Դավիթ Տոնոյանը ԵՄ երկրների դեսպաններին ներկայացրել է Ադրբեջանի ագրեսիայի հետեւանքները
Ադրբեջանի կողմից լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիայի խոսուն ապացույցը հայկական կողմում Ադրբեջանի զինված ուժերի բազմաթիվ զինծառայողների դիակների եւ խոցված տեխնիկայի առկայությունն է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 5-ին, Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը:
ՀՀ ՊՆ մամլո ծառայության փոխանցմամբ՝  հանդիպման ժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը դեսպաններին ներկայացրել է ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում կողմից Ադրբեջանի սանձազերծված ագրեսիայի հետեւանքով իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկություններ: Դավիթ Տոնոյանը նշել է, որ լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիայի խոսուն ապացույցը հայկական կողմում Ադրբեջանի զինված ուժերի բազմաթիվ զինծառայողների դիակների եւ խոցված տեխնիկայի առկայությունն է:
Հանդիպման մասնակից դեսպանները խորը մտահոգություն են հայտնել ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում վերջին 24 ժամվա ընթացքում իրավիճակի կտրուկ սրման առնչությամբ:
Քննարկվել են նաեւ Ադրբեջանի ագրեսիայի հնարավոր դրդապատճառները եւ ռազմական գործողությունների վերջնարդյունքից Ադրբեջանի ակնկալիքները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանների ուշադրությունը հրավիրել է նաեւ հայ զինծառայողների մարտական բարձր պատրաստվածության, տոկունության եւ հայկական կողմի զուսպ, հավասարակշռված գործողությունների վրա:

Замминистра обороны Армении представил послам ЕС последствия агрессии Азербайджана
Красноречивым свидетельством широкомасштабной агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха являются оказавшиеся у армянской стороны многочисленные тела военнослужащих и подбитая военная техника ВС Азербайджана.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 5 АРЦАХПРЕСС - Об этом 5 апреля на встрече с аккредитованными в Армении послами стран Евросоюза сказал первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян.
Как сообщили в пресс-службе Минобороны, в ходе встречи первый заместитель министра обороны представил послам ЕС сведения о ситуации в зоне карабахского конфликта, сложившейся в результате развязанной Азербайджаном агрессии. Давид Тоноян отметил, что красноречивым свидетельством широкомасштабной агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха являются оказавшиеся у армянской стороны многочисленные тела военнослужащих и подбитая военная техника ВС Азербайджана.
Послы - участники встречи выразили глубокую обеспокоенность резким обострением ситуации в зоне карабахского конфликта за последние 24 часа.
Были рассмотрены также возможные мотивы агрессии Азербайджана и ожидания Азербайджана от окончательных итогов военных действий.
Первый заместитель министра обороны Армении обратил также внимание послов на высокую боевую подготовку и стойкость армянских военнослужащих, и на сдержанные и уравновешенные действия армянской стороны.