Անցած գիշեր հակառակորդը թիրախ էր ընտրել նաև Մատաղիս բնակավայրը. 1 արկ ընկել է գյուղի տարածք. ԼՂՀ ՊԲ
Ապրիլի 23-ի կեսօրից ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում սկսված հակառակորդի հրետանային նախահարձակ ակտիվությունը շարունակվել է նաև ապրիլի լույս 24-ի գիշերը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ նշված ժամանակահատվածում շփման գծի հյուսիսարևելյան  (Մարտակերտ) և հյուսիսային (Թալիշ) ուղղություններով ադրբեջանական զինուժը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, 60 (16 արկ), 82 (99 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, 122 միլիմետրանոց Դ-30 հաուբից տիպի հրանոթներից (19 արկ)  և TR-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներից (25 արկ) ինտենսիվ կրակ է վարել պաշտպանության բանակի դիրքապահների ուղղությամբ:
Հատկանշական է, որ հակառակորդն իր նախահարձակ գործողությունների թիրախ էր ընտրել ոչ միայն մարտական դիրքերը, այլև Մատաղիս բնակավայրը: Դ-30 տիպի հրանոթից արձակված մեկ արկ ընկել է գյուղի տարածքը: Բարեբախտաբար կորոստ չի եղել:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները անցել են զինված դիմակայության պայմաններում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված և հակառակորդ կողմի զսպման գործողությունների:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ  ադրբեջանական կողմի ձեռնարկած վերոնշյալ նախահարձակ գործողությունները մեկ անգամ ևս փաստում են, որ հակառակորդը շարունակում է բացահայտ կերպով խախտել ս.թ. ապրիլի 5-ից կողմերի միջև ձեռքբերված կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածությունը և նպատակաուղղված սրել իրավիճակն առաջնային գծում:

Противник избрал мишенью не только боевые посты, но и населенный пункт Матагис – 1 снаряд упал на территорию села – АО НКР
23 апреля начавшиеся с полудня артиллерийские наступательные действия противника на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана продолжились также на утро 24 апреля.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 24 АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщает пресс-служба МО НКР.
В указанный период времени в северо-восточном (Мартакерт) и северном (Талиш) направлениях линии соприкосновения ВС Азербайджана из разнокалиберного стрелкового оружия, 60 мм (16 снарядов), 82 мм (99 снарядов) минометов, 122 мм гаубицы Д-30 и реактивной системы залпового огня TR-107 (25 снарядов)  открыли интенсивный огонь по армянским боевым постам.
Примечательно, что противник своей мишенью избрал не только боевые посты, но и населенный пункт Матагис. Один снаряд, выпущенный из гаубицы Д -30 упал на территорию села. К счастью, никто не пострадал.
Передовые подразделения Армии обороны в условиях вооруженного противостояния приступили к мерам, нацеленным на стабилизацию ситуации и сдерживание противника.
МО НКР сообщает, что наступательные действия азербайджанской стороны еще раз подтверждают, что противник продолжает открыто нарушать договоренность о прекращении огня, заключенную между сторонами 5 апреля текущего года, и тем самым целенаправленно обостряет ситуацию на передовой.