ԱՄՀ-ն Արգենտինային կոչ է արել աջակցություն ցուցաբերել բնակչությանը՝ ցնցող ռեֆորմների պայմաններում
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) խորհուրդ է տվել Արգենտինայի կառավարությանը ուշադրություն դարձնել բնակչությանը աջակցության ապահովմանը՝ շարունակվող ցնցող բարեփոխումների պայմաններում։
23 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Սա բխում է Բուենոս Այրես կատարած այցից հետո Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գործադիր տնօրենի առաջին տեղակալ Գիտա Գոպինաթի խոսքերից։
«Կարճաժամկետ հեռանկարում կայունացման ծախսերը հաշվի առնելով՝ կարևոր է շարունակել ջանքերը՝ աջակցելու խոցելի բնակչությանը, սոցիալական աջակցությունն ու կենսաթոշակներն իրական արտահայտությամբ պահպանելու համար, և ապահովել, որ հարկաբյուջետային ճշգրտումների բեռն անհամաչափորեն չբռնվի աշխատող ընտանիքների վրա», - ֆոնդը մեջբերել է Գոպինաթի խոսքերը, ով ուղևորության ընթացքում, մասնավորապես, հանդիպել է Արգենտինայի նախագահ Խավիեր Մայլիի հետ։
ԱՄՀ-ի ղեկավարի տեղակալը նաև նշել է, որ Արգենտինայի կառավարությունը պետք է ստանա «հասարակական և քաղաքական աջակցություն»՝ ապահովելու ռեֆորմների կայունությունն ու արդյունավետությունը, գրում է News.am-ը։

МВФ призвал Аргентину обеспечить поддержку населения в условиях шоковых реформ
Международный валютный фонд (МВФ) рекомендовал правительству Аргентины уделить внимание обеспечению поддержки населения в условиях проводимых шоковых реформ.
23 февраля, АРЦАХПРЕСС- Это следует из слов первого заместителя директора-распорядителя МВФ Гиты Гопинат по итогам ее визита в Буэнос-Айрес.
«Учитывая издержки стабилизации в краткосрочной перспективе, крайне важно продолжить усилия по поддержке уязвимых слоев населения и сохранить объем социальной помощи и пенсий в реальном выражении, а также гарантировать, чтобы бремя бюджетной корректировки не ложилось непропорционально на работающие семьи», - приводит фонд слова Гопинат, которая в ходе поездки, в частности, встретилась с президентом Аргентины Хавьером Милеем.
Заместитель главы МВФ также отметила, что правительству Аргентины необходимо добиться «общественной и политической поддержки» для обеспечения устойчивости и эффективности реформ.