Հումանիտար աղետի սահմանն անցել է, այժմ Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության ականատեսն ենք. Նախագահ Հարությունյան
Իրավիճակն Արցախում վաղուց արդեն անցել է հումանիտար աղետ հասկացողության սահմանն և այսօր Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության ականատեսն ենք։
Հումանիտար աղետի սահմանն անցել է, այժմ  Ադրբեջանի ցեղասպան  քաղաքականության ականատեսն ենք. Նախագահ Հարությունյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին Արցախի հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում ասաց ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Եթե ձևակերպելու լինենք՝ Արցախը մի մեծ համակենտրոնացման ճամբար է, որտեղ Ադրբեջանն իրականացնում է ցեղասպանություն։ Պատահական չէ, որ օրեր առաջ ես դիմել եմ Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օքամփոյին՝ փորձագիտական կարծիք հայցելով։ Հիմա արդեն ունենք նախնական եզրակացություն, որ սա ցեղասպանություն է»,- նշել է երկրի ղեկավարը։
Անդրադառնալով ներկայում առկա ծանր իրավիճակին, Նախագահը նախ ընդգծել է առողջապահության համակարգում դեղորայքի լուրջ պակասը` մանրամասնելով, որ դեղատներում արդեն կյանքը փրկող դեղատեսակների սղություն կա և շուտով ընդհանրապես չեն լինի։
«Տարբեր քրոնիկ հիվանդությունների բարդացման ու մահվան դեպքերի աճը շարունակվում է։ Օրինակ՝ արյան շրջանառության համակարգի հիվանդություններից մահվան դեպքերը առաջին կիսամյակում աճել են մոտ երկու անգամ։ Խոցելի են հատկապես հղիները, երեխաները, քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող անձինք,որոնց առողջական վիճակը վատթարանում է թերսնուցման, սթրեսների և այլ պատճառներով»,- ներկայացրել է Հանրապետության ղեկավարը։
Խոսելով սննդի և մնացած այլ ապրանքների խնդրից, Ա. Հարությունյանը հիշեցրել է, որ օրեր առաջ Արցախի Հանրապետությունը հայտարարել է աղետի գոտի՝ ակնկալելով, որ միջազգային հանրությունը հումանիտար աջակցություն կցուցաբերի, ինչպես աղետի պայմաններում իրականացնում է բոլորի համար։ Հայաստանը առաջինն է արձագանքել այդ հայտարարությանը և հումանիտար բեռով մեքենաների շարասյունը օրեր շարունակ կանգնած է Հակարի կամրջի մոտակայքում, իսկ Ադրբեջանն արգելում է այդ ապրանքների, առաջին անհրաժեշտության սննդամթերքի ներկրումը Արցախի Հանրապետություն։
Նախագահ Հարությունյանի խոսքով` տասնյակ հազար մարդկանց, որոնք զրկվել են եկամտի աղբյուրից, պետք է փոխհատուցում տրամադրվի։ Բացի այդ, շրջափակման հետեւանքով քայքայված տնտեսությունը հետագայում վերականգնելու համար տասնամյակներ են պահանջվելու։ «Այսինքն՝ մենք, իրոք, ականատեսն ենք ցեղասպանության և այդ առումով քայլեր պլանավորում ենք»,- ընդհանրացրել է Նախագահը։

The situation crossed the border of the concept of humanitarian catastrophe, now we are witnessing the genocidal policy of Azerbaijan. President Harutyunyan
The situation in Artsakh has long crossed the border of the concept of a humanitarian disaster, and today we are witnessing the genocidal policy of Azerbaijan.
The situation crossed the border of the concept of  humanitarian catastrophe, now we are witnessing the genocidal policy of Azerbaijan. President Harutyunyan
STEPANAKERT,  AUGUST 6, ARTSAKHPRESS: As "Artsakhpress" informs, Artsakh Republic President, Arayik Harutyunyan, said in an interview with Artsakh Public TV.
"If we were to formulate it, Artsakh is a big concentration camp where Azerbaijan is carrying out genocide. It is no coincidence that a few days ago I turned to the former chief prosecutor of the International Criminal Court, Luis Moreno Ocampo, requesting an expert opinion. Now we already have a preliminary conclusion that this is genocide," President Harutyunyan said.
Referring to the current difficult situation, the President of Artsakh first of all emphasized the serious shortage of medicines in the health care system, specifying that there is already a shortage of essential medicines in pharmacies, and soon they will not be available at all.
"The growth of complications and fatal outcomes from various chronic diseases continues.
For example, the number of deaths from diseases of the blood circulation system increased almost twice in the first half of the year. Especially vulnerable are pregnant women, children, people with chronic diseases, whose health condition is worsening due to malnutrition, stress and other reasons," Arayik Harutyunyan presented.
Speaking about the issue of food and other products, A. Harutyunyan reminded that a few days ago the Republic of Artsakh declared a disaster zone, expecting that the international community would provide humanitarian support, as it does for everyone in the event of a disaster. Armenia was the first to respond to that statement and the convoy of vehicles with humanitarian cargo has been standing near the Hakari bridge for days, while Azerbaijan prohibits the import of these goods, basic food items to the Republic of Artsakh.
According to Artsakh Republic President Harutyunyan, compensation should be provided to tens of thousands of people who have been deprived of their source of income. In addition, it will take decades to restore Artsakh’s economy destroyed by the ongoing blockade by Azerbaijan.
"That is, we are really witnessing genocide, and we are planning steps in that regard," President Harutyunyan generalized.