Արամ Ա-ն ԱՄՆ-ում Կոնգրեսի նախագահի ու Ադամ Շիֆի հետ քննարկել է Արցախի հարցը
Հինգշաբթի, 9 Նոյեմբեր 2023-ին, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Վեհափառ Հայրապետը այցելեց Ամերիկայի Միացեալ Նահանգներու քոնկրէսի կեդրոնատեղին Ուաշինկթընի մէջ եւ հանդիպում ունեցաւ քոնկրէսի նախագահ Մայք Ճոնսընի, ապա Քալիֆորնիան ներկայացնող երեսփոխան Ատամ Շիֆին հետ: Հայտնում են Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսարանից։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Երկու հանդիպումներէն ետք Վեհափառ Հայրապետը հրաւիրուեցաւ խորհրդարանի սրահ, ուր, խորհրդարանի նախագահին հրաւէրով, Նորին Սրբութիւնը աղօթքով բացումը կատարեց խորհրդարանի նիստին: Իր աղօթքին մէջ Վեհափառ Հայրապետը յիշեց, թէ աւելի քան 100,000 հայորդիներ պարտադրաբար հեռացած են իրենց դարաւոր հայրենիքէն՝ Արցախէն:
Յիշեալ աղօթքէն ետք, խորհրդարանին կից գտնուող սրահին մէջ, Արամ Ա. Կաթողիկոսին ի պատիւ տրուած ընդունելութեան ընթացքին, Հայրապետը յաջորդաբար հանդիպումներ ունեցաւ շարք մը խորհրդարանի անդամներու հետ, որոնց կարգին նախկին խորհրդարանի նախագահ Նէնսի Փելոսիի հետ:
Հանդիպումներու ընթացքին անդրադարձ կատարուեցաւ Արցախի հարցին, Հայաստանի դիմագրաւած դժուարութիւններուն եւ պաղեստինեան տագնապին:
Յայտնենք, որ Վեհափառ Հայրապետին կ՚ընկերանային հիւսիսային Ամերիկայի երեք թեմերու առաջնորդները, Ազգային Կեդրոնական Վարչութեան համա-ատենապետ Ստեփան Տէր Պետրոսեանը, յիշեալ երեք թեմերու ազգային վարչութեանց դիւանները եւ Ուաշինկթընի Հայ Դատի կեդրոնի տնօրէն Արամ Համբարեանը:

Католикос Арам I призвал руководство США оказать поддержку армянским беженцам из Нагорного Карабаха
Католикос Великого Дома Киликийского Арам I посетил Палату представителей США по приглашению конгрессмена Адама Шиффа.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 ноября, АРЦАХПРЕСС- Он провел встречи со спикером Палаты представителей Майком Джонсоном, бывшим спикером Нэнси Пелоси, призвал руководство США оказать поддержку 100 000 армянам-христианам – беженцам из Нагорного Карабаха.
Католикос Арам I в Палате представителей обратился с молитвой к Всевышнему, прося милости и помощи Божьей для более 100 000 армянских беженцев, которые вынуждены были покинуть Нагорный Карабах, свою многовековую Родину.
Арама I приветствовал конгрессмен Адам Шифф, подчеркнув, что «его непоколебимая приверженность  вере, общине и состраданию воплощает живительный дух армянской диаспоры».
Комитет «Ай Дата» Америки отмечает, на организованном им приеме Католикос Арам I также встретился с членами Демократической партии Кэтрин Кларк, Джимом Костой, Анной Эшу, Янг Ким, Барбарой Ли, Брэдом Шерманом и другими. Он провел отдельную встречу и с конгрессменом-республиканцем Джерри Карлом.