Արտակ Բեգլարյանը և Գեղամ Ստեփանյանը ԱՄՆ Կոնգրեսում ներկայացրել են Արցախի ժողովրդի շահերն ու ձգտումները
Կոնգրեսում ճեպազրույցը նվիրված էր Արցախի ցեղասպանությունը վերապրածների իրավունքներին և անվտանգ վերադարձի հարցին:
Արտակ Բեգլարյանը և Գեղամ Ստեփանյանը ԱՄՆ Կոնգրեսում  ներկայացրել են Արցախի ժողովրդի շահերն ու ձգտումները
1 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել ԱՀ նախկին ՄԻՊ, պետնախարարի նախկին խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը:
«ՎԱՇԻՆԳՏՈՆ – Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը և նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը ներկայացրել են Արցախի ժողովրդի անօտարելի իրավունքները, շահերը և ժողովրդավարական նկրտումները ԱՄՆ Կոնգրեսում տեղի ունեցած ճեպազրույցում, որը կազմակերպվել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի կողմից։ Միջոցառմանը ազդեցիկ շեշտադրումներով հանդես են եկել նաև ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Բրեդ Շերմանը և Ջիմ Կոստան:
«Մենք այստեղ ենք՝ պահանջելու Արցախի փախստականների անվտանգ վերադարձի իրավունքը իրենց տներ, որոնք շատ դեպքերում բնակեցված են եղել նրանց ընտանիքների կողմից հարյուրավոր տարիներ շարունակ»,- հայտարարեց կոնգրեսական Շերմանը: Նա հորդորեց կիրառել 907-րդ բանաձևի սահմանափակումները Ադրբեջանին ԱՄՆ-ի օգնության հանդեպ՝ Արցախի էթնիկ զտումների համար Ալիևի վարչակարգին պատժելու նպատակով։ Վկայակոչելով նախագահ Ալիևի սրացող հռետորաբանությունը, ըստ որի՝ Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանը Ադրբեջանի տարածք է, կոնգրեսական Շերմանը հորդորեց Բայդենի վարչակազմին պաշտպանական սպառազինություն տրամադրել Հայաստանին՝ «խուսափելու հաջորդ ողբերգությունից, որը ծրագրվում է Բաքվում»։ Կոնգրեսական Շերմանը եզրափակեց իր խոսքը նախագահ Ալիևին ուղղված ուղերձով, ով պնդում է, թե իր հիմնական թշնամիները աշխարհի հայերն են: «Դե, ես Ձեզ համար նորություն ունեմ, պարոն Ալիև։ Ձեր գլխավոր թշնամին աշխարհի յուրաքանչյուր մարդ է, ով հավատում է ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքներին և արդարությանը»:
Դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի էթնիկ զտումները՝ կոնգրեսական Կոստան նշել է. «Մենք պետք է ավելին անենք», որպեսզի ԱՄՆ մարդասիրական օգնություն տրամադրենք Արցախի բռնի տեղահանված բնակչությանը ներկայումս քննարկվող օտարերկրյա լրացուցիչ օգնության միջոցով։ «Մենք պետք է Ադրբեջանի կառավարությանը պատասխանատվության ենթարկենք ոչ միայն էթնիկ զտումների, այլև մշակութային ցեղասպանության համար, որը նրանք շարունակում են իրականացնել: Դրանք մաս են կազմում ադրբեջանական համակարգված ջանքերի՝ ուղղված հայ ժողովրդի, նրա մշակույթի և կրոնի դեմ։ Կարծում եմ՝ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հանդեպ հնչող սպառնալիքները լուրջ են ու իրական, և, հետևաբար, պետք է դրանց վերաբերվել որպես այդպիսին»,- հայտարարել է Կոստան: Նա նաև ընդգծել է ԱՄՆ կոնկրետ քայլերի անհրաժեշտությունը՝ ապահովելու համար Ադրբեջանի կողմից ապօրինի կերպով պատանդ պահվող Արցախի ղեկավարների և հայ ռազմագերիների ազատ արձակումը։
«Արցախի ժողովրդի իրավունքները այս շաբաթ կենտրոնական հարթակում էին Վաշինգտոնում, երբ Արտակ Բեգլարյանը և Գեղամ Ստեփանյանը դիմեցին ԱՄՆ օրենսդիրներին և կրոնական ազատության միջազգային առաջնորդներին՝ ապահովելու բնիկ հայերի անվտանգ վերադարձն իրենց հինավուրց հայրենիք»,- ասաց Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը: «Կոնգրեսի այսօրվա ճեպազրույցը մեծ հնարավորություն էր օրենսդիրների համար առաջին ձեռքից լսելու Արցախի ցեղասպանության մասին, ինչպես նաև խորհրդակցելու հայոց հայրենիքի այս անբաժանելի մասը վերականգնելու համար անհրաժեշտ ԱՄՆ կոնկրետ քայլերի վերաբերյալ»։
