Քերոլայն Քոքսը Միացյալ Թագավորության Լորդերի պալատում հատուկ զեկույցով հանդես կգա Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ
Միացյալ Թագավորության Լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսն ընդգծում է, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքն արգելափակելու հետևանքով Արցախից ստացվող տեղեկությունները մտահոգիչ են ու տագնապալի։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 15-ին կայացած ասուլիսում Քերոլայն Քոքսը հայտնել է, որ այս շաբաթ իր գործընկերների հետ այցելել է Սյունիքի մարզի Տեղ համայնք, հանդիպել հայ զինվորականների, ովքեր եղել են առաջնագծում, իրենց աչքերով տեսել են այն վայրերը, որտեղ դիրքավորվել են ՀՀ տարածք ներխուժած ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումները։
«Մենք այցելեցինք նաև Լաչինի միջանցքի սկզբնամաս, տեսանք բեռնատարների շարասյունը, որը պետք է հումանիտար օգնություն տեղափոխեր Արցախ, սակայն շրջափակման պատճառով զրկված է այդ հնարավորությունից։ Տեսանք ադրբեջանական անցակետը, որն ապօրինաբար թույլ չի տալիս մարդասիրական բեռներ տեղափոխել կարիքավորներին։ Արցախից մեզ հասած տեղեկություններն իսկապես մտահոգիչ են ու տագնապալի։ Այնտեղ շատերը նույնիսկ ուշաթափվում են սովից, անձամբ տեսել եմ մի մարդու լուսանկարը, ով մահացել է սովահարությունից։ Հղի կանանց 90 տոկոսն ունի անեմիա, վիժումների քանակը սաստիկ ավելացել է սթրեսի բարձր մակարդակի և կենսական ապրանքների ու դեղամիջոցների անհասանելիության պատճառով։ Հատկապես վտանգված է քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող անձանց, հաշմանդամների, տարեցների ու երեխաների կյանքը»,- ասաց Քերոլայն Քոքսը։
Նա վկայակոչեց Արցախից ստացված տեղեկությունները, որոնց համաձայն՝ սննդի պաշարները վերջանում են, նույնիսկ հացի կտրոնով հաց ստանալը երաշխավորված չէ, մարդիկ իրենց զգում են ինչպես բանտում՝ չիմանալով, թե որքան ժամանակ պետք է մնան նման ծանր պայմաններում։ Բարոնուհին ցավով արձանագրեց, որ Արցախի բնիկ հայ քրիստոնյա բնակչությունը կանգնած է իր պատմական հողերից վտարվելու, էթնիկ և կրոնական զտման ենթարկվելու հարաճուն վտանգի առջև, մանավանդ որ Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունը չի էլ թաքցնում Հայաստանը գրավելու իր ռազմավարական նպատակները։
Քերոլայն Քոքսի խոսքով՝ այս վճռորոշ պահին, երբ ժողովրդավարությունը գլոբալ մակարդակում նահանջ է արձանագրում, ինքը շատերի նման հիասթափվում եմ գերտերությունների քայլերից, որոնք շարունակում են ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա, որպեսզի ընդունի Ադրբեջանի գերիշխանությունն Արցախի նկատմամբ։
«Խաղաղության պայմանագիր ստանալու և առևտրային համաձայնագիր կնքելու դիմաց արցախահայությունից ակնկալում են հրաժարում ինքնորոշման միջազգային իրավաչափ իրավունքից։ 120 հազար բնիկ հայեր այդ դեպքում կդառնան հակահայկական ավտորիտար պետության քաղաքացիներ, քանի որ Ալիևների ընտանիքի ռեժիմը մարդկանց հիմնարար իրավունքների ոտնահարման, ազատությունների լայնամասշտաբ սահմանափակման տխրահռչակ պատմություն ունի։ Փաստորեն նման պայմաններում պետք է ինտեգրվի արցախահայությունը, որը ստիպված կլինի իր ժողովրդավարությունը զոհել ավտորիտար ռեժիմին՝ զրկվելով սեփական տարածքը տնօրինելու հնարավորությունից։ Մեծ ցավով պետք է ընդունենք այն իրողությունը, որ Հայոց ցեղասպանությունը չի ավարտվել։ Այն ինչ հիմա արվում է Արցախի նկատմամբ, շատ հավանական է, որ հետագայում կարվի նաև Հայաստանի նկատմամբ»,- եզրակացրեց բարոնուհի Քոքսը։
Ասուլիսի մյուս բանախոսը՝ Միջազգային քրիստոնեական համերաշխության կազմակերպության նախագահ Ջոն Էյբներն իր հերթին ասաց, որ Արցախում երեսուն տարի անց դեռ տեղի են ունենում էթնիկ զտումներ, և պատերազմն այսօր եկել է նաև Հայաստան։
«Մենք տեսել ենք ռազմական գործողությունների արդյունքում գրավված հայկական տարածքները, որտեղից մարդիկ տարհանվել են։ Պատերազմը սովորաբար ունենում է տարբեր գործիքներ, ընթանում է տարբեր մակարդակներում, սակայն Ադրբեջանի նպատակները շատ պարզ են, նոր չեն, դրանց ծանոթ ենք կոնֆլիկտի պատմության ողջ ընթացքում։ Ադրբեջանը ցանկանում է այդ տարածքները տեսնել առանց հայերի։ Այժմ հակամարտությունը տեղափոխվել է դիվանագիտական տիրույթ, որն ուղեկցվում է ռազմական սպառնալիքներով»,- ասաց Էյբները։
Նա վկայակոչեց Ադրբեջանի նախագահի ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբաևի հարցազրույցը «Դոյչե Վելե»-ին, որի ընթացքում նա ասել է, որ «Արցախում ցեղասպանությունը հնարավոր է, եթե այնտեղ սեպարատիստները շարունակեն գործել»։ Էյբների կարծիքով՝ դա հենց ցեղասպանության սպառնալիք է, մինչդեռ գերտերությունները սատարում են Ադրբեջանին, իսկ ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանությունն ասես դուրս է մղվել միջազգային օրակարգից։
Բանախոսները շեշտեցին, որ խորապես հիասթափված են միջազգային հանրության, այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայի ջանքերից՝ կանխելու Արցախում հնարավոր կործանարար զարգացումները։ Նրանք պնդեցին այն տեսակետը, որ վաղուց հասունացել է Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու պահը։
Քերոլայն Քոքսը հավաստիացրեց, որ Միացյալ Թագավորություն վերադառնալուն պես խորհրդարանի Լորդերի պալատում կկազմակերպի քննարկում և հանդես կգա Լաչինի միջանցքում և Արցախում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հատուկ զեկույցով։

