Անցած գիշեր հակառակորդը թիրախ էր ընտրել նաև Մատաղիս բնակավայրը. 1 արկ ընկել է գյուղի տարածք. ԼՂՀ ՊԲ
Ապրիլի 23-ի կեսօրից ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում սկսված հակառակորդի հրետանային նախահարձակ ակտիվությունը շարունակվել է նաև ապրիլի լույս 24-ի գիշերը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ նշված ժամանակահատվածում շփման գծի հյուսիսարևելյան  (Մարտակերտ) և հյուսիսային (Թալիշ) ուղղություններով ադրբեջանական զինուժը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, 60 (16 արկ), 82 (99 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, 122 միլիմետրանոց Դ-30 հաուբից տիպի հրանոթներից (19 արկ)  և TR-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներից (25 արկ) ինտենսիվ կրակ է վարել պաշտպանության բանակի դիրքապահների ուղղությամբ:
Հատկանշական է, որ հակառակորդն իր նախահարձակ գործողությունների թիրախ էր ընտրել ոչ միայն մարտական դիրքերը, այլև Մատաղիս բնակավայրը: Դ-30 տիպի հրանոթից արձակված մեկ արկ ընկել է գյուղի տարածքը: Բարեբախտաբար կորոստ չի եղել:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները անցել են զինված դիմակայության պայմաններում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված և հակառակորդ կողմի զսպման գործողությունների:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ  ադրբեջանական կողմի ձեռնարկած վերոնշյալ նախահարձակ գործողությունները մեկ անգամ ևս փաստում են, որ հակառակորդը շարունակում է բացահայտ կերպով խախտել ս.թ. ապրիլի 5-ից կողմերի միջև ձեռքբերված կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածությունը և նպատակաուղղված սրել իրավիճակն առաջնային գծում:

Azerbaijan fires at civilian settlements in Nagorno Karabakh
The Press Service of the Nagorno Karabakh Defense Army informed about Azerbaijani ceasefire violations in the direction of Martakert and Talish overnight April 24.
STEPANAKERT, APRIL 24, ARTSAKHPRESS:  The NKR Defense Army statement reads:” Azerbaijan fired artillery strikes from noon of April 23 till the night of April 24 in the Nagorno Karabakh-Azerbaijan line of contact. In the abovementioned period Azerbaijani forces opened intensive fire at Armenian positions in Martakert and Talish by using different caliber weapons and 60mm (16 shells), 82mm (99shells), 122mm D-30 Howitzer (19 shells) and TR-107 rocket launcher (25 rockets).
It is noteworthy that Azerbaijan targeted not only military positions, but also the Mataghis civilian settlement. One Azerbaijani shell hit the village area. Fortunately there are no casualties.
The Defense Army Forces conducted suppressive actions against Azerbaijan. The NKR Defense Ministry informs that the abovementioned Azerbaijani aggression is once again an obvious display that Azerbaijan openly continues violating the April 5 ceasefire agreement and purposefully escalates the situation.