Գարի Կասպարովի գործունեությունը ՖԻԴԵ-ում կասեցվել է երկու տարով
Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի էթիկայի հանձնաժողովը երկու տարով կասցրել է աշխարհի 13-րդ չեմպիոն Գարի Կասպարովի գործունեությունը, որը կապված կլինի ՖԻԴԵ-ի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բացի Կասպարովից, կասեցվել է նաև ՖԻԴԵ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Իգնատիուս Լեոնգի գործունեությունը: «Կասպարովը և Լեոնգը չեն կարող որևէ պաշտոն զբաղեցնել ՖԻԴԵ-ում, այդ թվում` նաև ՖԻԴԵ-ի կազմի մեջ մտնող ազգային ֆեդերացիաներում»,-ասված է ՖԻԴԵ-ի պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ Կասպարովը և Լեոնգը մեղավոր էին ճանաչվել ՖԻԴԵ-ի բարոյական կոդեքսը խախտելու պատճառով: Կասպարովը 500 հազար դոլար էր վճարել Լեոնգին, որ ՖԻԴԵ-ի նախագահի ընտրությունների ժամանակ Սինգապուրը քվեարկի իր օգտին:

FIDE suspends Garry Kasparov for two years from all activities in FIDE
The Ethics Commission of the International Chess Federation (FIDE) suspended for two-years the 13 world chess champion Garry Kasparov from any activity related to the organization.
STEPANAKERT, OCTOBER 22, ARTSAKHPRESS: “Kasparov and Leong denied the opportunity to hold any position in FIDE, including its member national federations, continental associations, affiliated organizations, and to participate in the meetings of the FIDE as a delegate, representative or member for two years" — quoted by TASS message.
Earlier, Kasparov and Leong were found guilty of violation of the ethical code of FIDE. Kasparov paid Leong 500 thousand dollars for the fact that Singapore had voted for him at elections of the FIDE President.