ԱՄՆ Հավայի նահանգի կողմից ԼՂՀ ճանաչման մասին բանաձևը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա արցախյան պետականության ամրապնդման համար. ԼՂՀ ԱԳՆ
Ողջունում ենք Հավայի նահանգի ներկայացուցիչների պալատի կողմից ԼՂՀ ճանաչման մասին բանաձևի ընդունումը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այսպիսով, Հավային դարձավ ԱՄՆ 7-րդ նահանգը, որը ճանաչեց ԼՂՀ անկախությունը։
Այս մասին ասել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանը՝ Արցախի հանրային հեռուստատեսությանը տված մեկնաբանությունում։
«Շնորհակալ ենք նաև բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ներդրումն ունեցան այս գործում։ Արցախի միջազգային ճանաչումը մեր արտաքին քաղաքականության կարևորագույն առաջնահերթություններից է և մենք շարունակելու ենք ջանքեր գործադրել, այս գործընթացում նոր հաջողությունների հասնելու համար։
Համոզված ենք, որ Արցախի միջազգային ճանաչումը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա արցախյան պետականության և, մասնավորապես, նրա ժողովրդավարական ինստիտուտների հետագա զարգացման ու ամրապնդման համար։
Այն նաև դրական ազդեցություն կունենա Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վրա՝ ապահովելով նրա անդառնալիությունը և թույլ տալով կենտրոնանալ ԽՍՀՄ փլուզման և Ադրբեջանի կողմից պարտադրված պատերազմի արդյունքում ձևավորված երկու անկախ, ինքնիշխան պետությունների՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանական Հանրապետության խաղաղ համագոյակցության անհրաժեշտ մեխանիզմների ու պայմանների մշակման վրա

Nagorno-Karabakh’s recognition by Hawaii good stimulus in our future efforts – Foreign Ministry spokesperson
A spokesperson for Nagorno-Karabakh’s Ministry of Foreign Affairs Ani Sargsyan has commented to Artsakh Public TV upon the Hawaii State Legislatures resolution recognizing the country’s independence.
STEPANAKERT, MARCH 30, ARTSAKHPRESS: As Information and Public Relations Department of the NKR MFA informed, answering to the question: "How would you comment recognition of the NKR by the U.S. state of Hawaii?" Ani Sargsyan noted.
"We welcome the adoption of the resolution on the recognition of the Nagorno- Karabakh Republic by the House of Representatives of the State of Hawaii. Thus, the Hawaii has become the 7th US State to recognize the independence of the NKR. We also express our gratitude to all those who have contributed to this cause.
The international recognition of Artsakh is one of the highest priorities of our foreign policy, and we will continue our efforts towards new achievements in this process.
We are convinced that the international recognition of Artsakh's independence will give additional impetus to the further development and strengthening of the statehood of Artsakh in general and its democratic institutions in particular. It will also have a positive impact on the process of the peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, ensuring its irreversibility and helping focus on developing the necessary mechanisms and conditions of peaceful coexistence of two independent States - Nagorno-Karabakh and Azerbaijan, which have resulted from the collapse of the Soviet Union and Azerbaijan's aggression."