Հայաստանի 2016թ. բյուջեի նախագիծը հստակ սոցիալական ուղղվածություն ունի. ՀՀ վարչապետ
Հայաստանի Հանրապետության 2016թ. պետական բյուջեն ունի հստակ սոցիալական ուղղվածություն: Այս մասին ՀՀ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2016թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանն ասաց ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Դրա մասին է խոսում այն հանգամանքը, որ բյուջետային ծախսերի ամբողջ ծավալի շուրջ կեսը կազմում են սոցիալական, կրթական, մշակութային և առողջապահության բնագավառների ծախսերը: Պաշտպանության և հասարակական կարգի ապահովման համար ծախսերը նախատեսված են այդ ոլորտներում մեր կենսունակությունն ապահովելու և պահպանելու տրամաբանությամբ: Մենք շարունակելու ենք նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ ողջ տարածաշրջանում հարկաբյուջետային զարգացումները խոսում են այն մասին, որ գլոբալ կառուցվածքային փոփոխությունների և լարված աշխարհաքաղաքական զարգացումների համատեքստում տնտեսական աճի և հանրային բարեկեցության բոլոր ասպեկտներով անմիջական բարելավումներ խոստանալն ամբոխահաճո, սակայն ոչ ազնիվ մոտեցում է: «Բազմաթիվ հեղինակավոր տնտեսագետներ և միջազգային կառույցներ 2015թ. զարգացումները մեր տարածաշրջանի համար գնահատում են ավելի ծանր, քան 2008-2009թթ.  միջազգային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը: Էներգակիրների գների կտրուկ տատանումներով են պայմանավորված տարադրամային տատանումները Ռուսաստանի Դաշնությունում: Այդ տատանումները տարածաշրջանային երկրներում տրանսֆերտների զգալի անկման հանգեցրին: Իսկ այդ անկումը էապես դանդաղեցրեց տնտեսական աճի ներուժը՝միաժամանակ ընդգծելով սոցիալական ծրագրերն ավելի բարձր արդյունավետությամբ իրականացնելու հրամայականը»,- հավելեց վարչապետը:
Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ արտաքին պայմանների նման վատթարացման դեպքում հանրային բարեկեցության ապահովման միակ ճանապարհը ներդրումների խթանման և տնտեսական աճի ապահովման միջոցով աշխատատեղերի ստեղծումն է: «Հարկ է հնարավորինս խթանել տեղական արտադրողին, արտահանումը, ստեղծել երկարատև կայուն աճի նախադրյալներ: Տնտեսական աճի տեմպերի այսպիսի նվազման պայմաններում Հայաստանի կառավարության ծրագրով նախանշված կառավարման և կառուցվածքային բարեփոխումներին  զուգահեռ գործարար միջավայրի համար խիստ կարևոր է հարկաբյուջետային կայունությունը թե նոր մուտքեր ապահովելու, թե հին մուտքերը կանոնակարգելու և բոլոր տնտեսվարողների համար հավասար պայմաններ ստեղծելու տեսակետից: Այս առումով բացարձակ կարևորություն է ստանում Հայաստանի նոր հարկային օրենսգրքի մշակումը և ընդունումը»,- մանրամասնեց վարչապետը:
Նա հավելեց, որ կառավարությունը խնդիրներին նայում է ոչ թե այսօրեական շահերի, այլ տնտեսության զարգացման հեռանկարի տեսանկյունից: Նա ընդգծեց, որ հնարավորության սամաններում ձգտել է գերադասել երկարաժամկետ օգուտները անմիջական եկամուտների գայթակղությունից:

Бюджет Армении на 2016г. имеет четкую социальную направленность: премьер-министр Армении
Бюджет Армении на 2016г. имеет четкую социальную направленность, об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС Армении заявил премьер-министр Армении Овик Абрамян.
СТЕПАНАКЕРТ, ноября 2 АРЦАХПРЕСС - «Об этом говорит то обстоятельство, что около половины бюджета составляют траты на социальную, образовательную, культурную и здравоохранительную сферы. Траты на оборону и охрану общественного порядка призваны обеспечить нашу жизнеспособность. Мы продолжим оказывать НКР финансовую поддержку»,- сказал он.
Антибюджетные развития во всем регионе говорят о том, что в условиях глобальных структурных изменений и напряженной геополитики обещать экономичекий рост и обнщественное благосостояние было бы нечестным популизмом. «Многие авторитетные экономисты и международные организации оценили развития 2015г. для нашего региона как более тяжелые, чем кризис 2008-2009гг.  Волатильность валютных курсов в РФ зависит от колебаний цен на энергоносители, что привело к значительному спаду трансфертов. Это, в свою очередь, замедлило потенциал экономического роста, подчеркнув необходимость проведения эффективных социальных программ»,- сказал он.
Премьер-министр Армении Овик Абрамян отметил, что в столь неблагоприятных условиях единственным путем обеспечения общественного благосостояния является стимуляция инвестиций, что позволит обеспечить  экономический рост и открыть новые рабочие места. «Нужно стимулировать производителя, экспортера, создать предпосылки для долгосрочного экономического роста. В подобных условиях спада экономического роста, параллельно структурным и уоправленческим реформам, намеченным правительством Армении, для бизнес-среды крайне важной является стабильность налогово-бюджетной линии, что поможет обеспечить старые и новые поступления в бюджет и создаст равные условия для всех суб'ектов хозяйства. В данном аспекте крайне важной становится разработка  и принятие нового бюджетного кодекса Армении»,- сказал он.
Премьер-министр Армении Овик Абрамян отметил, что правительство рассматривает проблемы не из сегодняшних кон'юнктурных соображений, а в перспективе экономического роста. Он сказал, что, в рамках возможного, стремился предпочесть возможности дальнейшего экономического роста сиюминутному пополнению бюджета.