ՀՀ ԱԺ-ն Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները դատապարտող հայտարարություն է ընդունել
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի քաղաքական խմբակցությունների և խմբակցություններում չընդգրկված պատգամավորները հանդես են եկել հայտարարությամբ կապված Արցախում ադրբեջանական զինուժի սանձազերծած մարտական գործողությունների հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Հայտարարությունում ասվում է.
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից իրավիճակի աննախադեպ սրումը Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով: 2016թ. ապրիլի 1-2-ի գիշերը ադրբեջանական բանակը սկսեց լայնածավալ ռազմական գործողություններ: 1994թ.-ին Լեռնային Ղարաբաղի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ստորագրված եռակողմ զինադադարից հետո առաջին անգամ մեծ քանակությամբ ծանր սպառազինությունների կիրառումը, Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակավայրերի ռմբակոծումը, Լեռնային Ղարաբաղի խորքում ընկած ենթակառուցվածքների թիրախավորումը ակնհայտորեն ցույց է տալիս, որ Բաքուն կանգնել է հիմնահարցը ռազմական ճանապարհով լուծելու իր պատրանքը կյանքի կոչելու անհեռատես և վտանգավոր ուղու վրա: Ադրբեջանի այս արկածախնդիր քաղաքականության պատճառով կան բազմաթիվ զոհեր, այդ թվում նաև քաղաքացիական բնակչության շրջանում: Վտանգված է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգ ապրելու իրավունքը: Ադրբեջանի ահաբեկչական քաղաքականությունը լուրջ սպառնալիք է ողջ տարածաշրջանային անվտանգության համար:
Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմը, տառապելով իր իշխանությունը ամեն գնով պահպանելու մտասևեռմամբ, փորձում է ներքին խնդիրներից շեղել իր և միջազգային հանրության ուշադրությունը և չի խորշում դրա համար զոհել մարդկային կյանքեր:
Մենք մեր խորին  ցավակցությունն ենք հայտնում պաշտպանական մարտերում զոհված զինծառայողների և խաղաղ բնակիչների ընտանիքների անդամներին, հարազատներին ու ծառայակիցներին և կիսում ենք կորստյան ծանր վիշտը, առողջություն և շուտափույթ ապաքինում մաղթում վիրավորներին:
Բարձր ենք գնահատում Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի՝ իրավիճակի կայունացմանն ուղղված գործողությունները, հայ զինվորների մարտական պատրաստականությունը, հայրենիքը պաշտպանելիս դրսևորած անձնազոհությունն ու արիությունը, ինչպես նաեւ մեր հասարակության միախմբումն ու միասնականությունը:
Դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից 1994 թվականի զինադադարի պայմանագրի խախտումը, Արցախի ժողովրդի խաղաղ ապրելու իրավունքի ոտնահարումը, քաղաքացիական բնակչության և բնակավայրերի թիրախավորումը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջազգայնորեն ընդունված ձևաչափով հիմնախնդրի լուծմանն ուղղված ջանքերի նպատակային ձախողումն ու մերժումը և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը ռազմական ճանապարհով լուծելու քաղաքականությունը:
Կոչ ենք անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին և միջազգային կազմակերպություններին հասցեական և համարժեք արձագանքել ստեղծված իրավիճակի համար պատասխանատու ադրբեջանական կողմին՝ կիրառելով ագրեսորի նկատմամբ զսպման բոլոր մեխանիզմները՝ լարվածության հետագա սրացումից և տարածաշրջանը ապակայունացնող քայլերից խուսափելու համար:
Մենք ակնկալում ենք, որ մեր գործընկերներն իրենց բողոքի ձայնը կբարձրացնեն` դատապարտելով Բաքվի ահաբեկչական քաղաքականությունը և կմիանան Ադրբեջանին սանձելու միջազգային հանրության ջանքերին»:

National Assembly of the RA adopts declaration condemning Azerbaijani aggression
The political factions of the National Assembly of the Republic of Armenia, as well as independent MPs adopted a declaration in relation with the ceasefire violation by Azerbaijan and resumption of large-scale military operations.
STEPANAKERT, APRIL 4, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The declaration reads as follows:
“The National Assembly of the Republic of Armenia strongly condemns the unprecedented escalation of the situation by Azerbaijan along the Line of Contact with Nagorno Karabakh. During the night of April 1-2, the Azerbaijani army resumed large-scale military operations. In 1994, after the trilateral ceasefire signed between Nagorno Karabakh, Azerbaijan and Armenia, for the first time the use of large quantities of heavy weapon, bombarding of the peaceful settlements of Nagorno Karabakh, targeting of the infrastructures deep in Nagorno Karabakh obviously show that Baku is on its short-sighted and dangerous way to bring to life its illusion to settle the conflict through military means. Azerbaijan’s adventurist policy caused many casualties, including civilians. The right to secure life of Nagorno Karabakh people is endangered. Azerbaijan’s terrorist policy is a serious threat for the security of the whole region.
Azerbaijan’s dictatorial regime, suffering from the obsession to retain its power at any cost, tries to distract its attention and that of international communities from domestic problems, sacrificing human lives.
We express our deepest condolences to the servicemen and the family members of the civilians perished in defensive battles, their close relatives and co-servicemen, share the grave grief of their loss, and wish quick recovery to the wounded.
We highly assess the operations of the Defensive Army of Nagorno Karabakh directed to the stabilization of the situation, the Armenian soldiers’ combat readiness, their selflessness and courage shown in defending the Motherland, as well as the consolidation and unity of our society.
We condemn the breach of the 1994 Ceasefire Treaty by Azerbaijan, the violation of the Artsakh people’s right to live in peace, the targeting of the civilian population and settlements, the purposeful failure and denial of the efforts aimed at the solution of the problem by the internationally authorized format of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and the policy of settling the Nagorno Karabakh conflict through military means.
We call on the OSCE Minsk Group Co-Chairs and the international organizations to targetedly and adequately respond to the Azerbaijani party responsible for the created situation, applying all the restraining mechanisms towards the aggressor for avoiding the further escalation and steps destabilizing the region.
We expect our colleagues to raise their voice of complaint, condemning Baku’s terrorist policy and to join the efforts of the international community in restraining Azerbaijan.”