Գարի Կասպարովի գործունեությունը ՖԻԴԵ-ում կասեցվել է երկու տարով
Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի էթիկայի հանձնաժողովը երկու տարով կասցրել է աշխարհի 13-րդ չեմպիոն Գարի Կասպարովի գործունեությունը, որը կապված կլինի ՖԻԴԵ-ի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բացի Կասպարովից, կասեցվել է նաև ՖԻԴԵ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Իգնատիուս Լեոնգի գործունեությունը: «Կասպարովը և Լեոնգը չեն կարող որևէ պաշտոն զբաղեցնել ՖԻԴԵ-ում, այդ թվում` նաև ՖԻԴԵ-ի կազմի մեջ մտնող ազգային ֆեդերացիաներում»,-ասված է ՖԻԴԵ-ի պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ Կասպարովը և Լեոնգը մեղավոր էին ճանաչվել ՖԻԴԵ-ի բարոյական կոդեքսը խախտելու պատճառով: Կասպարովը 500 հազար դոլար էր վճարել Լեոնգին, որ ՖԻԴԵ-ի նախագահի ընտրությունների ժամանակ Սինգապուրը քվեարկի իր օգտին:

Гарри Каспарова отстранили от работы в ФИДЕ на 2 года
Комиссия по этике ФИДЕ вынесла решение отстранить от работы 13-ого чемпиона мира по шахматам Гарри Каспарова на 2 года.
СТЕПАНАКЕРТ, октября 22 АРЦАХПРЕСС - Кроме Каспарова, от работы отстранен также Игнатиус Леонг. «Каспаров и Леонг не могут занимать должности в ФИДЕ, а также в национальных федерациях в составе ФИДЕ», - говорится в официальном заявлении ФИДЕ.
Ранее, Каспарова и Леонга обвинили в нарушении морального кодекса ФИДЕ. Каспаров заплатил 500 000 долларов Леонгу за то, чтобы во время выборов президента ФИДЕ Сингапур проголосовал за него.