Չնայած արդեն ակնկալիք չունենք աշխարհից, բայց շարունակելու ենք մեր պայքարը․ Նախագահ Հարությունյանը՝ ֆրանսիացի պաշտոնյաներին
Այն, ինչ այսօր կատարվում է Արցախում, այդ զարգացումների մասին ես զգուշացրել էի Ֆրանսիայի իշխանություններին դեռևս անցյալ տարվա դեկտեմբերին Ֆրանսիա կատարած իմ աշխատանքային այցի և հանդիպումների ժամանակ, ցավոք իմ կանխատեսումները իրականություն դարձան։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին այսօր Ֆրանսիայի տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ տեսակապով ասուլիսի ժամանակ ասաց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Նա նշեց, որ չնայած նրան, որ Արցախը այլևս ակնկալիքներ չունի աշխարհից, գերտերությունից, միջազգային կառույցներից, բայց շարունակելու է պայքարել։ «Իհարկե Ադրբեջանը ակնկալում է ճնշումներով ծնկի բերել արցախցուն, բայց դա չի հաջողվի, մենք ծնկի գալ չգիտենք, և պայքարելու ենք այնքան, որքան հնարավորույթյուն ունենանք։ Հազարամյակներով ժառանգած առժանապատվությունը մեզ համար ավելի կարևոր է։ Շնորհակալություն եմ հայտնում ձեզ այս առաքելության համար, ուզում, եմ նշեմ, որ մենք դա չենք մոռանա, խոնարհվում եմ ձեր առաջ»,- եզրափակեց ԱՀ նախագահը։
Նշենք, որ Ֆրանսիայի տեղական ինքնակառավարման պատվիրակությունը Փարիզի քաղաքապետ Էն Իդալգոյի գլխավորությամբ, որի մեջ են Ֆրանսիայի տարբեր քաղաքների և երկրամասերի ղեկավարներ, հիմա գտնվում է ՀՀ Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր գյուղում։ Ֆրանսիացի պաշտոնյաները որոշել են անձամբ ուղեկցել ֆրանսիական տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից Արցախին ուղարկված ինը բեռնատար հումանիտար օգնությունը։
Հիշեցնենք, սակայն, որ 20 բեռնատար հումանիտար օգնությունը ՀՀ կառավարության կողմից արդեն տևական ժամանակ է Կոռնիձորում է, քանզի Ադրբեջանը չի թողնում այդ օգնությունը մտնի Արցախ։

Хотя у нас больше нет ожиданий от мира, мы продолжим нашу борьбу: Президент Арутюнян официальным лицам Франции
То, что происходит сегодня в Арцахе, об этих событиях я предупреждал французские власти еще в декабре прошлого года во время моего рабочего визита во Францию ​​и встреч, к сожалению, мои прогнозы сбылись.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил сегодня президент Арцаха Араик Арутюнян в ходе совместной пресс-конференции с представителями местных властей Франции.
Он отметил, что, несмотря на то, что у Арцаха больше нет ожиданий от мира, сверхдержав, международных структур, но Арцах продолжит борьбу. "Конечно, Азербайджан рассчитывает давлением поставить народ Арцаха на колени, но этого не удастся, мы не умеем вставать на колени, и будем бороться, сколько сможем. Для нас важнее достоинство, унаследованное на протяжении тысячелетий. Благодарю вас за эту миссию, хочу отметить, что мы ее не забудем, преклоняюсь перед вами", - заключил Президент Республики Арцах.
Отметим, что делегация местного самоуправления Франции во главе с мэром Парижа Анн Идальго, в состав которой входят руководители разных городов и регионов Франции, сейчас находится в селе Корнидзор Сюникского марза РА. Французские чиновники решили лично сопровождать девять грузовиков с гуманитарной помощью, отправленных в Арцах органами местного самоуправления Франции.
Напомним, однако, что 20 грузовиков с гуманитарной помощью от правительства РА уже давно находятся в Корнидзоре, поскольку Азербайджан не пропускает эту помощь в Арцах.