Ադրբեջանի կողմից առևանգված Վագիֆ Խաչատրյանը մինչ այսօր կապ չի հաստատել ընտանիքի հետ. դուստր
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան բուժման նպատակով տեղափոխվող 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանը, հուլիսի 29-ին Ադրբեջանի կողմից առևանգվելուց հետո, ընտանիքի անդամներից ոչ մեկի հետ առ այսօր կապ չի հաստատել:
Ադրբեջանի կողմից առևանգված Վագիֆ Խաչատրյանը մինչ այսօր կապ չի  հաստատել ընտանիքի հետ. դուստր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Վագիֆ Խաչատրյանի դուստր՝ Ծովինար Խաչատրյանը:
«Ամեն օր  մի քանի անգամ գնում ենք Կարմիր խաչի Ստեփանակերտի գրասենյակ, իսկ քույրս՝ Երևանի՝ որևէ տեղեկություն իմանալու համար: Մեզ ասում են, որ ոչ մի տեղեկություն չունեն: Հայտնում են, որ  բանակցում են հորս տեսակցելու համար, բայց առայժմ անարդյունք»,-մանրամասնել է Ծ. Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ Կարմիր խաչի ներկայացուցիչը միայն հուլիսի 29-ի կեսգիշերին է զանգահարել և տեղեկացրել, որ Վագիֆ Խաչատրյանը գտնվում է Բաքվում՝ հիվանդանոցում, որտեղ նրան  արհեստական շնչառության սարք է միացվել:
Դստեր խոսքով՝ հայրը առողջական խնդիրներ ունի և մեկ անգամ ևս հորդորում է միջազգային կառույցներին արձագանքել իրենց խնդրանքներին և հորը օր առաջ վերադարձնել հայրենիք՝ կյանքը փրկելու համար:
Ի դեպ, Ադրբեջանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը երեկ հաղորդագրություն է հրապարակել՝ նշելով, որ Սաբինա Ալիևան անձամբ հանդիպել է Վագիֆ Խաչատրյանին: Ըստ հաղորդագրության՝ Խաչատրյանը իբր «երախտագիտություն է հայտնել ադրբեջանական պետությանը վերաբերմունքի, պահման պայմանների և ընտանիքի հետ կապ հաստատելու հնարավորության համար»: Այնինչ, փաստորեն, ընտանիքն ընդհանրապես կապ չի ունեցել Խաչատրյանի հետ, ում նույնիսկ Կարմիր խաչը չի կարողացել այցելել հուլիսի 29-ից հետո:

Vagif Khachatryan, kidnapped by Azerbaijan, has not contacted his family until today. daughter
68-year-old Vagif Khachatryan, who was being transferred from Artsakh to Armenia for treatment accompanied by the International Committee of the Red Cross, has not contacted any of his family members since his abduction by Azerbaijan on July 29.
STEPANAKERT,  AUGUST 4, ARTSAKHPRESS: Vagif Khachatryan's daughter, Tsovinar Khachatryan, informed "Artsakhpress".
"We go to the Stepanakert office of the Red Cross several times a day, and my sister to their office in Yerevan to find out any information. They tell us they have no information. They say that they are negotiating to see my father, but so far it has been unsuccessful," Ts. Khachatryan said.
The representative of the Red Cross called only at midnight on July 29 and informed that Vagif Khachatryan was in a hospital in Baku, where he was connected to artificial ventilation machine.
According to the daughter, her father has health problems and once again urges the international institutions to respond to their requests and return the father to the homeland a day earlier in order to save his life.
By the way, the Office of the Human Rights Defender of Azerbaijan published a message yesterday, stating that Sabina Aliyeva met Vagif Khachatryan personally. According to the report, Khachatryan allegedly "expressed gratitude to Azerbaijani state for the treatment, conditions of detention and the opportunity to contact his family." In fact, the family had no contact at all with Khachatryan, whom even the Red Cross hasn’t visited after July 29.