Այս գիշեր շփման գծում լարված է եղել. հայկական կողմը դիմել է պատժիչ գործողությունների
Մարտի 31-ին եւ լույս ապրիլի 1-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում շարունակվել է պահպանվել լարվածությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 2700 կրակոց:
Շփման գծի գրեթե բոլոր հատվածներում ադրբեջանական զինուժը կիրառել է տարբեր տրամաչափի ականանետեր եւ նռնականետեր: Հատկապես ինտենսիվ հրետակոծության են ենթարկվել առաջնային գծի հյուսիսարեւելյան՝ Մարտակերտի ուղղությամբ տեղակայված մարտական հենակետերը, որոնց ուղղությամբ 60 եւ 82 միլիմետրանոց ականանետերից արձակվել է 52 արկ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը ադրբեջանական զինուժի ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատժիչ գործողությունների եւ վերջիններիս ստիպել ձեռնպահ մնալ իրադրությունը սրելու հետագա քայլերից:

The tension along the Line of Contact between the Karabakh-Azerbaijani opposing forces continued from Thursday to early Friday morning.
Karabakh-Azerbaijan contact line tense at night
STEPANAKERT, APRIL 1, ARTSAKHPRESS: During this time the Azerbaijani armed forces fired more than 2,700 shots at the Armenian military positions by way of rifle weaponry.
In addition, the adversary made use of mortars and grenade launchers in virtually sections of the Line of Contact.
Vanguard units of the Nagorno-Karabakh Republic Defense Army, however, took retaliatory actions to quell the “activeness” by the Azerbaijani armed forces, and forced them to refrain from taking further steps to exacerbate the situation.