ԵԱՀԿ դիտորդներն անկողմնակալ դեր ունեն, նրանց անվտանգությունը երբեք չպետք է վտանգվի. ԱՄՆ դեսպանատուն
Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանատունը «Արմենպրես»-ի խնդրանքով մեկնաբանեց հոկտեմբերի 27-ին Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության դիտարկման ավարտի պահին ադրբեջանական կողմից ավտոմատ հրազենից գրանցված գնդակոծության փաստը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի երկայնքով ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության ժամանակ երեկ հնչած կրակոցներն անընդունելի են: ԵԱՀԿ դիտորդներն արժեքավոր և անկողմնակալ դեր ունեն անկայուն տարածաշրջանում կայունության ապահովման գործում, և նրանց անվտանգությունը երբեք չպետք է վտանգվի: Մինսկի խմբի համանախագահները մասնակցել են երեկվա առաքելությանը: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի կողմերը համանախագահների հետ համատեղ աշխատանքի միջոցով հասնեն այս հակամարտության տևական կարգավորման` նրանց անվտանգությունը վտանգելու փոխարեն »,-նշված է ԱՄՆ դեսպանատան պատասխանում:
ԼՂՀ արտգործնախարարության տեղեկատվական վարչությունից տեղեկացրել էին, որ հոկտեմբերի 27-ին Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի դիտարկման ժամանակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչն անցել են ադրբեջանական տարածք՝ ԼՂՀ կողմից:
Սակայն, դիտարկման ավարտի պահին գրանցվել է գնդակոծություն ավտոմատ հրազենից ադրբեջանական կողմից: Դիտարկումն անց է կացվել Մարտակերտ-Թարթառ ճանապարհահատվածում՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկի գլխավորությամբ և ԵԱՀԿ Մինսկիխմբի համանախագահների մասնակցությամբ:

U.S. Embassy in Armenia: OSCE monitors play impartial role, their safety should never be jeopardized
The Embassy of the United States of America in Armenia commented at the request of “Armenpress” on the gunfire made by Azerbaijani side at the end of monitoring by OSCE Minsk Group Co-Chairmen in the Line of Contact of Karabakh-Azerbaijani opposing armies on October 27.
STEPANAKERT, OCTOBER 28, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “The shooting that occurred during OSCE Monitoring Mission along the Nagorno-Karabakh Line of Contact is unacceptable. OSCE monitors play a valuable, impartial role by contributing to stability in a volatile region and their safety should never be jeopardized. We also note that the Minsk Group Co-Chairs participated in today's mission. We expect the sides to work with the Co-Chairs on reaching a lasting settlement of this conflict, rather than put their safety at risk,” the Embassy of the U.S. replied.
Information and Public Relations Department of the Nagorno-Karabakh Republic Ministry of Foreign Affairs informed earlier that on October 27 the OSCE Minsk Group Co-Chairmen crossed the contact line from the Nagorno-Karabakh Republic to Azerbaijan during the monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Nagorno Karabakh and Azerbaijan.
However, at the end of the monitoring gunfire was registered made by the Azerbaijani side. OSCE MG Co-chairmen and Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk held monitoring  in the Martakert-Tartar road section.