Ճեպազրույցի ընթացքում Ստեփանյանը և Բեգլարյանը վկայություններ են ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Արցախի տասը ամիս շրջափակման դաժան իրողությունների մասին, որը գագաթնակետին հասավ 2023 թվականի սեպտեմբերի ցեղասպանական հարձակմամբ՝ բռնի կերպով դատարկելով Արցախն իր բնիկ հայ բնակչությունից։ Արցախի ներկայացուցիչները ընդգծել են Արցախի հայերի դեմ Ադրբեջանի կանխամտածված հարձակումների պատմությունը, որոնք հիմք են դրել 2023 թվականի ցեղասպանությանը։
Բեգլարյանն ու Ստեփանյանը պահանջել են ամերիկյան և միջազգային հստակ առաջնորդություն Արցախի ցեղասպանության համար Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու հարցում, որը պետք է ընդգրկի՝
- Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ` հիմնված Սենատի կողմից ընդունված S.3000 բանաձևի վրա, որով կիրառության մեջ են դրվում «Ազատության աջակցության ակտի» 907 բանաձևով ամրագրված սահմանափակումները՝ Ադրբեջանին ԱՄՆ ռազմական և անվտանգության աջակցության վերաբերյալ: Նրանք նաև կոչ են արել Մագնիտսկու պատժամիջոցներ կիրառել Ալիևի կառավարության պաշտոնյաների նկատմամբ 2020 թվականին Հայաստանի և Արցախի դեմ ադրբեջանա-թուրքական պատերազմի և դրան հաջորդած ցեղասպանական ագրեսիայի ժամանակ կատարված ռազմական հանցագործությունների և էթնիկ զտումների համար։
- Արցախի բռնի տեղահանված հայությանը ամերիկյան օգնության տրամադրում, ներառյալ՝ բնակարանային և աշխատանքային հարցերի լուծմանն ուղղված աջակցություն՝ մինչև Արցախի իշխանությունների հետ բանակցված և միջազգային վերահսկողության ներքո Արցախի ժողովրդի՝ իրենց տներ ապահով վերադարձի համար համապատասխան մեխանիզմների ներդրումը։
- ԱՄՆ և միջազգային ընդգրկուն ջանքեր, որոնք կօժանդակեն 2023 թվականի սեպտեմբերին գերեվարված Արցախի ղեկավարների և 2020 թվականի ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայից ի վեր պահվող ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակմանը։
- Արցախի՝ ադրբեջանական ոչնչացման վտանգի տակ գտնվող մշակութային և հոգևոր ժառանգության պահպանումը։
Ստեփանյանն ու Բեգլարյանը շեշտել են, որ, առանց Արցախի ժողովրդի ապահով վերադարձի իրավունքի հասցեագրման և իրագործված հանցագործությունների համար արդարության հաստատման ուղղությամբ միջազգային ջանքերի, անհնար է լինելու ապահովել տևական խաղաղություն տարածաշրջանում։ Նրանք նաև նշել են, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից առաջ մղվող համակարգային հայատյացությունը պետք է վերացվի՝ ապահովելու համար հակամարտության տևական կարգավորումը և տարածաշրջանային կայունությունը։
Բանախոսներն ընդգծել են, որ Սենատի կողմից ընդունված S.3000 բանաձևի հիման վրա «Ազատության աջակցության ակտի» 907 բանաձևով ամրագրված սահմանափակումների կիրառությունը նշանակալից ներդրում կունենա տարածաշրջանային խաղաղության ապահովման հարցում։ Նրանք անդրադարձել են այլ հարակից նախաձեռնությունների կարևորությանը, ինչպիսիք են՝ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատ ներկայացված և Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի կողմից աջակցվող 5686 և 5683 բանաձևերը: Այս միջոցները պատասխանատվության