ՀՀ ԱԺ-ն Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները դատապարտող հայտարարություն է ընդունել
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի քաղաքական խմբակցությունների և խմբակցություններում չընդգրկված պատգամավորները հանդես են եկել հայտարարությամբ կապված Արցախում ադրբեջանական զինուժի սանձազերծած մարտական գործողությունների հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Հայտարարությունում ասվում է.
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից իրավիճակի աննախադեպ սրումը Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով: 2016թ. ապրիլի 1-2-ի գիշերը ադրբեջանական բանակը սկսեց լայնածավալ ռազմական գործողություններ: 1994թ.-ին Լեռնային Ղարաբաղի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ստորագրված եռակողմ զինադադարից հետո առաջին անգամ մեծ քանակությամբ ծանր սպառազինությունների կիրառումը, Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակավայրերի ռմբակոծումը, Լեռնային Ղարաբաղի խորքում ընկած ենթակառուցվածքների թիրախավորումը ակնհայտորեն ցույց է տալիս, որ Բաքուն կանգնել է հիմնահարցը ռազմական ճանապարհով լուծելու իր պատրանքը կյանքի կոչելու անհեռատես և վտանգավոր ուղու վրա: Ադրբեջանի այս արկածախնդիր քաղաքականության պատճառով կան բազմաթիվ զոհեր, այդ թվում նաև քաղաքացիական բնակչության շրջանում: Վտանգված է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգ ապրելու իրավունքը: Ադրբեջանի ահաբեկչական քաղաքականությունը լուրջ սպառնալիք է ողջ տարածաշրջանային անվտանգության համար:
Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմը, տառապելով իր իշխանությունը ամեն գնով պահպանելու մտասևեռմամբ, փորձում է ներքին խնդիրներից շեղել իր և միջազգային հանրության ուշադրությունը և չի խորշում դրա համար զոհել մարդկային կյանքեր:
Մենք մեր խորին  ցավակցությունն ենք հայտնում պաշտպանական մարտերում զոհված զինծառայողների և խաղաղ բնակիչների ընտանիքների անդամներին, հարազատներին ու ծառայակիցներին և կիսում ենք կորստյան ծանր վիշտը, առողջություն և շուտափույթ ապաքինում մաղթում վիրավորներին:
Բարձր ենք գնահատում Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի՝ իրավիճակի կայունացմանն ուղղված գործողությունները, հայ զինվորների մարտական պատրաստականությունը, հայրենիքը պաշտպանելիս դրսևորած անձնազոհությունն ու արիությունը, ինչպես նաեւ մեր հասարակության միախմբումն ու միասնականությունը:
Դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից 1994 թվականի զինադադարի պայմանագրի խախտումը, Արցախի ժողովրդի խաղաղ ապրելու իրավունքի ոտնահարումը, քաղաքացիական բնակչության և բնակավայրերի թիրախավորումը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջազգայնորեն ընդունված ձևաչափով հիմնախնդրի լուծմանն ուղղված ջանքերի նպատակային ձախողումն ու մերժումը և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը ռազմական ճանապարհով լուծելու քաղաքականությունը:
Կոչ ենք անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին և միջազգային կազմակերպություններին հասցեական և համարժեք արձագանքել ստեղծված իրավիճակի համար պատասխանատու ադրբեջանական կողմին՝ կիրառելով ագրեսորի նկատմամբ զսպման բոլոր մեխանիզմները՝ լարվածության հետագա սրացումից և տարածաշրջանը ապակայունացնող քայլերից խուսափելու համար:
Մենք ակնկալում ենք, որ մեր գործընկերներն իրենց բողոքի ձայնը կբարձրացնեն` դատապարտելով Բաքվի ահաբեկչական քաղաքականությունը և կմիանան Ադրբեջանին սանձելու միջազգային հանրության ջանքերին»:

НС Армении приняло заявление, осуждающее провокационные действия Азербайджана
Фракции НС Армении, депутаты, не включенные во фракции, приняли заявление, осуждающее провокационные действия Азербайджана по широкомасштабному нарушению режима прекращения огня и возобновлению боевых действий.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 4 АРЦАХПРЕСС - В заявлении сказано: «НС Армении строжайше осуждает беспрецедентное обострение на всем протяжении линии соприкосновения между Азербайджаном и НКР. В ночь с 1-го на 2-е апреля противник предпринял широкомасштабное нарушение режима прекращения огня и возобновление боевых действий. После подписания в 1994 году 3-стороннего соглашения о прекращении огня между НКР, Азербайджаном и Арменией впервые были применены тяжелые вооружения в таком количестве. Были подвергнуты бомбардировке населенные пункты в НКР, инфраструктура, расположенная в глубине территории НКР, что указывает на то, что Баку встал на путь осуществления свой мечты о военном разрешении конфликта. Эта авантюристская политика властей Азербайджана привела уже к многочисленным жертвам, в том числе, среди мирного населения. Под угрозой право населения НКР на мирное существование. Террористическая политика Азербайджана является серьезной угрозой для безопасности всего региона.
Диктаторский режим Азербайджана, страдая манией сохранения своей власти любой ценой, пытается решить внутриполитические вопросы своей страны, отвлекая внимание международного сообщества, и не гнушается при этом жертвовать человеческие жизни.
Мы выражаем глубокое соболезнование семьям погибших военноскужащих и мирных граждан и делим горечь потерь, желаем раненым скорейшего выздоровления.
Высоко оцениваем действия АО НКР, направленные на стабилизацию ситуации, боевую готовность армянских солдат, самоотверженность и мужество, проявленные при защите родины, а также единство и объединение нашего общества.
Мы осуждаем нарушение подписанного в 1994 году 3-стороннего соглашения о прекращении огня между НКР, Азербайджаном и Арменией, попрание права населения НКР на мирное существование, обстрелы населенных пунктов в НКР, инфраструктур, целенаправленное саботирование усилий Минской группы ОБСЕ, направленных на мирное урегулирование конфликта и политику военного разрешения конфликта.
Призываем сопредседателей Минской группы ОБСЕ и международные организации отозваться адресно и адекватно в отношении азербайджанской стороны, ответственной за создавшуюся ситуацию, и применить все меры по сдерживанию агрессора, чтобы избежать дальнейшего обострения ситуации и эскалации конфликта, что дестабилизирует обстановку в регионе.
Мы надеемся на то, что наши партнеры поднимут голос протеста, осудив террористическую политику Баку, и присоединятся к усилиям международного сообщества по обузданию Азербайджана».