Ադրբեջանի կողմից առևանգված Վագիֆ Խաչատրյանը մինչ այսօր կապ չի հաստատել ընտանիքի հետ. դուստր
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան բուժման նպատակով տեղափոխվող 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանը, հուլիսի 29-ին Ադրբեջանի կողմից առևանգվելուց հետո, ընտանիքի անդամներից ոչ մեկի հետ առ այսօր կապ չի հաստատել:
Ադրբեջանի կողմից առևանգված Վագիֆ Խաչատրյանը մինչ այսօր կապ չի  հաստատել ընտանիքի հետ. դուստր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Վագիֆ Խաչատրյանի դուստր՝ Ծովինար Խաչատրյանը:
«Ամեն օր  մի քանի անգամ գնում ենք Կարմիր խաչի Ստեփանակերտի գրասենյակ, իսկ քույրս՝ Երևանի՝ որևէ տեղեկություն իմանալու համար: Մեզ ասում են, որ ոչ մի տեղեկություն չունեն: Հայտնում են, որ  բանակցում են հորս տեսակցելու համար, բայց առայժմ անարդյունք»,-մանրամասնել է Ծ. Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ Կարմիր խաչի ներկայացուցիչը միայն հուլիսի 29-ի կեսգիշերին է զանգահարել և տեղեկացրել, որ Վագիֆ Խաչատրյանը գտնվում է Բաքվում՝ հիվանդանոցում, որտեղ նրան  արհեստական շնչառության սարք է միացվել:
Դստեր խոսքով՝ հայրը առողջական խնդիրներ ունի և մեկ անգամ ևս հորդորում է միջազգային կառույցներին արձագանքել իրենց խնդրանքներին և հորը օր առաջ վերադարձնել հայրենիք՝ կյանքը փրկելու համար:
Ի դեպ, Ադրբեջանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը երեկ հաղորդագրություն է հրապարակել՝ նշելով, որ Սաբինա Ալիևան անձամբ հանդիպել է Վագիֆ Խաչատրյանին: Ըստ հաղորդագրության՝ Խաչատրյանը իբր «երախտագիտություն է հայտնել ադրբեջանական պետությանը վերաբերմունքի, պահման պայմանների և ընտանիքի հետ կապ հաստատելու հնարավորության համար»: Այնինչ, փաստորեն, ընտանիքն ընդհանրապես կապ չի ունեցել Խաչատրյանի հետ, ում նույնիսկ Կարմիր խաչը չի կարողացել այցելել հուլիսի 29-ից հետո:

Похищенный Азербайджаном Вагиф Хачатрян до сегодняшнего дня не выходил на связь со своей семьей: Дочь
68-летний Вагиф Хачатрян, которого при сопровождении Международного комитета Красного Креста перевозили из Арцаха в Армению для лечения, не выходил на связь ни с кем из членов своей семьи с момента его похищения Азербайджаном 29 июля.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщила дочь Вагифа Хачатряна Цовинар Хачатрян.
«Мы несколько раз в день посещаем Степанакертский офис Красного Креста, а моя сестра Ереванский офис, чтобы узнать любую информацию. Нам говорят, что у них нет информации. Говорят, что ведутся переговоры об организации видеозвонка с отцом, но пока безуспешно", - сказала Ц. Хачатрян.
По ее словам, представитель Красного Креста позвонил только в полночь 29 июля и сообщил, что Вагиф Хачатрян находится в больнице в Баку, где ему подключен аппарат искусственного дыхания.
По словам дочери, отец имеет проблемы со здоровьем и еще раз призывает международные организации откликнуться на их просьбы и как можно быстрее вернуть отца на родину, чтобы спасти ему жизнь.
Кстати, Офис защитника прав человека Азербайджана вчера опубликовал сообщение, в котором говорится, что Сабина Алиева лично встречалась с Вагифом Хачатряном. Согласно сообщению, Хачатрян якобы «выразил благодарность азербайджанскому государству за обращение, условия содержания и возможность связаться с его семьей». Однако на самом деле семья вообще не контактировала с Хачатряном, которого после 29 июля не смог посетить даже Красный Крест.