Արցախի Հանրապետության քաղաքական և քաղաքացիական ուժերի՝ միջազգային հանրությանն ուղղված կոչին արդեն միացել են 200-ից ավելի կազմակերպություններ
2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձություններից հետո ընդունված առաջին սկզբունքային ու հիմնարար փաստաթուղթը ստացել է արցախցիների լայն աջակցությունը՝ նրա տակ իրենց ստորագրություններն են դրել Արցախի բոլոր վարչական շրջանների տասնյակ գյուղական համայնքների ընտրված ղեկավարներ և հանրապետության բոլոր քաղաքների ընտրված քաղաքապետերը, այդ թվում՝ Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի քաղաքապետը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Քաղաքացիական նախաձեռնությանը միացել են 8 քաղաքական կուսակցություններ, այդ թվում՝ Արցախի խորհրդարանում մեծությամբ երկրորդ խմբակցությունն ունեցող կուսակցությունը, 16 լրատվամիջոց, այդ թվում՝ «Ազատ Արցախ» հանրապետական թերթը և «Արցախի հանրային հեռուստատեսությունը», մի քանի տասնյակ հասարակական կազմակերպություններ, այդ թվում՝ հազարավոր անդամներ ունեցող այնպիսի կազմակերպություններ, ինչպիսին են «Արցախի Հանրապետության արհմիությունների ֆեդերացիան» և «Պահեստազորի սպաների միությունը»։
Նախաձեռնությունը կունենա իր տրամաբանական զարգացումը։ Արցախի Հանրապետության քաղաքական և քաղաքացիական ուժերի՝ միջազգային հանրությանն ուղղված կոչի համար ստորագրահավաքը շարունակվում է առցանց։

Over 200 organizations support the appeal of Artsakh Republic political and civil forces to the international community
The first principled and fundamental document adopted after the tragic events in Artsakh in September 2023 has received broad support from the people of Artsakh. Elected leaders from dozens of rural communities across all administrative districts of Artsakh, as well as the elected mayors of all cities in the Republic, including the mayor of the capital, Stepanakert, have signed it.
STEPANAKERT,  DECEMBER  18, ARTSAKHPRESS: Eight political parties, including the party with the second largest faction in the Artsakh National Assembly, 16 media outlets, including "Azat Artsakh" republican newspaper and "Artsakh Public Television", several dozen non-governmental organizations, including such organizations with thousands of members as the "Federation of Trade Unions of the Republic of Artsakh" and the Union of Army Reserve Officers.
The initiative will have its logical development. The petition for the appeal of the political and civil forces of the Republic of Artsakh to the international community continues online.