Ղարաբաղի հայերի համար տնից հեռանալը միակ հասանելի տարբերակն էր․ Միյատովիչ
«Մարդու իրավունքների խախտումները դարձյալ նշանավորեցին Ղարաբաղի տարածաշրջանում և նրա շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկարատև հակամարտության վերջին գլուխը», - Հայաստան և Ադրբեջան այցերն ամփոփելով հայտարարել է Եվրախորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Մարդու իրավունքների նկատմամբ լիակատար հարգանքը և միջազգային չափանիշներին խստորեն հետևելը պետք է այժմ դրվեն երկու երկրների միջև հաշտեցման և կայուն խաղաղության ճանապարհի կենտրոնում», - ընդգծել է հանձնակատարը:
Միյատովիչը երկու երկրներ է այցելել հոկտեմբերի 16-23-ը, հանդիպել է ղեկավար պաշտոնյաների, մարդու իրավունքների պաշտպանների, հակամարտությունից տուժածների, միջազգային և իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ, եղել է նաև հայաթափված Լեռնային Ղարաբաղում: «Այցի պատճառը սեպտեմբերի վերջին ընդամենը մի քանի օրում Հայաստան փախած ավելի քան 100 հազար 600 ղարաբաղցի հայերի զանգվածային տեղահանումն էր: Դա հաջորդեց սեպտեմբերի 19-ին և 20-ին Ադրբեջանի ռազմական գործողություններին, տարածաշրջանի հետագա լիակատար վերահսկողությանը և Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքով ճանապարհի իննամսյա արգելափակման արդյունքում մարդկանց տեղաշարժի ու հիմնական ապրանքների, ծառայությունների և էներգակիրների հասանելիության երկարատև խափանումներին», - նշել է Միյատովիչը՝ հավելելով, որ Ղարաբաղի հայերը «հայտնվեցին լքված վիճակում՝ առանց որևէ կողմից որևէ հուսալի անվտանգության կամ պաշտպանության երաշխիքների», «նրանց համար տնից հեռանալը միակ հասանելի տարբերակն էր»:
Հայաստանում Միյատովիչն այցելել է Կոտայքի մարզի Աղավնաձորի և Ծաղկաձորի տեղահանվածների կացարաններ, «որտեղ զրուցել է ղարաբաղցի հայերի, այդ թվում՝ ընտանիքների, տարեցների, հաշմանդամություն ունեցող և այլ խոցելի անձանց հետ»: Հանձնակատարը հանդիպումներ է ունեցել նաև միջազգային կազմակերպությունների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ։
«Հանձնակատարը կրկին ողջունեց Հայաստանի իշխանությունների ջանքերը՝ ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով հանձնակատարի գրասենյակի, ՄԱԿ-ի այլ գործակալությունների և քաղաքացիական հասարակության աջակցությամբ բոլոր կարիքավորներին անհապաղ օգնելու համար: Նա կոչ է անում Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներին լիարժեք աջակցություն ցուցաբերել՝ ապահովելու անհրաժեշտ աջակցության կայունությունը», - նշված է հաղորդագրությունում:
Ադրբեջանի իշխանությունները Միյատովիչին տեղեկացրել են «Ղարաբաղի տարածաշրջանի և այնտեղ ապրող մարդկանց վերաինտեգրման համար պետության ձեռնարկած միջոցառումների մասին»։ «Հանձնակատարն ընդգծեց, որ Ադրբեջանը պետք է երաշխավորի տարածաշրջանում մնացած էթնիկ հայերի և Հայաստան մեկնածների մարդու իրավունքները, ներառյալ՝ ապահով և արժանապատիվ իրենց տները վերադառնալու իրավունքը», - ասված է հաղորդագրությունում, որը տարածել է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակը:
«Առաջին անգամն էր տասնամյակների ընթացքում, երբ նման իրավապաշտպան առաքելությունը կարողացավ այցելել տարածաշրջան [Լեռնային Ղարաբաղ, որը հաղորդագրությունում ներկայացվում է որպես «Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջան», և հարակից շրջաններ. - խմբ.], թեև այցի շրջանակը սահմանափակ էր ականների առկայության հետ կապված անվտանգային նկատառումներով: Հանձնակատարը մեկնեց Ֆիզուլի, Շուշա [Շուշի. - խմբ.], Մալիբեյլի գյուղ, Խանքենդի [Ստեփանակերտ. - խմբ.], Խոջալու և Աղդամ։ Նա ցնցված էր՝ տեսնելով, որ Խանքենդի քաղաքը գրեթե ամբողջությամբ դատարկվել է սեպտեմբերին բնակչության հեռանալուց հետո: Նրան տեղեկացրեցին, որ տարածաշրջանում շատ քիչ էթնիկ հայեր են մնացել», - նշված է հաղորդագրությունում:
Ֆիզուլիում և Աղդամում հանձնակատարը «տեսավ ավերված քաղաքներն ու գյուղերը, որոնք ակներևաբար տասնամյակներ շարունակ ավերակ վիճակում են եղել»:
«Ադրբեջան այցի ընթացքում հանձնակատարը հանդիպեց տեղահանվածների, ականներից տուժածների, նախկինում մարդու իրավունքների խախտումների ականատեսների և վերապրածների ու նրանց ընտանիքների, ինչպես նաև անհետ կորածների ընտանիքների անդամների հետ», - ասված է հաղորդագրությունում:
Երկու երկրներում Միյատովիչն ընդգծել է «բոլոր տեղահանվածների մարդու իրավունքների ապահովման կարևորությունը, ներառյալ նրանց՝ արժանապատիվ և անվտանգ վերադառնալու իրավունքը. ականների և պատերազմի պայթուցիկ մնացորդների վտանգից պաշտպանվելու իրավունքը, գերիների՝ պաշտպանություն ստանալու մարդու իրավունքները, անհետ կորածների ճակատագիրը և գտնվելու վայրը իմանալու իրավունքը, հակամարտության հետ կապված մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների վերաբերյալ անկախ և արդյունավետ հետաքննության անհրաժեշտությունը և զոհերին համարժեք ու արդյունավետ փոխհատուցում տրամադրելու կարևորությունը»:
Նա շեշտել է, որ «այժմ առավել քան երբևէ բոլոր կողմերը պետք է վճռական գործողություններ ձեռնարկեն՝ կանխելու և պայքարելու ատելության խոսքի դեմ, ինչպես նաև աջակցեն համակեցությանը և հաշտեցմանը նպաստող նախաձեռնություններին»:

Mijatovic: Azerbaijan must guarantee Armenians’ human rights, including to return to their homes in safety
