Գերմանացի պաշտոնյաները պատահմամբ հրապարակել են փաստաթուղթ՝ ՆԱՏՕ սուզանավերի մասին տեղեկությամբ. Bild
Bild-ի տեղեկացմամբ՝ գազատարի անցկացման համար պատասխանատու գերատեսչության աշխատակիցները 2018թ. իրենց կայքում հրապարակել են փաստաթուղթ ՆԱՏՕ սուզանավերի մասին։
19 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Գերմանիայի դաշնային դատախազությունը հետաքննություն է սկսել Շտրազլունդ քաղաքի Լեռնային գերատեսչության աշխատակիցների նկատմամբ, որոնք պատասխանատու են պետական գաղտնիքի բացահայտման համար «Հյուսիսային հոսք-2» գազատարի կառուցման ժամանակ», տեղեկացրել է Bild-ը։
Պարբերականի տվյալներով՝ գերատեսչության աշխատակիցները 2018թ. իրենց կայքում հրապարակել են փաստաթուղթ, որում տեղեկություն կար ՆԱՏՕ սուզանավերի գործունեության շրջանների եւ դրանց սպառազինության մասին։
Ինչպես նշել է պարբերականը, այդ տեղեկություններն ունեցել են «գաղտնի, միայն ծառայողական օգտագործման համար» նշումը։ Պետական գաղտնիքի հրապարակման համար գերատեսչության աշխատակիցներին սպառնում է հինգ տարվա ազատազրկում։
Bild-ի մեկնաբան Նիկոլաուս Հարբուշն իր հերթին նշել է, որ այդ տեղեկությունը «կարող էր հետաքրքրել» «Հյուսիսային հոսքերի» պայթյունների կազմակերպիչներին։
Հիշեցնենք, որ պայթյունները «Հյուսիսային հոսքերում» տեղի են ունեցել Բալթիկ ծովի դանիական Բորնհոլմ կղզու տեղամասում 2022թ. սեպտեմբերի 26-ին։ Պայթյունների հետեւանքով վնասվել են գազատարի չորս ճյուղերից երեքը, գրում է News.am-ը։

Bild: немецкие чиновники случайно опубликовали документ с информацией о подлодках НАТО
По данным издания, сотрудники ведомства, отвечавшего за выдачу разрешений при строительстве газопровода, в 2018 году опубликовали на своем сайте документ.
19 февраля, АРЦАХПРЕСС- Федеральная прокуратура ФРГ начала расследование в отношении сотрудников Горного ведомства города Штральзунд, ответственных за раскрытие государственной тайны при строительстве газопровода «Северный поток-2», сообщает Bild.
По данным издания, сотрудники ведомства, отвечавшего за выдачу разрешений при строительстве газопровода, в 2018 году опубликовали на своем сайте документ, в котором содержалась информация о районах действия подлодок НАТО и их вооружении.
Как уточняет издание, эти сведения имели пометку «секретно, только для служебного пользования». За разглашение государственной тайны сотрудникам ведомства грозит до пяти лет лишения свободы.
В свою очередь обозреватель Bild Николаус Харбуш отметил, что эта информация «могла быть интересна» организаторам взрывов на «Северных потоках».
Напомним, что взрывы на «Северных потоках» произошли на участке в Балтийском море около датского острова Борнхольм в ночь на 26 сентября 2022 года. В результате взрывов были повреждены три из четырех нитей газопроводов.