող անորոշություններիը չեն:
Տեր կանգնեք ձեր մանդատին՝ ապահովելու իրական խաղաղություն, ապահովելու բարեկեցիկ կյանք, որ խոստացել եք մեր ժողովրդին ամենաբարձր մակարդակով»:
Նա դիմեց նաեւ Հայաստանի ժողովրդեին. «Ինչպես միշտ, այս անգամ էլ կանգնեք ի պաշտպանություն Արցախի, մենակ մի թողեք Արցախում ապրող հային իր սրբագույն երազանքի հետ մեն միայնակ:
Սփյուռքում ապրող քույրեր եւ եղբայրներ, ձեզնից շատերը իրենց նախնիների օրինակով գիտեն, թե ինչ է նշանակում ցեղասպանվել, հայրենազրկվել, ինչ է նշանակում ապրել հայրենիքից հեռու, հայրենիքի կարոտը սրտում անթեղած: Ձեզ խնդրում եմ, եթե կուզեք, աղաչում եմ՝ վեր ելեք, կանխելու հայ ժողովրդի  նոր ցեղասպանությունը: Վեր ելեք պարտադրելու աշխարհին գոնե այս անգամ պատասխանատվություն ստանձնել հայի ճակատագրի համար:
Մենք չենք կարող լինել Ադրբեջանի կազմում եւ վերջ: Վերջապես հասկացեք: Բոլոր նրանք, որոնք դեռ իլյուզիաներ ունեն այս առիթով, թող պատասխանեն՝ արդյոք հնրավո՞ր էր պատկերացնել հրեաներին կյանքը նացիստական Գերմանիայում: Այո, Ադրբեջանն այդ նույն նացիստական երկիրն է, որտեղ հասարակությունն ամբողջությամբ ներծծված է հայատյացությամբ:
Ացրախը ապրելու է, հարատեւելու է ի հեճուկս բոլոր չկամների եւ թշնամիների եւ ի փառս համայն հայության»:
Նշենք, որ Արցախում այսօր՝ հուլիսի 14-ին, մեկնարկել է համաժողովրդական շարժումը. Ստեփանակերտի Վերածննդի հրպարակում հազարավոր արցախցիներ են հավաքվել: Շարժման մեկնարկի մասին նախօրեին հայտարարել էր Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը: Հանրահավաքին մասնակցում է նաեւ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
Ավելի ուշ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը հանդես էր եկել տեսաուղերձով եւ հայտարարել, որ միանում է շարժմանը:

Омбудсмен снова бьет тревогу: Народ Арцаха стоит перед угрозой геноцида
Полная блокада Арцаха, продолжающаяся уже 7 месяцев, достигла критической точки, когда жизни 120 000 человек, в том числе 30 000 детей и 20 000 пожилых людей, угрожает серьезная опасность.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 июля,  АРЦАХПРЕСС- Об этом сегодня, 14 июля, на митинге всенародного движения в Степанакерте заявил Омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
«Когда над головой целого народа нависли экзистенциальные угрозы, которые неоспоримы и подчеркнуты. Находясь в блокаде и полностью отрезанный от гуманитарного доступа с 15 июня, наш народ стоял перед неоспоримой угрозой недоедания, голодания, этнических чисток, открыто проводимых Азербайджаном, насильственного порабощения и геноцида.
Сегодня очередной раз нужно бить тревогу. Я обращаюсь ко всем акторам международного сообщества. Права человека, говорите? Так скажите мне, как смотреть этим людям в глаза и говорить им, что у них тоже есть права. Как я могу смотреть в газа недоедающему человеку, в глаза беременной женщине, чей ребенок может родиться с дефектами? Как мне посмотреть в глаза матерям, чья самая большая мечта — найти горсть фруктов или конфет для своего ребенка?
Как я могу смотреть в глаза тысячам людей, стоящих в очередях, часами ожидающих, чтобы получить горсть сахара или масла? И, наконец, как я могу смотреть в глаза матери погибшего, отдавшей самое дорогое за этот клочок земли, которая смотрит на меня испуганными глазами, боясь, что потеряет последнюю оставшуюся ей святость, могилу сына.
Хочу, чтобы вы посмотрели им в глаза, ответили им, потому что я больше не могу найти ответов.
Одно дело говорить о правах человека в красивых и роскошных залах, другое дело доказывать защиту этих прав практическими шагами.
Мы обеспокоены, мы крайне обеспокоены, мы глубоко обеспокоены, мы призываем и другие аналогичные заявления.
Хватит, этого достаточно. Пока вы выражаете свои неприкрытые опасения, 120 тысяч человек подвергаются бесчеловечным лишениям", - сказал Гегам Степанян. Он также обратился к российским миротворцам, которым трехсторонней декларацией 2020 года отведена роль главного гаранта права на жизнь и физическое существование народа Арцаха. «Нам обещали мир. Мир заключается не в том, чтобы каждый день сообщать в бюллетенях о нарушениях режима прекращения огня. Мир — это не влачение физического существования добыванием хлеба насущного, мир — это не нахождение в заложниках на родине и лишение всего. Мир — это не психологические атаки и неуверенность, которые обрушиваются на нас каждый день.
Исполняйте свой мандат: обеспечить настоящий мир, обеспечить благополучную жизнь, которую вы обещали нашему народу на самом высоком уровне».
Он также обратился к народу Армении: «Как всегда, и в этот раз встаньте на защиту Арцаха, не оставляйте живущего в Арцахе армянина наедине со своей священной мечтой.
Сестры и братья, проживающие в Диаспоре, многие из вас знают по примеру своих предков, что значит пережить геноцид, быть лишенным родины, что значит жить вдали от родины, с тоской по родине глубоко в сердце. Я прошу вас, если хотите, умоляю вас встаньте для предотвращения нового геноцида армянского народа. Встаньте, чтобы хотя бы на этот раз заставить мир взять на себя ответственность за судьбу армян.
Мы не можем быть в составе Азербайджана и все. Поймите наконец. Пусть все те, у кого еще остались иллюзии по этому поводу, ответят, могли ли евреи представить себе жизнь в нацистской Германии. Да, Азербайджан — та самая нацистская страна, где общество полностью пропитано ненавистью к армянам.
«Арцах будет жить, он будет существовать вопреки всем недоброжелателям и врагам и во славу всего армянства».
Отметим, что сегодня, 14 июля, в Арцахе стартовало всенародное движение. Тысячи арцахцев собрались на площади Возрождения в Степанакерте. Государственный министр Арцаха Гурген Нерсисян вчера объявил о начале всенардного движения. В митинге также участвует президент Арцаха Араик Арутюнян.
Позже бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян выступил с видеообращением и сообщил, что присоединяется к движению.