“Human rights violations have again marked the last chapter of the long conflict between Armenia and Azerbaijan in and around the Karabakh region. Full respect for human rights of all and strict adherence to relevant international standards should be now placed at the centre of the path towards reconciliation and durable peace between the two countries”, said the Council of Europe Commissioner for Human Rights, Dunja Mijatović, at the end of her visit to Armenia and Azerbaijan, including the Karabakh region, which took place from 16 to 23 October 2023.
STEPANAKERT,  OCTOBER 27, ARTSAKHPRESS: This is noted in a statement on Mijatović’s aforesaid visit. The statement continues as follows, in particular:
The visit was prompted by the mass displacement of over 100'600 Karabakh Armenians who fled to Armenia in only a few days at the end of September. It followed Azerbaijan’s military action on 19 and 20 September, its subsequent full control over the region and the prolonged disruption in the movement of people and access to essential goods, services and energy supplies experienced by Karabakh Armenians as a result of a nine-month blocking of the road along the Lachin corridor by Azerbaijan. “They found themselves abandoned, without any reliable security or protection guarantees by any party. For them, leaving home was the only option available”, said the Commissioner.
The Commissioner also met with the Human Rights Defender of Armenia, Anahit Manasyan. She visited shelters for displaced persons in the cities of Aghavnadzor and Tsaghkadzor in the Kotayk province, where she spoke with Karabakh Armenians, including families, older persons, people with disabilities and other vulnerable persons. The Commissioner had also meetings with representatives of international organisations and civil society.
The Commissioner welcomed again the efforts made by the Armenian authorities to assist all those in need in the immediate term with the support of UNHCR, other UN agencies and civil society. She calls on Council of Europe member states to provide full support to ensure the sustainability of the necessary assistance to respond to the needs of the persons recently displaced to Armenia, especially in relation to their medium and long-term situation. Particular attention in this respect needs to be paid to the needs of vulnerable groups.
During the visit to Azerbaijan, (…). The Azerbaijani authorities informed the Commissioner of the measures taken by the State for the reintegration of the Karabakh region and the people living there. The Commissioner stressed that Azerbaijan must guarantee the human rights of the ethnic Armenians remaining in the region and of those who have left for Armenia, including the right to return to their homes in safety and dignity.
The Commissioner also visited the Karabakh region of Azerbaijan. This was the first time in decades that a human rights mission of this kind was able to visit the region, although its scope was limited due to security concerns linked to the presence of mines. The Commissioner travelled to Fuzuli, Shusha [(Shushi)], Malibayli village, Khankendi [(Stepanakert)], Khojaly and Aghdam. She was shocked to see that the city of Khankendi was almost completely empty following the departure of its population in September. She was informed that only a very few ethnic Armenians who lived in the region have remained. She spoke with some of the people present in Khankendi, including at the shelter opened to receive the most vulnerable among those who have stayed. In Fuzuli and Aghdam in particular, the Commissioner saw the destructed towns and villages which appeared to have remained for decades in ruins (...).
Throughout the visit to both countries, the Commissioner heard reports of serious human rights violations in relation to the long-standing conflict and could witness the deep suffering of the civilian populations affected by the different outbreaks of hostilities throughout the years. The Commissioner discussed with her official interlocutors the humanitarian and human rights consequences of the conflict in and around the Karabakh region, including as a result of the 2020 outbreak of hostilities between Armenia and Azerbaijan and the most recent events which followed the blocking of the Lachin corridor and Azerbaijan’s military operation. In particular, she stressed again the importance of ensuring the human rights of all displaced persons, including their right to return in dignity and safety; the right to be protected against the danger of mines and explosive remnants of war; the human rights of captives to receive protection; the right to know the fate and whereabout of missing persons; the need for independent and effective investigations into serious human rights violations reported in relation to the conflict; and the importance of providing adequate and effective reparation to the victims. She stressed that now more than ever, all parties should take resolute action to prevent and combat hate speech and support initiative that promote co-existence and reconciliation.