Բրյուսելի օդանավակայանի լիակատար վերականգնման համար ամիսներ կպահանջվեն
Ահաբեկչական գործողութուններից հետո Բրյուսելի միջազգային օդանավակայանի լիակատար վերականգնման համար ամիսներ կպահանջվեն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Մարտի 29-ին հայտարարել Է օդային հանգրվանի տնօրեն Առնո Ֆեյստը Soir թերթին տված հարցազրույցում: Մոտ ժամանակներս օդանավակայանը կկարողանա ապահովել իր բնականոն ուղեւորահոսքի միայն 20 տոկոսը:
«Չպետք Է հրաչքների սպասել: Օդանավակայանի լիարժեք վերականգնման եւ նրա աշխատանքի ամբողջական վերսկսման համար մի քանի ամիս կպահանջվի,- նշել Է նա:- Թռիչքի սրահում ներկայում գործարկված ենթակառուցվածքը կկարողանա ապահովել բնականոն ուղեւորահոսքի 20 տոկոսից ոչ ավելին»:
Օդանավակայանը մարտի 29-ին կանցկացնի ուղեւորների գրանցման եւ բեռների ընդունման ընդգրկուն սթրես-թեստ, որի հիման վրա որոշում կընդունվի ուղեւորների համար սրահների բացման ամսաթվի վերաբերյալ: Ստուգման ընթացքում օդանավակայանի 800-ից մինչեւ 1000 ծառայողներ պետք Է մեկ ժամվա ընթացքում «չվերթերի գրանցում իրականացնեն», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

На полное восстановление аэропорта Брюсселя после терактов потребуются месяцы
СТЕПАНАКЕРТ, марта 29 АРЦАХПРЕСС - Как сообщает Тасс, oб этом заявил во вторник директор воздушной гавани Арно Фейст в интервью газете Soir. В ближайшее время аэропорт сможет обеспечить только 20% своего нормального пассажиропотока. "Не следует ожидать чудес.
На полноценное восстановление аэропорта и стопроцентное возобновление его работы потребуется нескольких месяцев, - отметил он. - Возведенная сейчас в зале вылета временная инфраструктура сможет обеспечить обслуживание не более 20% нормального пассажиропотока".
Аэропорт во вторник поведет масштабный стресс-тест временной инфраструктуры регистрации пассажиров и приема багажа, на основании которого будет принято решение о дате открытия залов для пассажиров. В ходе проверки от 800 до 1000 служащих аэропорта должны будут в течение часа "осуществить регистрацию на рейсы".