ԵԺԿ-ն արտակարգ բանաձև է ընդունել ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ
Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցությունն արտակարգ բանաձև է ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հաղորդում են ԵԺԿ մամուլի ծառայությունից: «Մենք խորապես մտահոգված ենք Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի շփման գծում վերջին անհանգստացնող տեղեկություններով: Անընդունելի է հակամարտության քաղաքական լուծման միջազգային հանձնառությունից հրաժարումը, հատկապես, երբ ռազմական արկածախնդրության զոհերն անմեղ քաղաքացիական անձինք են, ներառյալ` երեխաներ:
Մենք անհրաժեշտ ենք համարում ձեռնարկելու գործնական քայլեր ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման ուղղությամբ` Զինված ուժերը բերելով այն դիրքերին, որոնք առկա էին ապրիլի 1-ից առաջ: Մենք լիովին սատարում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդությամբ բանակցությունների գործընթացը»,-ասված է արտակարգ բանաձևում:
Ներկյացնում ենք ԵԺԿ Քաղաքական համաժողովի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ այսօր ընդունված հրատապ բանաձևի անգլերեն տեքստը։

ЕНП приняла экстренную резолюцию по вопросу карабахского конфликта
Европейская народная партия приняла экстренную резолюцию по вопросу карабахского конфликта, об этом сообщили из пресс-сужбы ЕНП.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 5 АРЦАХПРЕСС «Мы глубоко озабочены последними тревожными событиями с линии соприкосновения. Считаем неприемлемым отказ от международным обязательств по политическому решению, особенно, когда жертвами милитаристской авантюры становятся гражданские лица, включая детей.
Мы считаем необходимым предпринять деловые шаги по немедленному прекращению военных действий, приведя ВС на те позиции, на которых они были до 1-го апреля.мы полностью поддерживаем посредничество Минской группы ОБСЕ в переговорном процессе»,- сказано в резолюции.