Շվեդիայի Սյոդերտալյե քաղաքում թալանվել և վանդալիզմի է ենթարկվել հայկական եկեղեցին։
Սուրբ Մարիամ Հայ Առաքելական եկեղեցուց գողացել են թանկարժեք իրեր, որոնք ունեն և՛ ֆինանսական, և՛ հոգևոր արժեք։
Դեռ պարզ չէ, թե երբ է տեղի ունեցել հանցագործությունը։ Ենթադրվում է, որ գողերը պետք է որ մուտք գործած լինեն պատուհանից։ Հայտնի էլ չէ, թե քանի մարդ է մասնակցել գողությանը։
«Նման բան Սուրբ Ծնունդից առաջ չէինք սպասում, դրանք մեծ  նշանակություն ու արժեք ունեին եկեղեցու համար։  Մենք հիմա կանգնած ենք դատարկ սեղանատանը»,-ասել է եկեղեցու ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Շառոյանը։
Ոստիկանությունը հետաքննություն է սկսել գողության փաստով։ Ժողովը և տուժածներն այժմ սպասում են լրացուցիչ տեղեկությունների, նրանք հույս ունեն հետաքննության ընթացքում կհայտնաբերվեն  գողացված իրերը, իսկ հանցագործները կձերբակալվեն։
Շառոյանը նշել է, որ կատարվածն անհանգստություն է առաջացնում։
«Բայց  ամեն ինչ անելու ենք, որ մեր անդամներն իրենց ապահով զգան»,- ասում է Ալեքսանդր Շառոյանը, գրում է Panorama.am-ը։

Армянская церковь была разграблена и подверглась вандализму в городе Сёдертелье в Швеции.
Из Армянской Апостольской церкви Сурб Мариам (Пресвятой Богородицы) были украдены ценные вещи, имеющие как финансовую, так и духовную ценность.
Отмечается, что пока неясно, когда было совершено преступление. Неизвестно и число участников преступления. Предполагается, что грабители проникли внутрь из окна.
«Мы не ожидали такого перед Рождеством, украденные предметы имели огромное значение и представляли большую ценность для церкви», – сообщил представитель церкви Александр Шароян.
Полиция начала расследование по факту кражи. Прихожане и потерпевшие ждут дополнительных сведений и надеются, что в ходе расследования украденное удастся обнаружить, а преступники будут задержаны.
Шароян отметил, что инцидент вызывает тревогу.
«Но мы сделаем все, чтобы наши прихожане чувствовали себя в безопасности», – отметил Александр Шароян.