ՀՅԴ ներկայացուցիչները եվրոպական պետությունների ղեկավարների հետ հանդիպմանը շեշտել են ԼՂ-ից տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության առաջնահերթությունը
Իսպանիայի սոցիալիստ աշխատավորների կուսակցության հյուրընկալմամբ նոյեմբերի 10-11-ը Մալագայում գումարվել է Եվրոպայի սոցիալիստների կուսակցության (Party of European Socialists-PES) կոնգրեսը, որը միջկուսակցական կազմակերպության գլխավոր ժողովն է, որը ճշտում է կազմակերպության քաղաքական առաջնահերթությունները, գործունեության ուղենիշները, ընտրում նոր ղեկավարություն։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկանում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, ՀՅ Դաշնակցությունը, իբրև դիտորդ անդամ, PES-ին անդամակցում է 2015 թվականից։ ՀՅԴ պատվիրակությունը ներկայացնում էին Սոցիալիստական ինտերնացիոնալի փոխնախագահ Մարիո Նալբանդյանը, ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետյանը և  ՀՅԴ Հայ դատի Կիպրոսի հանձնախմբի նախագահ Հակոբ Գազանճյանը։
ՀՅ Դաշնակցության պատվիրակությունն ակտիվորեն մասնակցել է Կոնգրեսի աշխատանքներին, որի շրջանակներում շուրջ երկու տասնյակի հասնող հանդիպում-քննարկումներ ունեցել՝ այդ թվում եվրոպական մի շարք պետությունների ղեկավարների, արտաքին գործերի նախարարների և Եվրոպական խորհրդարանի սոցիալիստ պատգամավորների հետ։
Հանդիպումների ընթացքում ՀՅ Դաշնակցության ներկայացուցիչները, հաշվի առնելով Արցախյան հիմնախնդրի ներկա հանգրվանում ստեղծված իրավիճակը, կարևորել են արցախահայության իրավունքների լիակատար պաշտպանության, միջազգային գործուն մեխանիզմների կիրառմամբ նրանց վերադարձի իրավունքի ապահովման, Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանության, հակամարտության համապարփակ և արդար կարգավորման անհրաժեշտության, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական ուժերի դուրսբերման ու ադրբեջանական հետագա ռազմական սադրանքների կանխման, ինչպես նաև իրագործված ցեղասպան գործողությունների, մարդկության հանդեպ հանցագործությունների ու էթնիկ զտման համար Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության նկատմամբ թիրախային պատժամիջոցների կիրառման ու նրանց միջազգային քրեական պատասխանատվության ենթարկելու քաղաքական առաջնահերթությունները։
«ՀՅ Դաշնակցությունը, ինչպես Հայ դատի հանձնախմբերի ու գրասենյակների համաշխարհային ցանցի միջոցով, այնպես էլ կուսակցության միջազգային հարաբերությունների ողջ կարողականությամբ շարունակելու է Հայաստանի ու Արցախի հանրապետությունների շահերի պաշտպանության աշխատանքները»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

На встрече с главами европейских государств представители АРФД подчеркивали важность полной защиты прав арцахских армян
10-11 ноября в Малаге прошел конгресс Партии европейских социалистов (Party of European Socialists-PES), организованный Социалистической рабочей партией Испании.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 ноября, АРЦАХПРЕСС- Как говорится в сообщении Центрального аппарата АРФД «Ай Дата»,  партия «Дашнакцутюн» с 2015 года является членом-наблюдателем PES. Делегацию АРФД представляли вице-президент Социалистического Интернационала Марио Налбандян, президент Европейского офиса АРФД «Ай Дата» Гаспар Карапетян и президент кипрской делегации АРФД «Ай Дата» Акоп Газанчян.
Делегация приняла активное участие в работе съезда, в рамках которого провела около двух десятков встреч и обсуждений, в том числе и с лидерами ряда европейских государств, министрами иностранных дел и депутатами-социалистами парламентов европейских стран.
В ходе встреч представители АРФД подчеркивали важность полной защиты прав арцахских армян, обеспечения их права на возвращение посредством использования эффективных международных механизмов, защиты культурного наследия Арцаха, необходимость всестороннего и справедливого урегулирования конфликта, вывода азербайджанских сил с суверенной территории Армении, применения санкций против военного и политического руководства Азербайджана и приведения их к международной уголовной ответственности, также предотвращения дальнейших военных провокаций со стороны Азербайджана, действий геноцида, преступлений против человечности и этнических чисток.