Ամերիկացի օրենսդիրներն Իրանից մուտքի արտոնագիր են խնդրել՝ ընտրություններին հետևելու համար
Ամերիկացի երեք կոնգրեսականներ դիմել են Իրանին՝ մուտքի արտոնագիր ստանալու համար, որպեսզի հետևեն փետրվարի 26-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում ժողովրդավարության կանոնների պահպանմանը, հայտնում է Интерфакс գործակալությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Միաժամանակ նրանք ուղերձ են հղել Իրանի բարձրագույն հոգևոր առաջնորդ այաթոլլահ Խամենեին և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ղեկավար Մոհամմադ Ալի Ջաֆարիին՝ մուտքի արտոնագիր ստանալուն աջակցելու համար:
Իրան իրենց այցի նպատակը կոնգրեսականները բացատրել են «իրականում իրանական ժողովրդավարությունը տեսնելու ցանկությամբ»:
Կոնգրեսականները նաև նշել են, թե կցանկանային ստուգել Իրանի միջուկային օբյեկտները Պարչինում, Ֆորդոյում և Արաքում, և Իսլամական հեղափոխության պահապանների հետ քննարկել հունվարին Իրանի տարածքային ջրերում ԱՄՆ ռազմածովային ուժերին պատկանող նավերի հետ կապված միջադեպը։  Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ Քուվեյթից Բահրեյն ուղևորվող երկու ամերիկյան նավեր հայտնվել են Իրանի տարածքային ջրերում, ինչից հետո Իրանի իշխանությունները ձերբակալել են անձնակազմերի 10 անդամներին։ Ավելի ուշ նրանք ազատ էին արձակվել։

Американские законодатели запросили визы в Иран для наблюдения за выборами
Три американских конгрессмена обратились к Ирану за въездными визами для того, чтобы наблюдать за соблюдением демократических правил на предстоящих 26 февраля парламентских выборах, сообщает Интерфакс.
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 5 АРЦАХПРЕСС - Одновременно они направили послание верховному лидеру Ирана аятолле Хаменеи и главе Стражей исламской революции Мохаммаду Али Джафари с просьбой об оказании содействия в получении въездных виз. Цель своего визита в Иран в послании они объяснили "желанием посмотреть на иранскую демократию в действии".
Конгрессмены также отметили, что хотели бы "проинспектировать" ядерные объекты Ирана в Парчине, Фордо и Араке, обсудить со Стражами исламской революции инцидент с задержанием в январе в иранских территориальных водах команды двух катеров ВМС США.