Լուիս Մորենո Օքամփոյն արձագանքել է նախագահ Հարությունյանին. նախատեսում է 7 օրից զեկույց հրապարակել
Միջազգային իրավունքի առաջատար մասնագետ, Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ և Հարվարդի ու Յեյլի համալսարանների դասախոս Լուիս Մորենո Օքամփոյն արձագանքել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի նամակին, որով նախագահը խնդրել էր փորձագիտական կարծիք հայտնել, թե արդյոք Արցախում խորացող շրջափակումը համապատասխանում է ցեղասպանության հանցագործությանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում ասել է ԱՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Լուսինե Ավանեսյանը՝ նշելով որ պարոն Օքամփոյը պատասխան նամակ է հղել Նախագահին, որտեղ մասնավորապես գրել է.
«Ինձ համար պատիվ կլինի վերլուծել խնդիրը և ձեզ ներկայացնել իմ եզրակացությունը։ Կպատրաստեմ համապարփակ զեկույց՝ վերլուծելով փաստերն ու օրենքը։ Իմ գնահատականը կլինի անկողմնակալ և պրո-բոնո հիմունքներով:
Ցեղասպանության իրականացման վերաբերյալ եզրակացություն անելու համար ես պետք է վերլուծեմ Ադրբեջանի ղեկավարների մտադրությունները, որը կարելի է եզրակացնել հիմնվելով փաստերից: Իմ ճշգրտությունն ու անաչառությունը պաշտպանելու համար ես կգրեմ Ադրբեջանի նախագահին՝ հնարավորություն տալով ուղղակիորեն ճշտել իր դիրքորոշումը։
Հաշվի առնելով խնդրի հրատապությունը, ներառյալ 120.000 հայերի սովի վտանգը, ես նախատեսում եմ իմ զեկույցը հրապարակել 7 օրից: Խնդրում ենք վերլուծություն անելու համար հաղորդել ցանկացած նոր հանգամանք, որը կարող է ազդել իրավիճակի վրա:
Հարգանքներով՝ Լուիս Մորենո Օկամպո»:
Լուսինե Ավանեսյանի խոսքով՝ բացի պատասխան նամակից, անցած գիշերվա ընթացքում թեմայի կապակցությամբ Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազը թվիթերի իր միկրոբլոգում նաև երեք անգամ անդրադարձել է գրառմամբ:

Luis Moreno Ocampo responded to President Harutyunyan. A report to be published in 7 days
Luis Moreno Ocampo, a leading specialist in international law, former chief prosecutor of the International Criminal Court and lecturer at Harvard and Yale universities, has responded to the letter of the President of the Republic of Artsakh, Arayik Harutyunyan, in which the President requested an expert opinion whether the deepening blockade in Artsakh corresponds to the crime of genocide.
STEPANAKERT,  JULY 31, ARTSAKHPRESS:  In an interview with "Artsakhpress", Lusine Avanesyan, the press secretary of the Artsakh Republic said, noting that Mr. Ocampo has sent a reply letter to the President, in which he specifically wrote:
''Dear President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan
Thank you very much for your request to provide my opinion regarding the current situation of Nagorno-Karabakh. It would be my honor to analyze the problem and provide you with my conclusion.
I will prepare a comprehensive report analyzing the facts and the law. My assessment will be impartial and produced on a pro bono basis.
To reach a conclusion regarding the commission of a genocide, I must analyze the Azerbaijan leaders’ intentions. Intention could be deduced from the facts, but to safeguard my accuracy and impartiality, I will write to the Azerbaijan President offering him the opportunity to clarify his position directly.
Given the situation’s urgency and the risk of starvation for 120.000 Armenians, I plan to issue my report in 7 days.
Please don’t hesitate to communicate any new circumstance that could affect the situation in analysis.