Ճապոնիան 150 մլն դոլար կհատկացնի Ուկրաինայի զարգացման համար
Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության բանկը Առեւտրի եւ զարգացման սեւծովյան բանկին կտրամադրի 150 մլն դոլարի ֆինանսավորում՝ Ուկրաինայի զարգացման նախագծերի իրականացման համար։
19 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այս մասին հայտնել է Ուկրաինայի էկոնոմիկայի նախարար Յուլյա Սվիրիդենկոն։
«Այս առավոտ ստորագրվել է հուշագիր Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության բանկի եւ Առեւտրի եւ զարգացման սեւծովյան բանկի միջեւ՝ վերջինին երկու փուլով մինչեւ 150 մլն դոլարի հատկացման մասին»,- ասել է Սվիրիդենկոն։
Նրա խոսքով՝ դրամական միջոցները կտրամադրվեն կառուցվածքային նախագծերի զարգացմանն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսին են գյուղատնտեսությունը եւ տրանսպորտը։
Նշվել է, որ Առեւտրի եւ զարգացծամ սեւծովյան բանկը ստեղծվել է 1999թ. Սեւծովյան տարածաշրջանի երկրների տարածաշրջանային զարգացմանն ու կոոպերացմանն օգնելու համար։ Նրա անդամներից են Թուրքիան, Ուկրաինան, Ադրբեջանը, Ալբանիան, Հայաստանը, Բուլղարիան, Հունաստանը, Վրաստանը, Մոլդովան, Ռումինիան, գրում է News.am-ը։

Япония выделит до $150 млн на развитие Украины
Банк международного сотрудничества Японии предоставит Черноморскому банку торговли и развития финансирование в размере до $150 млн на реализацию проектов по развитию Украины.
19 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявила министр экономики Украины Юлия Свириденко.
«Этим утром был подписан меморандум между Японским банком для международного сотрудничества и Черноморским банком торговли и развития о двухэтапном предоставлении последнему до $150 млн в качестве ссуды», — сказала Свириденко.
По ее словам, деньги пойдут на развитие структурных проектов в таких областях, как сельское хозяйство и транспортная сфера.
Отмечается, что Черноморский банк торговли и развития был создан в 1999 году для помощи в региональном развитии и кооперации стран Черноморского региона. Среди его членов: Турция, Украина, Азербайджан, Албания, Армения, Болгария, Греция, Грузия, Молдавия, Румыния.