Հայաստանը պետք է կողմնորոշվի իր ատոմային էներգետիկայի զարգացման ձեւաչափի հարցում. «Ռոսատոմի» տնօրեն
Հայաստանը պետք է առավելագույնը մեկուկես-երկու տարվա ընթացքում կողմնորոշվի իր ատոմային էներգետիկայի զարգացման հետագա ձեւաչափի հարցում։
29 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Россия 24» հեռուստաալիքի հարցազրույցում ասել է ՌԴ «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովը։
Լիխաչովն իր հարցազրույցում անդրադարձել է Ռուսաստանի պայմանավորվածություններին ատոմային էներգետիկայի ոլորտում։ Այս համատեքստում նա, մասնավորապես, նշել է, որ Երեւանը վաղուց ատոմային էներգետիկական ակումբի անդամ է։
Նա նաեւ նշել է, որ «Ռոսատոմը» պայմանավորվածությունների կատարման բարձր պատրաստվածության վիճակում է Թուրքիայի եւ Բանգլադեշի հետ, ինչպես նաեւ բանակցություններ է վարում Ուզբեկստանի եւ Ղազախստանի հետ։ Հնդկաստանում այս տարի տեղի կունենա Ռուսաստանի մասնակցությամբ կառուցվող էներգաբլոկի №3 ռեակտորի գործարկումը, գրում է News.am-ը։

Глава "Росатома": Армения должна определиться с форматом развития атомной энергетики
Армения должна в ближайшие полтора – два года определиться с дальнейшим форматом развития своей атомной энергетики.
Глава
29 января, АРЦАХПРЕСС- Сказал в интервью телеканалу "Россия 24" генеральный директор госкорпорации "Росатом" Алексей Лихачев.
Рассказывая о договоренностях в этой сфере, которые имеются у России с другими странами, гендиректор упомянул и Армению, подчеркнув, что Ереван давно является членом атомного энергетического клуба.
У "Росатома", отметил Лихачев, в стадии высокой готовности договоренности с Турцией и Бангладеш, переговоры ведут Узбекистан и Казахстан.