Հովհարային անջատումներն ու դիզվառելիքի պակասը խնդիրներ են հարուցել նաև ոռոգման համակարգում
Հետպատերազմյան շրջանում պետության կողմից բավական ներդրումներ են կատարվել ոռոգման համակարգերի ուղղությամբ, ինչը հնարավորություն է տվել եռապատկել ոռոգելի տարածքները, որի նպատակը պարենային անվտանգության խնդրի լուծումն էր:
Հովհարային անջատումներն ու  դիզվառելիքի պակասը խնդիրներ են հարուցել նաև  ոռոգման համակարգում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հուլիսի 18-ին  տված հարցազրույցում ասել  է ԱՀ Գյուղատնտեսության նախարար Գեորգի Հայրիյանը:
«Այս պայմաններում, երբ չունենք դիզվառելիք, որպեսզի հովհարային անջատումների ժամանակ կարողանանք օգտագործել դիզելային գեներատորները, շատ լուրջ խնդիրների առաջ ենք կանգնում ոռոգման ուղղությամբ: Ոռոգումը, մեծամասամբ՝ 75 տոկոսով, կատարվում է  մեխանիկական եղանակով՝  արտեզյանների կամ պոմպերի միջոցով:  Հոսանքի բացակայությունն ազդում է  նաև այս ուղղության վրա»,-նշել է նախարարը:

In the post-war period, the state made a lot of investments in Artsakh’s irrigation systems, which enabled to triple the irrigated areas, the goal of which was to solve the food security issue, Artsakh Republic Minister of Agriculture Georgi Hayriyan said.
Artsakh Agriculture Minister: Scheduled power outages, lack of diesel fuel also cause problems in irrigation system
STEPANAKERT, JULY 18, ARTSAKHPRESS: "Under these conditions, when we don't have diesel fuel to be able to use diesel generators during scheduled power outages, we are facing very serious problems in irrigation. Irrigation, mostly by 75 percent, is done mechanically using artesians or pumps. Lack of electricity also affects this direction," added Georgi Hayriyan.