Հարբած ադրբեջանցու պատճառով Դուբայից Մոսկվա թռչող ինքնաթիռը հարկադիր վայրէջք է կատարել Երևանում
«Աերոֆլոտ» ավիաընկերության չվերթներն իրականացնող ինքնաթիռը, որը Դուբայից թռչում էր Մոսկվա, հարկադիր վայրէջք է կատարել Երևանում:
«Աերոֆլոտ» ավիաընկերության չվերթեր  իրականացնող ինքնաթիռը, որ  Դուբայից թռչում էր Մոսկվա, հարկադիր վայրէջք է կատարել Երևանում: Ինչպես հաղորդում է «Արցախպրես»-ը` վկայակոչելով «Արմենպրես»-ին, հարկադիր վայրէջքի պատճառը եղել է ինքնաթիռում 30-35 տարեկան մի տղամարդու կողմից սկսած վիճաբանությունը:
Ինքնաթիռի` օդ բարձրանալուց հետո տղամարդը սկսել է կոպիտ արտահայտություններ անել, բարձրաձայն խոսել և անհանգստացնել երեխաներին: Քանի որ ինքնաթիռում եղել են միայն կին ուղեկցորդուհիներ, վերջիններս ստիպված օգնության են կանչել տղամարդ ուղևորների: Ականատեսներից մեկը պատմել է, որ 6 տղամարդ դժվարությամբ են կարողացել հանգստացնել հարբած ուղևորին, իսկ ուղեկցորդուհիները հնարավոր բոլոր միջոցներով` այդ թվում`  սրբիչներով ու ամրագոտիներով,  նրան կապել են նստատեղին:
Ի վերջո,  ինքնաթիռը հարկադիր վայրէջք է կատարել Երևանում: Օդաչուները ցանկացել են կռիվ հրահրած ուղևորին, ով Ադրբեջանի քաղաքացի է եղել, հանձնել Հայաստանի իրավապահներին, սակայն հայկական կողմը հրաժարվել է նրան ընդունել: Փոխարենը հայ բժիշկները նրան հանգստացնող ներարկում են արել, ինչից հետո ադրբեջանցին քնել է: Ավելի ուշ ինքնաթիռը շարունակել է թռիչքը և երեք ժամ ուշացումով հասել   Մոսկվա:
Անկարգապահ ուղևորին Մոսկվայում ձերբակալել են: «Աերոֆլոտ» ընկերությունը առաջարկել է ադրբեջանցուն դատապարտել մինչև տասը տարվա ազատազրկման:

The drunken Azerbaijani brawler from the Russian “Aeroflot” company’s plane, flying from Dubai to Moscow, was sent to medical examination, reports “Artsakhpress”, in reference to “Armenpress”.
Drunken Azerbaijani passenger may appear in airlines’ "black list"
Drunken Azerbaijani passenger may appear in airlines’
The drunken Azerbaijani brawler from the Russian “Aeroflot” company’s plane, flying from Dubai to Moscow, was sent to medical examination, reports “Artsakhpress”, in reference to “Armenpress”. Previously, a bill had been introduced in the Russian State Duma on criminal and administrative responsibility for passengers, who violate security regulations on aircraft. In particular, it was proposed to establish the right for airlines to refuse to sell a ticket to the passenger, who during the past five years has violated the code of behavior on the plane (including the passenger on the black list).
Earlier it was reported that a plane belonging to “Aeroflot” company, flying from Dubai to Moscow, made an emergency landing in Yerevan. As reports “Armenpress”, in reference to RIA Novosti, the cause of the forced landing was a 30-35-year-old man. At the time the plane took off, one of the passengers started to act rudely, spoke loudly and molested children. As there were only stewardesses on board, they had to turn to the male passengers for help.
One of the eyewitnesses told that 6 male passengers caught the man and bound him to the seat. Eventually, the airplane made an emergency landing in Yerevan. The pilots wanted to hand the drunken passenger to the local police. But as the passenger was an Azerbaijani citizen, the Armenian side refused to receive him. The passenger was handcuffed. The Armenian doctors used tranquilizer to calm him down, after which he fell asleep. Later on, the airplane flew from Yerevan to Moscow with three hours of delay. The unruly passenger was handed over to the police in Moscow. “Aeroflot” company suggested that the Azerbaijani passenger be sentenced to ten years in prison.