ՌԴ ԱԳՆ-ն կոչ է արել եռակի իմաստ չփնտրել Ադրբեջանին զենք վաճառելու մեջ
Իմ կարծիքով Ռուսաստանի ղեկավարության դիրքորոշումն այս հարցում շատ հստակ է: Պաշտոնական ներկայացուցիչները, որոնք զբաղվում են ռազմատեխնիկական համագործակցության հարցերով, տվել են հստակ ու միանգամայն սպառիչ ձեւակերպումներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով Ադրբեջանին սպառազինություն մատակարարելու կամ այդ մատակարարումները շարունակելու մասին հարցին:
«Այս հարցում պետք չէ նրբերանգներ որսալ ու փորձել բառերում երկակի կամ եռակի իմաստ գտնել: Դուք գիտեք, որ Ռուսաստանը ռազմատեխնիկական համագործակցությունն իրականացնում է հստակ միջազգային- իրավական ու երկկողմանի հիմքերի վրա: Մեր ՌՏՀ –ն զարգանում է բաց, մենք խոսում ենք այդ համագործակցության դրդապատճառների ու հեռանկարների մասին: Կրկնում եմ, մենք հոյակապ հասկանում ենք իրավիճակի բարդությունը ու թե որ մեթոդները կարող են իրոք, այլ ոչ թե խոսքով հանդարտացնել իրավիճակը: Մենք հստակ ասել ենք, որ այդ մեթոդներից է նախեւառաջ քաղաքական դիվնագիտական կարգավորումը, առկա խնդիրները միջնորդների աջակցությամբ լրջորեն լուծելու ու դեպի խաղաղության հաստատում շարժվելու՝ կողմերի մտադրությունն ու ցանկությունը: Ինձ թվում է՝ մեր դիրքորոշումը հստակ շարադրված է եղել այն պահից սկսած, երբ սրում եղավ: Մեր դիրքորոշումը հետեւյալն է՝ հենց քաղաքական դիվանագիտական դաշտում է պետք որոնել այն հարցի պատասխանը, որը անկասկած մասնավորապես հուզում է նաեւ Հայաստանին՝ ինչպե՞ս անել, որ այլեւս արյուն չհեղվի: Դրա համար գոյություն ունի դիվանագիտություն: Դրա համար հիմա մշակվում է Վիեննայում հանդիպում անցկաացնելու հնարավորությունը»,- հայտարարել է Զախարովան:
Նրա խոսքով Ռուսաստանի դերակատարումը ղարաբաղյան կարգավորման հարցում բավականին մեծ է, Ռուսաստանը վերջին տարիներին արել է մի շարք առաջարկներ, որոնք կողմերին մոտեցրել են վերջնական կարգավորման որոնմանը: «Ցավոք, վերջին պահերին այդ պայմանավորվածությունները տարբեր պատճառներով չեն հասել եզրափակիչ փուլին, բայց դուք պետք է իմանաք, որ հենց Ռուսաստանն է մշտապես նախաձեռնել այս կամ այն առաջարկները՝ կարգավորումը խթանելու համար: Ես հասկանում եմ, որ լրատվամիջոցները պետք է անկողմնակալ լինեն ու չեն կարող իրենց տեսադաշտից բաց թողնել այնպիսի կարեւոր գործոն, ինչպիսին է ռազմատեխնիկական համագործակցությունը, բայցեւայնպես նրանք պետք է առաջնորդվեն փաստացի տեղեկություններով ու հասկանան, որ այն, ինչ Ռուսաստա՛նն է անում բաց է ու հիմնված իրավական հիմքերի վրա: Ընդ որում կարեւոր է գիտակցել, որ իրավիճակի կարգավորմանը տանող բանալին քաղաքական դիվանագիտական հարթության վրա է»,- նշել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը:

МИД РФ призвал не искать тройной умысел в продаже оружия Азербайджану
Я считаю, что позиция российского руководства по этому вопросу четкая. Официальные представители, занимающиеся вопросами военно-технического сотрудничества (ВТС) дали четкие и абсолютно исчерпывающие формулировки.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 14 АРЦАХПРЕСС - Об этом заявила  представитель МИД РФ Мария Захарова, отвечая на вопрос о поставках или о продолжении поставок вооружений Азербайджану.
«В этом вопросе не нужно ловить нюансы и пытаться искать в словах двойной или тройной смысл. Вы знаете, что Россия осуществляет военно-техническое сотрудничество на четкой международно-правовой и двусторонней правовой основе. Наше ВТС развивается открыто, мы говорим о мотивации и перспективах этого сотрудничества. Повторю, мы прекрасно понимаем сложность ситуации и, как нам кажется, то, какие методы реально, а не на словах могут привести к успокоению ситуации. Мы четко говорили, что к этим методам относится, прежде всего, политико-дипломатическое урегулирование, намерение и желание сторон при поддержке посредников (Минской группы ОБСЕ) серьезно решать имеющиеся проблемы и вести дело к миру. Мне кажется, что с момента, когда произошло обострение, наша позиция была четко изложена. Она заключается в том, что именно в политико-дипломатическом русле нужно искать ответ на тот вопрос, который, в частности, волнует, безусловно, и Армению: как сделать так, чтобы кровь больше не проливалась? Для этого существует дипломатия. Для этого сейчас прорабатывается возможность проведения встречи в Вене»,- заявила Захарова.
По ее словам, роль России в нагорно-карабахском урегулировании весьма велика, Россия на протяжении последних лет делала ряд предложений, которые приближали стороны к поиску окончательного решения. «К сожалению, в последние моменты эти договоренности по разным причинам не доходили до финальной фазы, но вы должны прекрасно знать, что именно Российская Федерация постоянно инициировала те или иные предложения для стимулирования процесса урегулирования. Я понимаю, что СМИ должны быть объективными и не могут исключать из своего поля зрения такой важный фактор как военно-техническое сотрудничество, но при этом они должны руководствоваться фактической информацией и понимать, что то, что делает Россия, открыто и базируется на правовой основе. При этом важно осознавать, что ключ к разрешению ситуации находится в политико-дипломатической плоскости»,- отметила представитель МИД РФ.