Ռուս-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կախված է Մոսկվայից. Դավութօղլու
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուն՝ Al Jazeera հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով՝ Թուրքիան ավելի վաղ փորձեր է ձեռնարկել ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների կարգավորման համար, սակայն դրանք բոլորը մերժվել են Մոսկվայի կողմից:
«Մենք, ինչպես նախկինում, հանդես ենք գալիս Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման օգտին, սակայն, միևնույն ժամանակ, Անկարան մտադիր է պաշտպանել իր օդային տարածքը», - ասել է Դավութօղլուն:
Ռուսաստանի և Թուրքիայի հարաբերութունները ճգնաժամի մեջ են ռուսական Սու-24 ռմբակոծիչի հետ կապված միջադեպից հետո։ Թուրքական կողմը խոցել էր ռուսական ինքնաթիռը, որն ընկել էր սիրիական տարածքում։
Դրանից հետո Ռուսաստանի նախագահը հրամանագիր էր ստորագրել Թուրքիայի դեմ տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառելու վերաբերյալ։

Нормализация отношений между Россией и Турцией зависит от Москвы - Давутоглу
Нормализация отношений между Россией и Турцией зависит от Москвы, сказал во вторник премьер Турции Ахмет Давутоглу в интервью телеканалу Al Jazeera.
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 23 АРЦАХПРЕСС - По его словам, Турция ранее предпринимала попытки для нормализации отношений с РФ, но все они были отвергнуты Москвой.
«Мы, как и прежде, выступаем за нормализацию отношений с Россией, но при этом Анкара также намерена защищать свое воздушное пространство», - сказал Давутоглу.
Отношения России и Турции переживают кризис после инцидента со сбитым российским бомбардировщиком "Су-24". После инцидента президент России подписал указ о мерах по обеспечению национальной безопасности и специальных экономических мерах против Турции.