կենթարկեն Ադրբեջանին Արցախի բնիկ հայերի դեմ էթնիկ զտումների համար և կօգնեն զսպել Հայաստանի դեմ հետագա ռազմական ագրեսիան՝ Հայաստանին տրամադրելով արտաքին ռազմական ֆինանսավորում: Նրանք բարձրաձայնել են նաև Ներկայացուցիչների պալատ ներկայացված 735 բանաձևի կարևորության մասին, որով, «Արտաքին աջակցության ակտի» 502B ենթաբաժնի համապատասխան, պետք է զեկույց ներկայացվի Ադրբեջանում մարդու իրավունքների իրավիճակի մասին։ Ընդգծվել է նաև Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Շիֆի կողմից նախաձեռնված երկկուսակցական 861 բանաձևի կարևորությունը, որով կոչ է արվում ԱՄՆ-ին ապահովել Ադրբեջանի կողմից անօրինական պահվող հայ ռազմագերիների և ազատազրկված այլ անձանց անհապաղ ազատ արձակումը։
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբն ուղեկցում է Բեգլարյանին և Ստեփանյանին՝ ընտրված պաշտոնյաների, քաղաքականություն մշակողների և կրոնական ազատության ջատագովների հետ վաշինգտոնյան երկշաբաթյա հանդիպումների ընթացքում Արցախը ներկայացնելու հարցում: Այդ ջանքերը մաս են կազմում Թուֆենկյան հիմնադրամի և «Ֆիլոս նախագծի» կողմից աջակցվող «120,000 պատճառների կոալիցիայի»:
Այս շաբաթվա սկզբին Ստեփանյանը հանդես եկավ նաև Կոնգրեսի շենքում՝ Կրոնական ազատության միջազգային գագաթնաժողովին նվիրված ֆորումում: Նա կոչ արեց ԱՄՆ կառավարությանը և ոչ կառավարական կազմակերպությունների ղեկավարությանը ապահովել արցախահայերի անվտանգ վերադարձը, պաշտպանել Արցախի քրիստոնեական ժառանգությունը և պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ: Գագաթնաժողովի ընթացքում նրանք քննարկել են Արցախի բռնի տեղահանված ժողովրդին միջազգային աջակցություն ցուցաբերելու մարտահրավերների և հնարավորությունների լայն շրջանակ», - ասված է հրապարակման մեջ։

Artsakh Human Rights Defender (Ombudsman) Gegham Stepanyan and former State Minister Artak Beglaryan represented Artsakh people’s "inalienable rights, national interests, and democratic aspirations" at a Capitol Hill briefing featuring powerful remarks by Representatives Brad Sherman (D-CA) and James Costa (D-CA), and organized by the Armenian National Committee of America (ANCA), the ANCA said in a press release.
Artak Beglaryan, Gegham Stepanyan provide eyewitness accounts of Azerbaijani blockade at U.S. Congress briefing
FEBRUARY 1, ARTSAKHPRESS: “We are here to demand the right of safe return of Artsakh’s [NK] refugees to their homes, homes that in many cases have been occupied by their families for hundreds and hundreds of years,” the ANCA quoted Rep. Sherman as saying, who urged the enforcement of Section 907 restrictions on U.S. aid to Azerbaijan, sanctioning the Aliyev regime for the ethnic cleansing of NK. Citing Azeri President Aliyev’s escalating rhetoric falsely claiming Armenia’s capital Yerevan is Azerbaijani territory, Rep. Sherman urged the Biden Administration to provide defensive military weapons to Armenia, “to avoid the next tragedy, which is being planned in Baku.”  Rep. Sherman concluded his remarks, with a message to President Aliyev, who claims that his main enemies are the Armenians of the world. “Well, I have news for you, Mr. Aliyev. Your main enemies are every person in the world who believes in democracy, who believes in human rights, and who believes in justice.”
