Հրթիռ է պայթել Քաբուլում Իտալիայի դեսպանության մոտ
Քաբուլում Իտալիայի դեսպանության մոտ հրթիռ է պայթել հունվարի 17-ի երեկոյան՝ այն հանդիպման սկսվելուց մի քանի ժամ առաջ, որի ընթացքում քննարկվելու է «Թալիբանի» հետ խաղաղ բանակցությունների վերսկսման հնարավորությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: BBC-ի փոխանցմամբ՝ տեղական ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ վիրավորվել է դեսպանատան պահապաններից մեկը: Afghan Tolo News հեռուստաալիքի ցուցադրած կադրերում երեւում է, որ հրշեջ մեքենաներ եւ զինվորականներ են կանգնած դեսպանատան մերձակայքում:
Աֆղանստանի, Պակիստանի, ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի ներկայացուցիչները հունվարի 18-ին Քաբուլում կվերսկսեն բանակցությունները՝ քննարկելու ապստամբների հետ հակամարտության խաղաղ կարգավորումը:
Reuters-ը հաղորդել է, որ «Թալիբանը» դեռեւս չի հայտարարել խաղաղ գործընթաց սկսելու պատրաստակամության մասին:

A rocket landed near the Italian embassy in Kabul on Sunday, a police official said, a day before a meeting of Afghan and international officials aimed at laying the groundwork for possible peace talks with the Taliban.
Rocket lands near Italian embassy in Kabul
STEPANAKERT, JANUARY 18, ARTSAKHPRESS: The official, who asked not to be named, said there was no immediate word on any casualties or damage from the blast, which followed a series of suicide attacks in Kabul earlier this month.
Local media said two security guards had been injured.
It was not immediately clear whether the embassy, which is located near other foreign missions, had been specifically targeted.
Following talks in Islamabad last week, officials from Afghanistan, Pakistan, the United States and China are due to resume meeting in Kabul on Monday to try to agree a road map for a negotiated settlement with the insurgents.
Reuters informed that the Taliban, increasingly successful on the battlefield since international troops ended most combat operations in 2014, have yet to agree to take part in the process.