«Վերջին բնակիչը» ֆիլմի առաջնախաղն Արցախում չի ուշանա. ռեժիսոր
«Վերջին բնակիչը» ֆիլմը ստեղծվել է գրող Ծովինար Խաչատրյանի «Գյուրջևանի վերջին բնակիչը» պատմվածքի հիման վրա:
«Վերջին բնակիչը» ֆիլմի առաջնախաղն Արցախում չի ուշանա.  ռեժիսոր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 14, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է վերջերս Արցախում նկարահանված «Վերջին բնակիչը» ֆիլմի ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանը՝ մանրամասնելով, որ այն իրական պատմություն է հայկական գյուղի տեղահանությունից հետո իր ծննդավայրում թշնամու կողմից շրջապատման մեջ հայտնված հայի մասին:
«Նախընտրեցինք չհեռանալ պատմվածքի վերնագրից՝ ֆիլմը կոչելով «Վերջին բնակիչը», քանի որ դեպքերը կարող են տեղի ունենալ ցանկացած գյուղում կամ քաղաքում, ցանկացած ժողովրդի հետ: Ֆիլմը կոնֆլիկտի մասին է, որը համակում է տարբեր պետությունների միլիոնավոր մարդկանց: Այն ընկերության, սիրո և նրանից ծնվող ինքնազոհողության մասին է: Դա հույս է տալիս, որ հակամարտություններից բզկտվող աշխարհում կյանքը կշարունակվի: Ամեն դեպքում, իմ կարծիքով, ինչ ցանկանում էի ներկայացնել, ստացել ենք: Մնացածն արդեն կտեսնի և կգնահատի հանդիսատեսը:»,-ասել է Ջ. Ավետիսյանը և հավելել, որ ֆիլմում նկարահանվել են 3 տասնյակից ավելի դերասաններ` ներառյալ երկրորդական, երրորդական, էպիզոդային դրվագներում հանդես եկող կերպարները:
Ռեժիսորի խոսքով, հայտնի հայ դերասաններից բացի ֆիլմում նկարահանվել են նաև մեծ ճանաչում ունեցող դերասաններ՝ Իրանից, Լիտվայից, Հունաստանից,ԱՄՆ-ից և Ռուսաստանից: Ֆիլմն այժմ հետարտադրական աշխատանքների փուլում է, և պատկերի, ձայնի, երաժշտության ամբողջական ավարտից հետո արդեն հնարավոր կլինի իմանալ, թե ինչպիսի արձագանք կունենա այն:
Այն հարցին, թե առաջիկայում նախատեսվո՞ւմ է արդյոք Արցախի մասին պատմող նոր ֆիլմի նկարահանում, ռեժիսորը պատասխանել է, որ աշխատանքներ դեռ շատ կան անելու, և նոր ծրագրերի մասին խոսելու առիթներ դեռ շատ կլինեն:
«Ֆիլմի նկարահանումներն իրականցրել ենք Արցախում, իմ հայրենի գյուղում` Խաչմաչում: Անսահման շնորհակալ եմ Խաչմաչի գյուղապետ Մխիթար Ղահրիյանին, դպրոցի տնօրեն Սերոբ Մնացականյանին, իմ համագյուղացիներին` ջերմ, մարդկային վերաբերմունքի, ընկերական մթնոլորտի, ամենօրյա հետաքրքրվածության համար»,- ավելացրել է Ջ. Ավետիսյանը և ընդգծել, որ «Վերջին բնակիչը» ֆիլմի առաջնախաղն Արցախում չի ուշանա:

“The Last Inhabitant” Film in Artsakh will be released soon
Jivan Avetisyan’s new film “The Last Inhabitant” is about the only inhabitant which remained in an Armenian village after deportation.
STEPANAKERT, DECEMBER 14, ARTSAKHPRESS:  The film was created on the basis of Tsovinar Khachatryan’s "Gyurjevan’s Last Inhabitant" story.
The film director Jivan Avetisyan informed Artsakhpress that entitling the film “The Last Inhabitant”, they preferred not to wander from the story’s title, as the events described in the film may take place in any village or city. They are of universal character”, he said, adding that the film is about the conflict, which unites millions of people from different countries. The film is about friendship, love and self-sacrifice originating from love. More 30 actors starred in the film.
According to Avetisyan, well-known actors from Iran, Lithuania, Greece, the United States and Russia also starred in the film. The film is currently in post-production stage of the work.
In reply to the question whether a new film to be shot about Artsak,  the film director mentioned that there are a lot of work to do, and there  will be a lot of opportunities  to talk about new projects.
“The film was shot in Artsakh, in my home village Khachmach. I am grateful to the villagers for warm reception and friendly atmosphere,” he noted, adding that the film will be soon released in Artsakh.
Armenian-American singer-songwriter, composer, multi-instrumentalist, record producer and lead vocalist of the rock band System of a Down Serj Tankian wrote the music for the film.