Հայ շախմատիստների բավականին ուժեղ կազմ է հավաքվել աշխարհի առաջնությունում
Շախմատի Հայաստանի հավաքականի անդամ Գաբրիել Սարգսյանի համար արագ և կայծակնային շախմատի աշխարհի առաջնությունը նախապատրաստական շրջան է Օլիմպիադայից առաջ:
«Արագ և կայծակնային շապմատի այս առաջնության շատ ուժեղ շախմատիստներ են մասնակցելու և բավականին ուժեղ կազմ է հավաքվել: Այստեղ նորմալ հանդես գալն ավելի դժվար կլինի, քան այլ առաջնություներում»,- «Արցախպրես»-ի տեղեկացմամբ  «Արմենպրես»-ի հետ զույցում նման կարծիք հայտնեց Սարգսյանը:
Օլիմպիական եռակի չեմպիոնի խոսքով մասնակցությունը հիմնականում կապված է նրա հետ, որ մինչև Նորվեգիայում կայանալիք շախմատային Օլիմպիադան ոչ մի այլ մրցաշար չկա:
«Սա նախապատրաստություն է Օլիմպիադայից առաջ: Իհարկե սա անհատական մրցաշար է, և մթնոլորտը այլ կլինի, բայց մարզավիճակ ձեռք բերելու համար լավ մրցաշար է»,-ասաց գրոսմայստերը:
Գրոսմայստերներ Լեւոն Արոնյանը, Գաբրիել Սարգսյանը, Սերգեյ Մովսիսյանը, Զավեն Անդրիասյանը կմասնակցեն հունիսի 15-21-ը ԱՄԷ-ի Դուբայ քաղաքում անցկացվելիք աշխարհի արագ եւ կայծակնային խաղի առաջնություններին:

В первенстве мира будет участвовать довольно сильная команда армянских шахматистов
Для члена сборной Армении по шахматам Габриела Саркисяна первенство мира по быстрым и молниеносным шахматам – подготовительный этап к предстоящей Олимпиаде.
Для члена сборной Армении по шахматам Габриела Саркисяна первенство мира по быстрым и молниеносным шахматам – подготовительный этап к предстоящей Олимпиаде. «В первенстве по быстрым и молниеносным шахматам примут участие очень хорошие шахматисты: собрался довольно сильный состав. Нормально выступить здесь труднее, чем на других первенствах», - сказал в беседе с Арменпресс гроссмейстер.
По словам трехкратного олимпийского чемпиона мира Габриела Саркисяна, участие в этом первенства, в основном, связано с тем, что до предстоящей Олимпиады в Норвегии каких-либо других турниров не будет. «Это прекрасная подготовка к Олимпиаде. Конечно, это индивидуальный турнир и атмосфера другая, но для того, чтобы обрести форму, это хороший турнир», - сказал гроссмейстер.
В организуемом в Дубае 15-21 июня первенстве мира по быстрым и молниеносным шахматам примут участие армянские гроссмейстеры Левон Аронян, Габриел Саркисян, Сергей Мовсисян, Завен Андриасян.