Հովհարային անջատումներն ու դիզվառելիքի պակասը խնդիրներ են հարուցել նաև ոռոգման համակարգում
Հետպատերազմյան շրջանում պետության կողմից բավական ներդրումներ են կատարվել ոռոգման համակարգերի ուղղությամբ, ինչը հնարավորություն է տվել եռապատկել ոռոգելի տարածքները, որի նպատակը պարենային անվտանգության խնդրի լուծումն էր:
Հովհարային անջատումներն ու  դիզվառելիքի պակասը խնդիրներ են հարուցել նաև  ոռոգման համակարգում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հուլիսի 18-ին  տված հարցազրույցում ասել  է ԱՀ Գյուղատնտեսության նախարար Գեորգի Հայրիյանը:
«Այս պայմաններում, երբ չունենք դիզվառելիք, որպեսզի հովհարային անջատումների ժամանակ կարողանանք օգտագործել դիզելային գեներատորները, շատ լուրջ խնդիրների առաջ ենք կանգնում ոռոգման ուղղությամբ: Ոռոգումը, մեծամասամբ՝ 75 տոկոսով, կատարվում է  մեխանիկական եղանակով՝  արտեզյանների կամ պոմպերի միջոցով:  Հոսանքի բացակայությունն ազդում է  նաև այս ուղղության վրա»,-նշել է նախարարը:

Веерные отключения и нехватка дизельного топлива также вызвали проблемы в системе орошения
СТЕПАНАКЕРТ, 18 июля,  АРЦАХПРЕСС- Как сообщает «Арцахпресс», об этом заявил министр Cельского хозяйства Республики Арцах Георгий Айриян в интервью, данном 18 июля.
«В этих условиях, когда у нас нет дизельного топлива, чтобы иметь возможность использовать дизельные генераторы  при веерных отключениях, мы сталкиваемся с очень серьезными проблемами в орошении. Орошение, в основном 75 процентов, осуществляется механическим способом с использованием артезианских насосов или насосов. Недостаток электроэнергии также влияет на это направление", - отметил министр.