Кэролайн Кокс выступит в Палате лордов Соединенного Королевства со специальным докладом о ситуации в Нагорном Карабахе
Баронесса Кэролайн Кокс, член Палаты лордов Соединенного Королевства, подчеркивает, что информация, полученная из Арцаха в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, вызывает тревогу.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 сентября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. На состоявшейся 15 сентября пресс-конференции Кэролайн Кокс сообщила, что на этой неделе она и ее коллеги посетили общину Тех Сюникской области, встретились с армянскими военнослужащими, находившимися на передовой, и собственными глазами увидели места, где азербайджанские вооруженные формирования вторглись на территорию РА.
« Мы также посетили начальную точку Лачинского коридора, увидели колонну грузовиков, которая должна была доставить гуманитарную помощь в Арцах, но лишена этой возможности из-за блокады. Мы увидели азербайджанский КПП, который незаконно не позволяет провозить гуманитарные грузы нуждающимся. Информация, которую мы получили из Арцаха, действительно тревожит. Многие там даже теряют сознание от голода, я лично видела фото человека, умершего от голода. 90% беременных страдают от анемии, резко возросло количество выкидышей из-за высокого уровня стресса и недоступности жизненно важных товаров и лекарств. Особому риску подвергаются жизни людей с хроническими заболеваниями, инвалидов, пожилых людей и детей», - сказала Кэролайн Кокс.
Она коснулась полученной из Арцаха информации, согласно которой запасы продовольствия заканчиваются, даже получение хлеба с талонами не гарантировано, люди чувствуют себя как в тюрьме, не зная, как долго им придется находиться в таких тяжелых условиях. Баронесса с болью отметила, что коренное армянское христианское население Арцаха сталкивается с постоянной опасностью изгнания со своих исторических земель, этнической и религиозной чистки, тем более что политическое руководство Азербайджана даже не скрывает своих стратегических целей по завоеванию Армении.
По словам Кэролайн Кокс, в этот решающий момент, когда демократия во всем мире отступает, она, как и многие, разочарована действиями сверхдержав, которые продолжают оказывать давление на Армению, чтобы она признала суверенитет Азербайджана над Арцахом.
«В обмен на получение мирного договора и заключение торгового соглашения армяне Арцаха должны отказаться от своего международно-правового права на самоопределение. В этом случае 120 000 коренных армян станут гражданами антиармянского авторитарного государства, поскольку режим семьи Алиевых имеет печально известную историю нарушения основных прав людей и масштабного ограничения свобод. Собственно, в таких условиях должны быть интегрированы арцахские армяне, которым придется пожертвовать свою демократию авторитарному режиму, лишив их возможности управлять собственной территорией. С большой болью нам приходится признать тот факт, что Геноцид армян не закончился. То, что делается сейчас с Арцахом, весьма вероятно, будет сделано и с Арменией в будущем », - заключила баронесса Кокс.
Другой спикер пресс-конференции, президент Международной организации христианской солидарности Джон Эйбнер, в свою очередь, заявил, что этнические чистки в Арцахе продолжаются спустя тридцать лет, и сегодня война пришла и в Армению.
«Мы видели оккупированные в результате военных действий территории Армении, с которых были эвакуированы люди. У войны обычно разные инструменты, она происходит на разных уровнях, но цели Азербайджана очень просты, они не новы, мы знакомы с ними на протяжении всей истории конфликта. Азербайджан хочет видеть эти территории без армян. Сейчас конфликт перешел в дипломатическую сферу, что сопровождается военными угрозами», - заявил Эйбнер.
Он коснулся интервью представителя президента Азербайджана Эльчина Амирбаева, данного  Dolce Welle, в ходе которого он заявил, что «геноцид в Арцахе возможен, если там продолжат действовать сепаратисты». По мнению Эйбнера, это угроза геноцида, в то время как сверхдержавы поддерживают Азербайджан, а защита права на самоопределение, похоже, вытеснена из международной повестки дня.
Спикеры подчеркнули, что глубоко разочарованы усилиями международного сообщества, в том числе и Великобритании, по предотвращению возможных деструктивных событий в Арцахе. Они настаивали на точке зрения, что время введения санкций против политического руководства Азербайджана уже давно назрело.
Кэролайн Кокс заверила, что по возвращении в Великобританию она организует дискуссию в Палате лордов Парламента и сделает специальный доклад о ситуации в Лачинском коридоре и Арцахе.