Օբաման ստորագրեց ԿԺԴՀ-ի նկատմամբ նոր պատժամիջոցների մասին օրենքը
ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման փետրվարի 18-ին ստորագրել Է օրենք, որն ընդլայնում եւ խստացնում Է ԿԺԴՀ-ի դեմ պատժամիջոցները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Փաստաթղթին համապատասխան՝ ԱՄՆ-ի կառավարությունը եւ նախագահը պետք Է պատժամիջոցներ սահմանեն բոլոր այն անձանց եւ կազմակերպությունների նկատմամբ, որոնք ֆինանսական, տեխնոլոգիական, ռազմական եւ նյութական օգնություն կցուցաբերեն ԿԺԴՀ-ի իշխանություններին, ինչպես նաեւ առնչություն կունենան այդ երկրում մարդու իրավունքների եւ խոսքի ազատության խախտման հետ:
Ավելի վաղ Փենյանի դեմ պատժամիջոցների օրինագծին հավանություն Է տվել ԱՄՆ-ի Կոնգրեսը՝ ԿԺԴՀ-ի նոր՝ միջուկային եւ հրթիռային փորձարկումների կապակցությամբ:
Փետրվարի սկզբին ԿԺԴՀ-ն իրականացրել Է «Քվանմյոնսոն» տանող հրթիռի միջոցով «Քվանմյոնսոն-4» արբանյակի արձակումը: Ճապոնացի եւ հարավկորեացի զինվորականների տվյալներով՝ հրթիռն իրենից ներկայացնում Է «Ինհա-3» տանող հրթիռի՝ «Թեփոդոն-2» միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի քաղաքացիական տարբերակի կատարելագործված վերափոխակը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Обама подписал закон о новых санкциях в отношении КНДР
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 19 АРЦАХПРЕСС В соответствии с документом, правительство США и президент должны будут вводить санкции в отношении всех лиц и организаций, которые будут замечены в оказании финансовой, технологической, военной и материальной помощи властям КНДР, а также причастны к нарушению прав человека и свободы слова в этой стране.
Ранее законопроект о санкциях против Пхеньяна одобрил конгресс США в связи с новыми ядерными и ракетными испытаниями КНДР, сообщает РИА Новости.
В начале февраля КНДР осуществила запуск спутника "Кванмёнсон-4" при помощи ракеты-носителя "Кванмёнсон". По данным японских и южнокорейских военных, ракета представляет собой усовершенствованную модификацию носителя "Ынха-3" — гражданской версии межконтинентальной баллистической ракеты "Тэпходон-2".