2015թ. սկզբից հայ-թուրքական սահմանի խախտման 8 դեպք է գրանցվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել են Հայաստանում ՌԴ ԱԴԾ Սահմանային վարչության մամուլի կենտրոնից։
«8 խախտումներից 5-ը ձեռնարկվել է թուրքական կողմից, իսկ 3-ը՝ հայկական»,- նշել են ՀՀ-ում ՌԴ ԱԴԾ Սահմանային վարչությունից։
Աղբյուրի համաձայն՝ բոլոր խախտումները կենցաղային բնույթ են կրել։ Խախտումներից ոչ մեկի դեպքում զենք եւ զինամթերք չի հայտնաբերվել։
Համեմատության համար նշենք, որ 2014թ. Հայաստանում ռուս սահմանապահները ձերբակալել են պետական սահմանը խախտած 60 եւ սահմանային ռեժիմը խախտած 20 քաղաքացու։  Պետական սահմանը խախտելիս ավելի քան 1500 մարդու մոտ փաստաթղթային անճշտություններ են հայտնաբերվել։ Ավելի քան 250 մարդու թույլ չեն տվել հատել սահմանը տարբեր իրավախախտումների պատճառով։ Առգրավվել է ավելի քան 75 միավոր սառը զենք, 20 մլն դրամի մաքսանենգ ապրանք։

8 violations have been recorded on the Armenian-Turkish border since 2015, NEWS.am has learned this from the press-service of Federal Security Service of Russia in Armenia.
8 violations recorded on Armenian-Turkish border since 2015
STEPANAKERT, SEPTEMBER 15, ARTSAKHPRESS: “5 out of 8 violations were initiated by Turkey, and 3 by Armenia,” the press-service reports.
According to the source, all the violations were of a household nature. Weapons and ammunition weren’t discovered in any of these cases.
In contrast, in 2014 Russian bodyguards detained over 60 state border trespassers and more than 20 violators of the border regime. The number of people whose documents were considered faulty at the border crossing exceeded 1500. Over 250 people weren’t allowed to cross the border for different violations. 75 units of cold weapons and contraband of over 20 million AMD were seized.