«Լա բոհեմ». աշնանը բեմ կբարձրանա Շառլ Ազնավուրի կյանքին նվիրված բալետը
Ֆրանսահայ լեգենդար երգիչ Շառլ Ազնավուրի կյանքը և գործունեությունը կամփոփվի մեկ գործողությամբ բալետում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բալետմայստեր Ռուդոլֆ Խառատյանը տեղեկացրեց, որ նոր բեմադրություն է պատրաստում: ««Լա բոհեմ»-ի հիմքում կլինեն Շառլ Ազնավուրի երգերը: Այն կներկայացնի Շառլ Ազնավուրի ուղին: «Լա բոհեմ»-ը մոտ 40 րոպեանոց 1 գործողությամբ բալետ է: Ամենահայտնի երգերն են լինելու: Չնայած` Ազնավուրի մոտ բոլոր երգերն էլ հայտնի են, շատ դժվար է ընտրել»,-նշեց Ռուդոլֆ Խառատյանը:
Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բալետմայստերի խոսքով` բալետում կներկայացվի Ազնավուրի` որպես արտիստի կայացման ողջ ուղին, այն, թե ինչպես նա հանդիպեց Էդիթ Պիաֆին, ինչերի միջով անցավ: Խառատյանի հավաստիացմամբ` ներկայացումը թատրոնում հնարավոր կլինի դիտել 2016-ի աշնանը:
Նշանավոր ֆրանսահայ երգիչ, երգահան, կինոդերասան և հասարակական գործիչ Շառլ Ազնավուրը ծնվել է 1924 թվականի մայիսի 22-ին Փարիզում: Բազմաթիվ հայտնի գործերի հեղինակ և կատարող է: Վաճառվել է Ազնավուրի ստեղծագործություններն ամփոփող շուրջ 100 միլիոն ձայնապնակ: 2009 թվականից Ազնավուրը Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպանն է, ինչպես նաև Ժնևի ՄԱԿ-ի գրասենյակում և այլ միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչը: Լեգենդար երգիչը հոկտեմբերի 10-ին  համերգով հանդես է եկել Հայաստանում, այցի ընթացքում եղել տարբեր վայրերում և հարցազրույց է տվել «Արմենպրես»-ին:

«Богема»: Осенью будет поставлен балет, посвященный Шарлю Азнавуру
Жизнь и творчество легендарного французского армянина, шансонье, композитора, артиста Шарля Азнавура будет представлена в одноактном балете.
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 15 АРЦАХПРЕСС «В основе балета «Богема» - песни Шарля Азнавура; балет представит его жизненный путь. «Богема» - одноактный балет, длительностью в 40 минут. Будут включены самые известные песни, хотя известны все его песни, так что трудно выбирать»,- сказал Рудольф Харатян.
По словам балетмейстера Театра оперы и балета, в балете будет показан путь его становления, его встреча с Эдит Пиаф, все жизненные перипетии, с которыми сталкивался Азнавур. Балет выйдет на сцену осенью 2016 года.
Легендарный французский армянин, шансонье, композитор, артист и общественный деятель Шарль Азнавур родился 22-го мая в 1924 году. Он – автор и исполнитель множества известных произведений. Продано около 100 миллионов пластинок с записями Азнавура. С 2009 года Азнавур является послом Армении в Швейцарии; он представляет Армению в ООН и в других международных организациях. В прошлом году певец отпраздновал свое 90-летие и выступил с концертами по всему миру, в том числе – в Армении.
10-го октября Шарль Азнавур выступил с концертом в Армении, он посетил разные места и дал интервью «Арменпресс».