Շրջափակման հետևանքով իրենց գործունեությունը դադարեցրել են ավելի քան 2000 տնտեսավարող սուբյեկտներ
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման հետևանքով խաթարվել են բիզնես ոլորտի աշխատանքները՝ կապված հանրապետության տարածք հումքի, նյութերի, ապրանքների ներկրման սահմանափակումների, ենթակառուցվածքների խափանումների և մի շարք այլ խնդիրների հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասել է Արցախի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արմինե Մուսայելյանը։«Շրջափակումից ի վեր իրենց գործունեությունը դադարեցրել են 1450 տնտեսավարող սուբյեկտներ, իսկ արդեն Արցախի ամբողջական պաշարումից հետո՝  790 տնտեսավարող սուբյեկտներ։ Սա, իհարկե, իրական պատկերը չէ, քանի որ մեծ թվով տնտեսավարող սուբյեկտներ, որոնք այս պահին գործունեություն չեն իրականացնում, դեռևս հարկային մարմին դիմումներ չեն ներկայացրել՝ պաշտոնապես գրանցելու իրենց գործունեության դադարեցումը. գտնվում են, այսպես ասած, սպասողական վիճակում։ 2827 տնտեսավարող սուբյեկտներ գործում են մասնակիորեն` իրենց արտադրական հզորության միայն չնչին մասով։ Այդ են վկայում նաև 2023 թվականի առաջին կիսամյակում նրանց իրացման շրջանառությունների մասով արձանագրված ցուցանիշները»,-մանրամասնել է Ա. Մուսայելյանը։
Նրա խոսքով՝ 2022 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ`  հանքարդյունահանման ոլորտում գործող սուբյեկտների իրացման շրջանառությունը կրճատվել են 94 տոկոսով, շինարարության ոլորտում՝ 89, արտադրության ոլորտում՝ 60,6, առևտրի ոլորտում՝ 54,5, էներգետիկայի բնագավառում՝ 41,8 տոկոսով։
«Բնականաբար, հուլիս ամսում արդեն մի շարք այլ ոլորտներում ևս շրջանառության ահագին կրճատումներ կան: Այս  պահին տեղեկատվական բազզայում հուլիս ամսվա տվյալները չկան, սակայն ակնհայտ է, որ, օրինակ, տրանսպորտի, հանրային սննդի, շինարարության բնագավառներում   շրջանառությունն արդեն իսկ հասել է, այսպես ասած, զրոյական ցուցանիշի»,-նշել է ԱՀ ՊԵԿ նախագահի տեղակալը` հավելելով, որ այս ամենը շղթայական էֆեկտով  բերել է աշխատատեղերի կրճատման։

В результате блокады свою деятельность прекратили более 2000 хозяйствующих субъектов
В результате блокады Республики Арцах со стороны Азербайджана с 12 декабря 2022 года работа бизнес-сектора была нарушена из-за ограничений на ввоз сырья, материалов, товаров на территорию республики, сбоев в инфраструктуре и ряда других проблем.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 июля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает «Арцахпресс», об этом заявила заместитель председателя Комитета государственных доходов Республики Арцах Армине Мусаелян.
«С момента блокады свою деятельность прекратили 1450 хозяйствующих субъектов, а уже после полной блокады Арцаха прекратили свою деятельность 790 хозяйствующих субъектов. Это, конечно, не реальная картина, потому что большое количество хозяйствующих субъектов, не осуществляющих деятельность в настоящий момент, еще не подали в налоговый орган заявления об официальной регистрации прекращения своей деятельности: находятся, так сказать, в состоянии ожидания. 2827 хозяйствующих субъектов действуют частично, используя лишь небольшую часть своих производственных мощностей. Об этом также свидетельствуют показатели, зафиксированные по их товарообороту в первом полугодии 2023 года», — пояснила А. Мусаелян.
По ее словам, по сравнению с первым полугодием 2022 года товарооборот субъектов, действующих в сфере добычи полезных ископаемых, снизился на 94 процента, в сфере строительства - на 89 процентов, в сфере производства - на 60,6 процента, в сфере торговли - на 54,5 процента, в сфере энергетики - на 41,8 процента.
«Естественно, в июле есть огромные сокращения оборота и в ряде других секторов. На данный момент данных за июль в информационной базе нет, но очевидно, что, например, товарооборот в сферах транспорта, общественного питания, строительства уже достиг, так сказать, нулевого показателя", - сказала заместитель председателя КГД Республики Арцах, добавив, что все это привело к сокращению рабочих мест с цепным эффектом.