Սահմանին լարվածություն սկսելու շահագրգռված կողմը Ադրբեջանն էր. Թոմաս դե Վաալ
Հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածություն սկսելու շահագրգռված կողմը Ադրբեջանն էր: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արցախպրես»-ը, վկայակոչելով NEWS.am-ին, «Ամերիկայի ձայն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում նշել է բրիտանացի լրագրող, Կովկասի փորձագետ Թոմաս դե Վաալը:
Հարցին, թե ինչո՞վ է պայմանավորված ներկա լարված իրավիճակը Ղարաբաղում, ունի՞  սա արդյոք որեւէ կապ աշխարհում տիրող ներկա իրավիճակի հետ, նա պատասխանել է. «Ղարաբաղում տիրող ներկա իրավիճակը անհանգստացնող է, քանի որ ամառային ամիսների ընթացքում սահմանային գոտում գրանցվել են ավելի շատ զոհեր, քան ամբողջ 2013 թվականի ընթացքում։ Իսկ ներկա լարումը, ըստ իս, մասամբ կապված է նաեւ որոշ արտաքին նախապայմանների հետ․ իրավիճակն Ուկրաինայում շեղում է մեծ տերությունների ուշադրությունը, միեւնույն ժամանակ Ադրբեջանում գնալով աճում է Մինսկի գործընթացի ոչ արդյունավետ ընթացքի շուրջ զայրույթը, իսկ Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի միջեւ հարաբերությունների լարումը Մինսկի խմբի հետ համագործակցությունն ավելի է բարդացնում։
Վերջին շրջանում մենք ականատես եղանք մի քանի տագնապալի միջադեպերի, նույնիսկ Նախիջեւանում, որտեղ մինչ օրս խաղաղ իրավիճակ էր տիրում: Կարծում եմ այստեղ լարվածություն սկսելու շահագրգռված կողմը Ադրբեջանն էր, քանի որ, որպես կանոն, պարտվող կողմն է հակված իրավիճակը լարելուն, միեւնույն ժամանակ հայկական կողմի ծավալած գործողությունը հուլիսի 31-ին նույնպես հրահրեց զինադադարի խախտումը, այսպիսով` մեղքը երկու կողմերինն է»:
Անդրադառնալով Սոչիում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը, նա նշել է. «Բնավ պարզ չեն հանդիպման մանրամասները, սակայն գիտենք, թե ինչի չի բերել Սոչիի հանդիպումը, հասկանալի է, որ չհնչեց նախագահների համատեղ հայտարարություն, ինչը լավ նախանշան չէ: Շատերը հուսով էին, որ հանդիպման ընթացքում հնարավոր կլիներ գալ զինադադարի վերահաստատման պաշտոնական համաձայնության, սակայն հնչեցին երկու կողմերի ընդհանուր հայտարարություններ, որոնք ժամանակավորապես մեղմեցին լարումը։ Փաստը, որ հանդիպման ընթացքում հնարավոր չի եղել գալ որեւէ համաձայնության, որը ընդունելի լիներ կողմերի համար,  ցույց է տալիս, թե որքան խորն է այս խնդիրը, եւ որքան բարդ դրա լուծումը»:

Томас де Ваал: Азербайджан был заинтересован в усилении напряженности
Азербайджан был стороной, заинтересованной в усилении напряженности на армяно-азербайджанской границе.
Азербайджан был стороной, заинтересованной в усилении напряженности на армяно-азербайджанской границе. Об этом, как сообщает Арцахпресс, в интервью армянской службе радиостанции «Голос Америки» заявил британский журналист, эксперт по Кавказу Томас де Ваал. Отвечая на вопрос о том, чем обусловлена нынешняя напряженность ситуации в Карабахе и связано ли это с ситуацией в мире, он сказал: «Нынешняя ситуация в Карабахе вызывает беспокойство, поскольку в летние месяцы в приграничной зоне было зарегистрировано больше жертв, чем на протяжении всего 2013 года. Нынешняя напряженность, на мой взгляд, частично связана с некоторыми внешними предусловиями. Ситуация на Украине отвлекает внимание крупных держав, в то же время в Азербайджане усиливается гнев из-за неэффективности Минского процесса, а напряженность в отношениях России и Запада еще больше усложняет сотрудничество с Минской группой». По словам эксперта, в последнее время мы стали очевидцами нескольких тревожных инцидентов, даже в Нахичеване, где до сих пор ситуация была мирной. «Думаю, что здесь стороной, заинтересованной в усилении напряженности, был Азербайджан, поскольку, как правило, проигравшая сторона склонна напрягать ситуацию, в то же время действие армянской стороны 31 июля тоже спровоцировало нарушение режима прекращения огня, так что виноваты обе стороны», – отметил он.