Փաշինյանն ու Լեո Դոքերթին քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարար Լեո Դոքերթիին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև հարաբերություններն ունեն ակտիվ բնույթ, ու կարևորել օրերս տեղի ունեցած ՀՀ-ՄԹ ռազմավարական երկխոսության առաջին նիստը: Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ հայ-բրիտանական համագործակցությունն ունի մեծ ներուժ, և բարձր մակարդակի փոխայցերը կնպաստեն դրա լիարժեք իրացմանը:
Լեո Դոքերթին շեշտել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի` օրերս Միացյալ Թագավորություն կատարած պաշտոնական այցը, ինչը նոր ազդակ է հաղորդել երկկողմ կապերի ընդլայնմանն ու խորացմանը: Եվրոպայի հարցերով նախարարը շեշտել է Հայաստանի հետ փոխգործակցությունը խորացնելու ՄԹ շահագրգռվածությունը:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցերի: Շեշտվել է 2023 թվականի մայիսի 14-ի և հուլիսի 15-ի` Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպումների արդյունքներով համաձայնեցված սկզբունքների հիման վրա խաղաղության գործընթացը շարունակելու կարևորությունը:
Քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, ինչպես նաև դրանց հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի Կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին: Այս առումով կարևորվել է միջազգային հանրության կողմից հումանիտար աջակցությունը ԼՂ բնակչությանը:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

Armenian PM meets with UK Minister for Europe Leo Docherty
STEPANAKERT,  NOVEMBER 20 , ARTSAKHPRESS: In a readout, the Prime Minister’s Office said that PM Pashinyan mentioned the active nature of the relations between Armenia and the UK. He attached importance to the recently held first session of the Armenia-UK Strategic Dialogue. Prime Minister Pashinyan expressed certainty that the Armenia-UK cooperation has great potential and that mutual high-level visits will contribute to the full utilization of it.
UK Minister for Europe Leo Docherty highlighted the Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan’s recent official visit to the UK, which has intensified the expansion and deepening of bilateral ties. Docherty stressed the UK’s interest to deepen partnership with Armenia.
Issues pertaining to the Armenia-Azerbaijan normalization of relations were also discussed. The importance of continuing the peace process based on the principles that were agreed upon during the trilateral meetings held in Brussels on May 14 and July 15 of 2023 was emphasized. The humanitarian issues of over 100,000 forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh resulting from Azerbaijan’s policy of ethnic cleansing, and the Armenian government’s measures to overcome these issues were discussed. In this context, humanitarian support by the international community to the NK population was highlighted.
Views were exchanged around regional peace and stability, as well as other issues of mutual interest.