ԵՄ-ն պետք է Ադրբեջանին կոչ անի ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին. Human Rights Watch
Եվրոպացի առաջնորդները պետք է Ռիգայի գագաթաժողովի ընթացքում հանդիպումներն օգտագործեն, որպեսզի Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ անեն ազատ արձակել բոլոր քաղբանտարկյալներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 ՄԱՅԻՍԻԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ contact.az-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ասված է Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Մայիսի 21-22-ին Ռիգայում Եվրոպայի 28 երկրների ներկայացուցիչները հնարավորություն ունեն խոսելու Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ:
«Դա լավ հնարավորություն է, որպեսզի բարձրացնեն կառավարության քննադատներին ազատ արձակելու և ակտիվիստների դեմ ճնշումները դադարեցնելու հարցը»,-ասել է Human Rights Watch-ի ղեկավարը:
Կառույցի տարածած փաստաթղթում նշվում է, որ Եվրամիությունը պետք է ցույց տա, որ Ադրբեջանի հետ սերտ համագործակցություն հնարավոր չէ, քանի դեռ իշխանությունները չեն բարելավել երկրում մարդու իրավունքների վիճակը:
ԵՄ արտգործնախարարներին ուղղված հատուկ նամակում իրավապաշտպան կառույցի ղեկավարը կոչ է անում խիստ պատասխան տալ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից քաղաքացիների իրավունքների ու ազատությունների ոտնահարումներին ու հրաժարվել մասնակցել Եվրոպական խաղերի միջոցառումներին:

Евросоюз должен призвать к освобождению политзаключенных в Азербайджане
Европейские лидеры должны использовать возможности встречи на саммите в Риге, чтобы призвать власти Азербайджана «безусловно» освободить всех политзаключенных.
СТЕПАНАКЕРТ 21 мая АРЦАХПРЕСС-Об этом говорится в пресс-релизе правозащитной организации Human Rights Watch. Как сообщает contact.az, 21-22 мая в Риге представители 28 стран Европы смогут говорить с главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедьяровым.
«Это будет хорошей возможностью , чтобы поднять вопрос об безусловном освобождении критиков правительства и прекращении волны репрессий против активистов», сказал представитель Human Rights Watch. «Евросоюз должен показать, что близкое сотрудничество с Азербайджаном невозможно, пока власти не улучшать ситуацию в правами человека в стране», - отмечено в документе. В специальном письме главам МИД Евросоюза Human Rights Watch призывает их дать «твердый коллективный ответ» на подавление властями Азербайджана прав и свобод своих граждан и отказаться от участия в церемониях Европейских игр.