Հայաստանն ու Իրաքը քննարկել են հայ-իրաքյան միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքն ակտիվացնելու հարցը
Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ու Իրաքի նախագահ Աբդուլ Լատիֆ Ռաշիդը քննարկել են հայ-իրաքյան միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքներն ակտիվացնելու հարցը, որի հիմնական առաջադրանքը կլինի երկու երկրների միջև առևտրային և տնտեսական կապերի ակտիվացումը։
27 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ հանդիպումից հետո ԶԼՄ-ների համար հայտարարության ժամանակ այս մասին ասաց Իրաքի նախագահ Աբդուլ Լատիֆ Ռաշիդը։
«Հայաստանի և Իրաքի տնտեսության կառուցվածքները շատ մոտ են, ինչն ազդակ է համագործակցության և համատեղ աշխատանքի համար»,- նկատեց Իրաքի նախագահը։
Նա ընդգծեց Հայաստանի և Իրաքի հարաբերությունների բարեկամական բնույթը՝ նշելով, որ դա ամուր հիմք է փոխըմբռնման և փոխգործակցության զարգացման համար։
«Ես ընդգծել եմ երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունները և սերտ կապերը՝ տարբեր ոլորտներում։ Այս գործոնները մղում են համատեղ աշխատանքի, որն ամուր հիմք կլինի փոխըմբռնման և հարաբերությունների զարգացման համար, ինչն էլ իր հերթին կծառայի երկու ժողովուրդների շահերին և կամրապնդի բարեկամությունը»,- ֊ասաց Աբդուլ Լատիֆ Ռաշիդը։
Իրաքի նախագահը նաև հույս հայտնեց, որ ՀՀ նախագահի հետ ունեցած քննարկումների արդյունքում Հայաստանի կողմից կվերացվի վիզային ռեժիմը իրաքցիների համար, ինչը կնպաստի զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության զարգացմանը։

Армения и Ирак обсудили вопросы активизации работы армяно-иракской межправительственной комиссии
Президент Армении Ваагн Хачатурян и президент Ирака Абдул Латиф Рашид обсудили вопросы активизации работы армяно-иракской межправительственной комиссии, основной задачей которой будет расширение торгово-экономических связей между двумя странами.
27 февраля, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент «Арменпресс», об этом президент Ирака Абдул Латиф Рашид сообщил СМИ после встречи с президентом Армении Ваагном Хачатуряном.
«Структуры экономики Армении и Ирака довольно близки, что является импульсом для сотрудничества и совместной работы»,- заметил президент Ирака.
Он подчеркнул дружественный характер отношений между Арменией и Ираком, отметив, что это прочная основа для взаимопонимания и развития взаимодействия.
«Я подчеркнул дружественные отношения и тесные связи между двумя странами в различных областях. Эти факторы подталкивают к совместной работе, которая станет прочной основой для взаимопонимания и развития отношений, что, в свою очередь, послужит интересам двух народов и укрепит дружбу», - сказал Абдул Латиф Рашид.
Президент Ирака также выразил надежду, что в результате обсуждений с президентом Армении Армения отменит визовый режим для иракцев, что будет способствовать развитию сотрудничества в сфере туризма.