Շվեդիայի հայ համայնքը ֆինանսական օգնություն կտրամադրի ԼՂՀ-ին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին նշել է Շվեդիայում Հայ Դատի հանձնախմբի նախագահ Արշակ Գավաֆյանը:
«Երբ Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններով պայմանավորված Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը սրվեց, մենք այստեղ ժողով կազմակերպեցինք և որոշեցինք Հայ Դատի Հանձնախմբի կողմից բողոքի նամակ ուղարկել Շվեդիայի կառավարությանը: Պահանջը մեկն էր` քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի գործողությունները կանխելու համար: Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության, Սկանդինավիայի Հայ եկեղեցու և Հայկական Միությունների համադրող կենտրոնի հետ համագործակցությամբ կազմակերպվեց նաև բողոքի երթ, որը շատ հաջող անցավ: Դրանից բացի, պարզ դարձավ, որ Արցախի ժողովուրդը մեր օգնության կարիքն ունի: Եվ մենք որոշեցինք ֆինանսական աջակցություն տրամադրել Արցախին: Այժմ ֆինանսական միջոցների հավաքագրման գործընթացն է, յուրաքանչյուրը որքան կարողանում է իր ներդրումն է ունենում: Առաջիկա շաբաթների ընթացքում գումարը կհատկացվի Արցախին»,-ասել է Արշակ Գավաֆյանը:
Նրա փոխանցմամբ, դեռ չեն որոշել, թե գումարն ինչ նպատակով կծախսվի: «Կարող է լինել տուժած ընտանիքներին, վիրավորված կամ զոհված զինվորների ընտանիքներին աջակցություն: Միգուցե կարիք լինի բանակի աշտպանության համար սարքավորումներ գնել կամ էլ նորոգվեն ավերված տները: Մի բան պարզ է, ֆինանսական աջակցություն մեր կողմից Արցախին պետք է տրամադրվի»,-հավելել է Արշակ Գավաֆյանը:

Armenian community of Sweden to provide financial assistance to NKR
Chairman of Armenian National Committee of Sweden Arshak Gavafyan told that the Armenian community of Sweden will provide financial assistance to the Nagorno Karabakh Republic.
Armenian community of  Sweden to provide financial assistance to NKR
STEPANAKERT, APRIL 29, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “When the situation escalated in Nagorno Karabakh as a result of Azerbaijani provocative actions, we organized a meeting here and decided to send a letter of complaint to the Swedish Government by the name of the Armenian National Committee. Our demand was to conduct steps to stop Azerbaijani operations. We have also successfully organized a protest with cooperation of Embassy of Armenia to Sweden, Scandinavia Armenian Church and Armenian Associations Coordination Center. Moreover, we understood that we need to support Artsakh people and we decided to financially help them. Now the process of allocating financial resources is underway, everyone contributes how much he can. The money will be sent to Artsakh in the upcoming weeks,” Arshak Gavafyan said.
He informed that they haven’t decided yet for what the money would be spend. “Maybe it can spend on the families of victims, families of wounded or killed soldiers.  Maybe they need to buy equipment for Army defense or to restore the destroyed houses. However, one thing is clear that we will provide financial assistance to Artsakh people,” Arshak Gavafyan added.