Condemning Azerbaijan’s ethnic cleansing of NK, Rep. Costa noted, “We must do more” to provide US humanitarian assistance to Artsakh’s forcibly displaced population through the foreign aid supplemental currently under consideration.  “We must hold the Azerbaijan government responsible for not only the ethnic cleansing but the cultural genocide that they continue to attempt to implement as part of a systematic effort that has long been the history of Azerbaijan and their attitude toward the Armenian people and the culture and the religion.  The threats that Azerbaijan is now making toward Armenia, I believe, are serious and real, and therefore should be treated as such,” stated Rep. Costa.  He also called for concrete US action to secure the return of Artsakh leaders and Armenian POWs illegally held hostage by Azerbaijan.  “Artsakh’s rights were center stage this week in Washington, DC, as two of the Republic’s most eloquent voices – Artak Beglaryan and Gegham Stepanyan – made the case to U.S. legislators and international religious freedom leaders for the safe return of indigenous Armenians to their ancient homeland,” said ANCA Executive Director Aram Hamparian. “Today’s Congressional briefing was a great opportunity for legislators to hear first-hand about the Artsakh Genocide and also for them to consult among themselves about the concrete U.S. steps needed to restore this integral part of the Armenian homeland.”
During the briefing, Stepanyan and Beglaryan offered eyewitness accounts of the brutal realities of Azerbaijan’s ten-month blockade of Artsakh, which culminated in the September 2023 genocidal attack that forcibly emptied Artsakh of its indigenous Armenian population.  The Artsakh leaders shared the history of Azerbaijan’s premeditated attacks against Artsakh’s Armenians, which laid the foundation for the 2023 genocide.
Beglaryan and Stepanyan called for bold US and international leadership to hold Azerbaijan accountable for the Artsakh genocide, including via:
— Sanctions on Azerbaijan, building on Senate passage of S.3000, which enforce Section 907 restriction on U.S. military and security aid to Azerbaijan.  They also encouraged the application of Magnitsky sanctions on Aliyev government officials for war crimes and ethnic cleansing committed during the 2020 Azerbaijan-Turkey war against Armenia and Artsakh and subsequent genocidal aggression.
— US aid for NK’s forcibly displaced Armenian community, including housing and job placement assistance, until a secure mechanism can be put in place through international oversight and mediation with NK authorities to guarantee the safe return of forcibly displaced Armenians to their Artsakh homes.
— Expanded U.S. and international efforts to help secure the immediate release of Artsakh leaders captured in September 2023, and POWs illegally held by Azerbaijan since the 2020 Azerbaijan/Turkey attacks.
— Preservation of NK’s Armenian cultural and religious heritage already under threat of destruction by Azerbaijan.
Stepanyan and Beglaryan stressed that without international efforts to address the Artsakh people’s right to safe return and justice for the crimes committed, it will be impossible to establish sustainable peace in the region. They also emphasized that the systemic anti-Armenian hatred fomented by the Azerbaijani Government must be eradicated to ensure an enduring settlement of the conflict and regional stability.
The speakers underscored that enforcement of Section 907, via enactment of S. 3000, would represent a meaningful contribution to regional peace. They also touched on related initiatives, among them ANCA-backed resolutions pending in the U.S. House, H.R. 5686 and H.R.5683. These measures would hold Azerbaijan accountable for ethnic cleansing against NK’s indigenous Armenians, and help deter further military aggression against Armenia by providing foreign military financing (FMF) aid to Armenia. They also raised H.Res.735, requesting a report on Azerbaijan’s human rights practices under Section 502B of the Foreign Assistance Act; and H.Res.861, a bipartisan resolution introduced by Rep. Schiff calling on the United States to ensure the immediate release of Armenian POWs and other detained persons illegally held by Azerbaijan.
The ANCA is accompanying Beglaryan and Stepanyan as they represent Artsakh interests during two weeks of Washington DC meetings with elected officials, policymakers, and religious freedom advocates, as part of a 120,0000 Reasons coalition effort supported by the Tufenkian Foundation and the Philos Project.
Earlier this week, Stepanyan offered powerful remarks on Capitol Hill at an International Religious Freedom Summit-related forum calling for U.S. government and non-governmental organization leadership to provide for the secure return of Artsakh Armenians, protection of Artsakh’s Christian heritage, and sanctions against the Azerbaijani government.  Throughout the IRF Summit, they discussed the broad range of challenges and opportunities for international action to assist forcibly displaced Artsakh refugees.